– Szukamy w Polsce partnerów w dziedzinie edukacji i nauki oraz partnerstw gospodarczych – powiedział prof. Jim Mazurkiewicz, który 11 czerwca gościł w Akademii Zamojskiej. – Widzimy wiele możliwości współpracy uczelni amerykańskich i Akademii Zamojskiej. Mamy w planach organizację wymiany studentów. W Ameryce działa uczelnia założona przez prezydencką rodzinę Bushów, gdzie funkcjonuje kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe, w Akademii istnieje podobny kierunek, co daje szansę współpracy i prowadzenia studiów, które pozwoliłyby na uzyskanie dyplomu polskiej i amerykańskiej uczelni. Część zajęć mogłaby się odbywać online. Jestem polskim Teksańczykiem od pięciu pokoleń i chciałbym, aby ta współpraca polsko-amerykańska układała się jak najlepiej. W ciągu trzynastu lat funkcjonującej już współpracy z polskimi uczelniami już blisko tysiąc osób wzięło udział w wymianie studentów i naukowców, a także artystów.
Prof. Mazurkiewicz został uhonorowany Laurem Akademii Zamojskiej.
– Nasza współpraca może obejmować kierunki medyczne, jak też nauki związane z dziedziną bezpieczeństwa – zaznaczy rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, który wręczył okolicznościowy laur amerykańskiemu wykładowcy o polskich korzeniach.
Po tej uroczystości prof. Mazurkiewicz spotkał się ze studentami oraz prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem, starostą zamojskim Stanisławem Grześko i posłem Jarosławem Sachajko. Wziął również udział w spotkaniu z zamojskimi przedsiębiorcami, z którymi dyskutował o możliwościach polsko-amerykańskiej współpracy biznesowej.
Prof. Jim Mazurkiewicz od ponad 20 lat blisko współpracuje z polskimi uczelniami, instytutami naukowymi oraz przedsiębiorcami. Od 2013 r. – wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – prowadzi program wymiany dla młodych rolników z Polski i Teksasu. Jim Mazurkiewicz jest znawcą z zakresu hodowli zwierząt, doradcą rolnym, sędzią wystaw rolniczych. Działa również na rzecz amerykańskiej Polonii m.in. w Polsko-Amerykańskiej Radzie Teksasu.


![Jarmark Susiecki z koncertem Zenka Martyniuka [ZDJĘCIA] Jarmark Susiecki z koncertem Zenka Martyniuka [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/28/sm-4x3-jarmark-susiecki-z-koncertem-zenka-martyniuka-zdjecia-1777385119-73.jpg)
![Piekło w Husynnem zaczęło się od wypalania traw [ZDJĘCIA] Piekło w Husynnem zaczęło się od wypalania traw [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/28/sm-4x3-pieklo-w-husynnem-zaczelo-sie-od-wypalania-traw-zdjecia-1777371087-0.jpg)
![Zachwycony Roztoczem! Zenek Martyniuk zwiedzał Szumy nad Tanwią [ZDJĘCIA] Zachwycony Roztoczem! Zenek Martyniuk zwiedzał Szumy nad Tanwią [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/27/sm-4x3-zachwycony-roztoczem-zenek-martyniuk-zwiedzal-szumy-nad-tanwia-zdjecia-1777293262-0.jpg)










![Zachwycony Roztoczem! Zenek Martyniuk zwiedzał Szumy nad Tanwią [ZDJĘCIA] Zenek Martyniuk po koncercie na Jarmarku Susieckim poznawał uroki Roztocza.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-zenek-martyniuk-zwiedzal-szumy-nad-tanwia-zdjecia-1777293202.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze