Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 18:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W niedzielę 9 czerwca wybory do europarlamentu. Sprawdź, jak oddać ważny głos

Przede wszystkim trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości. To naczelna zasada, kiedy w niedzielę będziemy szli, żeby oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W niedzielę 9 czerwca wybory do europarlamentu.
W niedzielę 9 czerwca wybory do europarlamentu.

Autor: Canva

O północy z piątku na sobotę (z 7 na 8 czerwca) zapadnie cisza wyborcza. Oznacza to koniec kampanii i zakaz jakiejkolwiek agitacji. Co to znaczy?

Kandydaci nie mogą rozdawać ulotek, organizować wieców, umieszczać postów wyborczych w mediach społecznościowych. Powinni także uważać ci, którzy nie kandydują w wyborach. Nie mogą umieszczać w sieci wyborczych komentarzy, bo to jest także złamanie zasad ciszy.

Od godziny 7 do 21

Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej trwa odliczanie do rozpoczęcia niedzielnego głosowania. Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę 9 czerwca o godz. 7. Głosować będzie można do godz. 21. W bardzo wyjątkowych przypadkach PKW może zdecydować o wydłużeniu tego czasu.

Jak wyjaśnia PKW, prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego  ma obywatel polski, który: 
•    najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, 
•    nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
•    nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, 
•    nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Od czego zależy liczba mandatów

Do europarlamentu obowiązuje proporcjonalny system wyborczy. Polega to na tym, że przysługujące Polsce 53 mandaty są dzielone odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. 

„W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów” – czytamy.

Zaznaczmy, że w przypadku tego głosowania nie ma ustalonej stałej liczby mandatów przypisanej do danego okręgu wyborczego. Zależy to m.in. od: 

  • liczba zdobytych przez kandydatów głosów,
  • frekwencji wyborczej. 

Jednak w skali całego kraju wskażemy 53 eurodeputowanych.

„W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc.” – informuje PE.

Dokument albo aplikacja

Kiedy wyborca, który zgłosi się do lokalu wyborczego, musi się wylegitymować przed komisją. Musi to zrobić przy użyciu ważnego dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

„mDowód to pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0. Można nim potwierdzić swoją tożsamość także podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co ważne, można to zrobić za pomocą mObywatela 2.0 w telefonie także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu” – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji

I jednocześnie uczula , że aplikacja jest uznawana wyłącznie w Polsce. Jeżeli ktoś głosuje za granicą, nie może się nią posłużyć w lokalu wyborczym.

Jedna karta

W lokalu wyborczym wyborca otrzyma jedną kartę z nazwiskami kandydatów przyporządkowanymi do konkretnych list wyborczych. Może wskazać tylko jedno nazwisko. 

Musi to zrobić w kratce obok i muszą to być przynajmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Najlepiej jest postawić znak X.

Głos będzie nieważny, jeśli:

  • nie postawimy znaku X przy żadnym nazwisku,
  • postawimy znak X w kratkach przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: puknijcie sięTreść komentarza: Widzę po komentarzach ,że wszyscy tu są znawcami, historykami, specjalistami, ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli ich nie było na świecie jeszcze to już wszystko wiedzą najlepiej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:40Źródło komentarza: Grabowiec tablicą pamiątkową uczcił ofiary akcji ReinhardtAutor komentarza: Miejscowy .Treść komentarza: Ciemnoto klasy O .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:56Źródło komentarza: Pani wójt na medal. Monika Podolak doceniona przez Wojewodę LubelskiegoAutor komentarza: Emeryt.Treść komentarza: Ciemnoto propagandy widac po Tobie kto Cie zrobil nieuku z pod ciemnej gwiazdy . BRAWO- nieudaczniku.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:54Źródło komentarza: Coraz mniejsze braki kadrowe w policji. Rośnie zainteresowanie służbąAutor komentarza: Lublin.Treść komentarza: Dziurę nieuku zrobili Twoi mafiozi ktorzy rzadzili blaznie przez 8- lat i nie moga pogodzić sie teraz tym gdyż brakuje im wypasionego koryta . Ale widac po Tobie ze jestes ofiara sekty i piszesz trzy po trzy . Sieroto!Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:44Źródło komentarza: Kto zrobi najpiękniejsze palmy w powiecie tomaszowskim? Bełżec ogłasza konkursAutor komentarza: Emerytka.Treść komentarza: Śmieszny jest Ten czlowiek na tym zdjęciu .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:18Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa Andrzej Wnuk komentuje kontrolę NIK i sprawę zaginionej teczkiAutor komentarza: Klaudiusz 35.Treść komentarza: Frajerem idioto jestes Ty z pod budki z piwem ochlaptusie PiSuaru.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:13Źródło komentarza: Znaleziono fragmenty niezidentyfikowanego obiektu. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa
Reklama
Reklama
Reklama