Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 czerwca 2026 13:35
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne to metoda uprawy, która stawia na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Takie podejście to gwarancja ekologicznych korzyści dla Ziemi i poprawy zdrowia ludzi, ale zarazem wyzwanie dla rolników.
  • 25.04.2023 07:34
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rolnictwo ekologiczne

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

Rolnictwo jest kluczowym elementem ekonomicznym wspólnoty europejskiej. W UE działa około 10 mln gospodarstw rolnych, a sektory rolny i spożywczy tworzą łącznie prawie 40 mln miejsc pracy. Przed rolnictwem niestety piętrzą się kolejne wyzwania związane ze zwiększonym popytem na żywność. Aby zaspokoić potrzeby wynikające ze wzrostu liczby ludności i zmieniających się nawyków jedzeniowych, do 2050 roku światowa produkcja żywności musi się podwoić.


 

Ekologia w rolnictwie – ważny element dla stabilnego rozwoju


 

Unia Europejska coraz mocniej promuje proekologiczne inicjatywy, czego przykładem jest właśnie rolnictwo. Metody uprawy stosowane przez rolników ekologicznych nie zanieczyszczają gleby, pomagają zachować bioróżnorodność i zmniejszają negatywny wpływ rolnictwa na klimat, poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Żywność z upraw ekologicznych jest wolna od sztucznych dodatków – pestycydów, hormonów i antybiotyków – co czyni ją zdrowszą dla konsumentów.


 

Chociaż rolnictwo ekologiczne ma wiele zalet, stawia przed rolnikami równie dużo wyzwań. Pozbawiona chemii walka z chorobami roślin i szkodnikami jest trudniejsza. Tak jak utrzymanie płodności gleby. Metody uprawy ekologicznej wymagają więcej pracy ręcznej, a przez to trwają dłużej. To wpływa na produktywność i rentowność gospodarstwa.


 

Rolnictwo ekologiczne a lokalna społeczność 


 

Rolnictwo ekologiczne może pozytywnie wpływać na lokalną społeczność i gospodarkę na kilka sposobów. Z uwagi na to, że wymaga więcej pracy ręcznej, przyczynia się do zwiększania zatrudnienia w regionie. Rozwija lokalne rynki zbytu i zwiększa świadomość żywnościową, ponieważ producenci ekologiczni często sprzedają swój towar klientom bezpośrednio z gospodarstwa. Oprócz kwestii czysto środowiskowych rolnictwo ekologiczne pozwala mocniej uniezależnić się od importu żywności, a dzięki temu stabilność miejscowego systemu żywnościowego rośnie.


 

Jesteś ciekawy, jak rolnictwo ekologiczne wygląda w praktyce? Zobacz materiał wideo: https://www.youtube.com/watch?v=bDGKPDeUNQc


 

Z unijnym wsparciem


 

Unijnym instrumentem finansowego wsparcia rolnictwa ekologicznego są m.in. dopłaty udzielane rolnikom w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Unia oferuje przedsiębiorcom rolnym także udział w programach szkoleniowych, dzięki którym mogą oni zdobyć wiedzę i umiejętności związane z prowadzeniem ekologicznych upraw. Zachętą do produkcji żywności ekologicznej jest również system certyfikacji, wyróżniający towary wytworzone z zachowaniem prośrodowiskowych standardów.


 

Więcej informacji na temat wsparcia rolnictwa ekologicznego znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nauczyciel Treść komentarza: Takie obleśne zdjęcia nie powinny być w ogóle publicznie przedstawiane! Ludzie - gdzie wasz honor! Czy nie ma już w Zamościu ludzi z klasą? Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:17 Źródło komentarza: Prezydent Zamościa i „zakonnice”. Czy to obraża katolików? Awantura o zdjęcie z Rajdu Koguta Autor komentarza: Z Treść komentarza: A kto by chciał Ci bronić. Przeczytaj uważnie powyższą informację jeszcze raz, zwłaszcza dwa ostatnie zdania. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Koniec z anonimowym miodem. Nowe przepisy ujawnią kraj pochodzenia Autor komentarza: Z Treść komentarza: I tak dobrze, że nie wdrożyły pomysłu znanego polityka, i nie są przebrane za ciężarne zakonnice. A z drugiej strony ciekawe, jak na taki numer zareagowałby Jan "Sobiepan" Zamoyski, gdyby żył. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 12:37 Źródło komentarza: Prezydent Zamościa i „zakonnice”. Czy to obraża katolików? Awantura o zdjęcie z Rajdu Koguta Autor komentarza: osp Treść komentarza: Rada ma rację, że pierwszeństwo powinni mieć ci co od 40 lat czekają na drogę i jednocześnie od tych 40 lat składają się w podatkach dla gminy. Kolesie myśleli że po znajomości z wójtową załatwią szybko drogę. Tak jak słynny dyrektor szpitala z TL co wpadł za 137 km/h, dzwonił do starosty, on do zastępcy komendanta i myślał że jest u siebie i załatwią wszystko żeby nie było mandatu, ale niestety wpadł daleko od swojego powiatu żeby te lokalne macki działały. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 11:06 Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Awantura o drogę. Przewodniczący rady gminy wyprosił wójt z sali Autor komentarza: daj, dolara daj Treść komentarza: To już nie na "wnuczka" ? Data dodania komentarza: 12.06.2026, 10:30 Źródło komentarza: Piknik u św. Józefa i zbiórka na remont zabytkowego kościoła w Dubie Autor komentarza: mniam Treść komentarza: A dlaczego ja nie będę mogła spróbować ukraińskiego miodu tylko polskie, mam przyjaciół w Ukrainie i chciałabym posmakować innych np. miodu tureckiego, ukraińskiego ,włoskiego a nawet dalekiego portugalskiego. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 10:29 Źródło komentarza: Koniec z anonimowym miodem. Nowe przepisy ujawnią kraj pochodzenia
Reklama
Reklama
Reklama