Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 9 lutego 2026 08:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Powódź wpłynie na ceny w sklepach w całej Polsce? Opinie są podzielone

Przewidywania są rozbieżne. Jedni oceniają, że powódź nie podwyższy cen w sklepach. Inni mówią, że będzie odwrotnie.
Jedni oceniają, że powódź nie podwyższy cen w sklepach. Inni mówią, że będzie odwrotnie.
Jedni oceniają, że powódź nie podwyższy cen w sklepach. Inni mówią, że będzie odwrotnie.

Autor: KG PSP / Canva

Nie tylko zniszczone domy, mosty, drogi i ulice, ale także zalane całkowicie zakłady produkcyjne i pola uprawne. Takie są skutki przetaczającej się po Odrze fali powodziowej.

Nie trzeba być finansistą, żeby się domyślać, że zalanie tak dużego obszaru kraju może odbić się na całej polskiej gospodarce. To z kolei prowadzi wprost do wyższych cen w sklepach.

Może producenci nie podniosą cen

– Powódź nie będzie miała wpływu na ceny w sklepach, chyba że będziemy mieli do czynienia ze spekulacją i próbą wykorzystania sytuacji. Wszystkiego można się spodziewać, handel z przetwórstwem mogą szukać okazji do kilkuprocentowego zarobku. Rolnik nie ma na to jednak żadnego wpływu – mówi „Faktowi” Marek Sawicki z PSL, były minister rolnictwa.

PRZECZYTAJ: Zamość: Do Kłodzka dotarły dwa tiry z pomocą dla powodzian

Jest dobrej myśli i tłumaczy, że powódź nie wystąpiła w regionach typowo rolniczych. To daje nadzieje, że skala zniszczeń nie wpłynie na ceny produktów spożywczych.

Podobnie jak Sawicki sytuację ocenia Henryk Kowalczyk z PiS, także były minister rolnictwa. Mówi, że zniszczenia nie dotknęły aż tak wielkiej produkcji, żeby obawiać się drożyzny.

– To jest jednak bardzo niewielki fragment produkcji rolnej. Dotyczy głównie kukurydzy i buraków, reszta jest po zbiorach. Ewentualne skutki będą odczuwalne w przyszłym roku, a nie teraz. Chociaż zawsze mogą być próby podniesienia cen – zastrzega.

Chodzi nie tylko o rolnictwo

Takie uspokajające słowa kłócą się trochę z innymi analizami. Bo inni eksperci oceniają, że usługi i produkty będą jednak droższe. Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego, gdy ruszy odbudowa po powodzi, podrożeją ceny usług budowlanych i materiałów.

I to nie koniec, bo taki ruch zacznie łańcuszek drożyzny. Skoro materiały budowlane będą droższe, to więcej trzeba będzie zapłacić za nowe mieszkania.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Jeszcze kilka dni temu ostrzegał, że wzrost cen będzie najbardziej widoczny na terenach powodziowych – w województwach śląskim, dolnośląskim i opolskim.

To jeszcze nie wszystko. Bo odbudowane domy trzeba będzie wyposażyć. Wyrzucić zniszczone pralki i lodówki, a zastąpić je nowymi. Oznacza to, że ceny AGD mogą pójść w górę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Mieszkanie 34 m² Wykończone POD KLUCZ Cena: 400000 PLNNa sprzedaż funkcjonalne i estetycznie wykończone mieszkanie o powierzchni 34 m², idealne dla singla, pary lub jako świetna inwestycja pod wynajem. Mieszkanie jest w pełni wykończone pod klucz – bez remontu, bez dodatkowych kosztów. Wystarczy wnieść walizkę i zamieszkać.ATUTY NIERUCHOMOŚCI 34 m² zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie Nowoczesne, spójne wykończenie w neutralnych kolorach Jasne wnętrze i dobrze doświetlone pomieszczenia Gotowe do zamieszkania od zaraz Idealne na start lub pod inwestycję UKŁAD I STANDARDsalon z aneksem kuchennymwydzielona strefa sypialniananowoczesna łazienkaprzemyślana przestrzeń do przechowywania Wnętrze zostało urządzone w sposób funkcjonalny i ponadczasowy, tak aby dobrze wyglądało dziś i za kilka lat.DLA KOGO?  dla singla lub pary jako pierwsze mieszkanie jako gotowa inwestycja pod najem (krótko- lub długoterminowy) LOKALIZACJA Wiejska 28, budynek z widokiem na rzekę Łabuńkę Miejsce postojowe i komórka lokatorska dodatkowo płatne (45 000 i 12000)ZAPRASZAM NA PREZENTACJĘ Jeśli szukasz małego metrażu w świetnym standardzie, który nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów — to mieszkanie jest dla Ciebie.Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości.Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:•⁠ ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości•⁠ ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej•⁠ ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości•⁠ ⁠Uzyskanie świadectwa energetycznegoNie zwlekaj – zadzwoń już dziś! Tomasz JuszczakDoradca ds. nieruchomościtel. 504 288 990e-mail: [email protected]ółnoc Nieruchomości ZamośćData dodania ogłoszenia: 05.02.2026Mieszkanie 34 m² Wykończone POD KLUCZ
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: z Zamościa???Treść komentarza: A skąd u Ciebie jaśnie oświecony takie irracjonalne przekonanie, że Twoja opcja jest taka światła i postępowa? Pycha kroczy przed upadkiem o czym przekonał się już niejeden "zaczadzony" samouwielbieniem kmiotek. Popieram natomiast Twoje "panie", "pana" jako adekwatne do osoby.Data dodania komentarza: 8.02.2026, 19:46Źródło komentarza: Zamość: Radni PiS nie lubią Maleńczuka, a Maleńczuk ich. Odpłacił się na scenieAutor komentarza: z Zamościa???Treść komentarza: A skąd u Ciebie jaśnie oświecony takie irracjonalne przekonanie, że Twoja opcja jest taka światła i postępowa? Pycha kroczy przed upadkiem o czym przekonał się już niejeden "zaczadzony" samouwielbieniem kmiotek. Popieram natomiast Twoje "panie", "pana" jako adekwatne do osoby.Data dodania komentarza: 8.02.2026, 19:44Źródło komentarza: Zamość: Radni PiS nie lubią Maleńczuka, a Maleńczuk ich. Odpłacił się na scenieAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Kto wpłaca pieniądze za przejazd przed czasem ??? Zawsze się płaci jak bus przyjedzieData dodania komentarza: 8.02.2026, 15:31Źródło komentarza: Zapłacili za wyjazd, zostali na lodzie. Firma z Werbkowic oszukała co najmniej 20 osóbAutor komentarza: LinekerTreść komentarza: A trenerem był Ś.P Zbigniew Pająk znałem jego osobiscieData dodania komentarza: 8.02.2026, 13:32Źródło komentarza: Stół suto zastawiony. Z cyklu Historia Piłki Nożnej w Kronice TygodniaAutor komentarza: rolnikTreść komentarza: PRECZ Z KOMUNĄ!Data dodania komentarza: 8.02.2026, 12:41Źródło komentarza: USA zrywają kontakty z Czarzastym. Poszło o Pokojową Nagrodę NoblaAutor komentarza: OficerTreść komentarza: Na wzrost ofiar śmiertelnych ma wpływ wysyłanie strażaków do NZK.Data dodania komentarza: 8.02.2026, 09:17Źródło komentarza: Hrubieszów: Strażacy podsumowali pracowity rok. Statystyki ujawniają paradoks
Reklama
Reklama
Reklama