Mieszkańcy miasta i turyści mieli okazję zobaczyć barwny przemarsz historycznych postaci – od Mieszka I po Jana Pawła II, którzy przeszli ulicami Grodzką, Akademicką, Łukasińskiego, Kościuszki i Moranda, by zakończyć marsz na Rynku Wielkim w Zamościu.
Przeczytaj: Tak Zamość przywitał Ojca Świętego Jana Pawła II. Zobacz unikatowe zdjęcia
Tysiąclecie Korony Polskiej
Orszak, zorganizowany z okazji 1000-lecia Korony Polskiej, był okazją do poznania najważniejszych momentów z dziejów naszego kraju oraz do wspólnej refleksji nad dziedzictwem narodowym.
Podczas wydarzenia zaprezentowano czasy Piastów, dynastię Jagiellonów, okres królów elekcyjnych, zabory, dwudziestolecie międzywojenne, okres II wojny światowej, czasy PRL-u. Łącznie widzowie mogli zobaczyć 34 niezwykle ważne dla historii Polski postaci.
Czytaj też: Szczątki mamuta znalezione na budowie S17 w Łabuniach. Naukowcy są zachwyceni!
Wspólny taniec na Rynku Wielkim
Przedstawiciele każdej z epok przekazali symboliczne przesłanie współczesnym Polakom oraz opowiadali o dokonaniach postaci, które reprezentowali.
Zwieńczeniem wydarzenia był „Polonez Wszech Czasów”.
![Zamość: Drugi Orszak Dziejów. Od Mieszka I po Jana Pawła II [ZDJĘCIA] Drugi Orszak Dziejów w Zamościu. 13 czerwca 2025 r.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xl-zamosc-drugi-orszak-dziejow-od-mieszka-i-po-jana-pawla-ii-zdjecia-1749841134.jpg)
![Zamość: Orszak Dziejów przeszedł ulicami miasta już po raz drugi [ZDJĘCIA] Zamość: Orszak Dziejów przeszedł ulicami miasta już po raz drugi [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/06/13/sm-4x3-zamosc-orszak-dziejow-przeszedl-ulicami-miasta-juz-po-raz-drugi-zdjecia-1749839042-80.jpg)
![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)
![Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA] Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-warsztaty-makramy-w-jezierni-zdjecia-1764837659-26.jpg)



















Napisz komentarz
Komentarze