Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 17:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Place zabaw się zmienią. Mają być większe, lepiej urządzone i bardziej zielone

Stawiasz blok, obok urządzasz plac zabaw. Nie taki, żeby sobie był, ale spełniający określone normy. Niebawem wejdą w życie przepisy, które to uporządkują.
Stawiasz blok, obok urządzasz plac zabaw. Nie taki, żeby sobie był, ale spełniający określone normy. Niebawem wejdą w życie przepisy, które to uporządkują.
Stawiasz blok, obok urządzasz plac zabaw. Nie taki, żeby sobie był, ale spełniający określone normy. Niebawem wejdą w życie przepisy, które to uporządkują.

Autor: can

Uregulują one m.in. kwestie budowy i organizacji placów zabaw. Znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać w połowie wakacji 1 sierpnia 2024 r. 

Co się zmieni?

Od początku sierpnia inwestor stawiający jeden wielorodzinny budynek mieszkalny, w którym jest więcej niż 20 mieszkań, będzie musiał zbudować również plac zabaw dla dzieci.

Taki sam obowiązek będzie spoczywał na inwestorze wznoszącym zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w którym liczba mieszkań przekracza 20. 

W myśl przepisów co najmniej 30 proc. powierzchni placu zabaw dla dzieci będzie musiała znajdować się na terenie biologicznie czynnym. Wyjaśnijmy od razu, co to jest.

Otóż teren biologicznie czynny to część działki, na której rosną drzewa, krzewy, trawniki i inne rośliny. Zalicza się do niego również wody powierzchniową usytuowane.

Znowelizowane rozporządzenie określa także wymogi techniczne przyszłego placu zabaw i jego usytuowanie, w tym m.in.: 

  • położenie, 
  • nasłonecznienie, 
  • ogrodzenie, 
  • minimalną powierzchnię i jej jakość, 
  • wyposażenie.

I jeszcze jeden bardzo ważny zapis: plac zabaw będzie musiał być przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Co na to inwestorzy?

Zapytał ich o to portal Rynek Pierwotny.

Nowe przepisy – ocenia Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction – zwiększą wymagania dotyczące bezpieczeństwa urządzeń.

– Deweloperzy będą musieli zwracać większą uwagę na jakość używanych materiałów i lepsze planowanie przestrzeni, żeby były one bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom – wylicza. 

Jej zdaniem te zmiany wprowadzą większą innowacyjność w projektowaniu placów zabaw, co przyczyni się do tworzenia bardziej interaktywnych i angażujących miejsc do zabawy i rekreacji..

Wprowadzane zmiany, m.in. powiązanie placów zabaw i z liczbą mieszkań w realizowanej inwestycji, równie dobrze ocenia Tomasz Wilczek z Acciona w Polsce 

– Ujednolici to projekty deweloperskie i zapobiegnie zbyt elastycznym interpretacjom obecnych przepisów technicznych dotyczących budynków i ich usytuowania, które są skrajnie niekorzystne dla przyszłych mieszkańców osiedli – podkreśla.

Dzięki temu przyszłe place zabaw – jak mówi – będą większe, przestronniejsze i bardziej zielone,  z mniejszą ilością sztucznej nawierzchni.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: puknijcie sięTreść komentarza: Widzę po komentarzach ,że wszyscy tu są znawcami, historykami, specjalistami, ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli ich nie było na świecie jeszcze to już wszystko wiedzą najlepiej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:40Źródło komentarza: Grabowiec tablicą pamiątkową uczcił ofiary akcji ReinhardtAutor komentarza: Miejscowy .Treść komentarza: Ciemnoto klasy O .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:56Źródło komentarza: Pani wójt na medal. Monika Podolak doceniona przez Wojewodę LubelskiegoAutor komentarza: Emeryt.Treść komentarza: Ciemnoto propagandy widac po Tobie kto Cie zrobil nieuku z pod ciemnej gwiazdy . BRAWO- nieudaczniku.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:54Źródło komentarza: Coraz mniejsze braki kadrowe w policji. Rośnie zainteresowanie służbąAutor komentarza: Lublin.Treść komentarza: Dziurę nieuku zrobili Twoi mafiozi ktorzy rzadzili blaznie przez 8- lat i nie moga pogodzić sie teraz tym gdyż brakuje im wypasionego koryta . Ale widac po Tobie ze jestes ofiara sekty i piszesz trzy po trzy . Sieroto!Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:44Źródło komentarza: Kto zrobi najpiękniejsze palmy w powiecie tomaszowskim? Bełżec ogłasza konkursAutor komentarza: Emerytka.Treść komentarza: Śmieszny jest Ten czlowiek na tym zdjęciu .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:18Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa Andrzej Wnuk komentuje kontrolę NIK i sprawę zaginionej teczkiAutor komentarza: Klaudiusz 35.Treść komentarza: Frajerem idioto jestes Ty z pod budki z piwem ochlaptusie PiSuaru.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:13Źródło komentarza: Znaleziono fragmenty niezidentyfikowanego obiektu. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa
Reklama
Reklama
Reklama