Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 31 stycznia 2026 17:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Tomaszowie Lub. [PROGRAM]

Powiatowy Komitet Obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego zaprasza na uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1863 roku, m.in. Krwawy Dzień w Tomaszowie Ordynackim.
Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Tomaszowie Lub. [PROGRAM]
Powiatowy Komitet Obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego organizuje wydarzenia i uroczystości w powiecie tomaszowskim związane ze 160. rocznicą powstania styczniowego.

21 grudnia ub.r. w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim powołano Komitet Obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego. Przewodniczącym Komitetu został poseł Tomasz Zieliński, a w jego skład weszli również: ks. Czesław Grzyb, ks. Grzegorz Chabros, ks. Jerzy Sopel, ks. Grzegorz Świtalski, starosta tomaszowski Henryk Karwan, wicestarosta Jarosław Korzeń, burmistrzowie: Wojciech Żukowski, Marek Łuszczyński, Andrzej Podgórski, wójtowie: Marzena Czubaj-Gancarz, Andrzej Adamek, Dariusz Kozłowski, Roman Miedziak, Zbigniew Naklicki, Piotr Pasieczny, Tomasz Tyrka, Jacek Wiśniewski, a także: Robert Czyż – dyr. Muzeum Regionalnego; Robert Bondyra – prezes Związku Piłsudczyków RP Oddział Tomaszów Lub.; Daniel Pawłowski – prezes Stowarzyszenia „Moje Nowosiółki”; Elżbieta Raczkiewicz – Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej w Tomaszowie; Krzysztof Garbacz – Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii KOP; Tomasz Wiatrzyk – Szwadron Kawalerii Ochotniczej 9. Pułku Ułanów Małopolskich; Maria Kozyra – Tomaszowski Zespół Teatralny.

Zobowiązali się uczcić należycie przypadającą na ten rok 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Przygotowali program obchodów rocznicy powstania i Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim. Jednym z punktów jest otwarcie w dniu 22 stycznia (godz. 11) wystawy „Powstanie styczniowe” przy Starostwie Powiatowym w Tomaszowie. O godz. 11.30 w kościele pw. św. Józefa odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny i powstańców.

Komitet zaprasza do udziału w kolejnych wydarzeniach zaplanowanych na 5 lutego. Początek o godz. 10 – złożenie wieńców pod krzyżem powstańczym przy ul. Żeromskiego w Tomaszowie. O godz. 10.30 w Kościele pw. Zwiastowania NMP rozpocznie się msza w intencji pomordowanych 5 lutego 1863 r. przez Rosjan mieszkańców miasta. Po mszy delegaci zapalą znicze pod Kolumną Powstań.

O godz. 15 będzie rekonstrukcja poświęcona wydarzeniom w Tomaszowie Ordynackim, które miały miejsce pomiędzy 30 stycznia a 5 lutego 1863 r. To na hali sportowej i terenie przy I LO.

Organizacja wydarzenia jest dofinansowana ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Patronat medialny nad nim objęła redakcja „Kroniki Tygodnia”.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Seba z Zamościa.Treść komentarza: Powinni Ciebie storpedować od tylu Twoi kolesi z ktorymi chlejesz bydlaku na codzien. Zwyrodnialcu ktory obrazasz ludzi ktorzy pilnują porzadku na codzien . Tego nie rozumiesz bo jestes codziennie naćpany i belkotasz trzy po trzy. Do Ciebie patologio BRAWO ten wpis .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:24Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: Tylko tyle .Treść komentarza: Gdybys tak uczył jak sie tytulujesz to widac ze cos Ci brakuje . Propaganda w tv. Republika zrobiła Ci pranie mozgu i o naprawę juz jest za pozno zeby sie leczyc. Zapomniałeś jak z patologii oszustow PiSmak ciągnął psa za swoim autem az padł w męczarniach. Jak zachowywał sie czlowiek ktory uciekł na Węgry .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:32Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: Lubelskie Smakuje i SzanujeTreść komentarza: Dobrze że ty z Lublyna czasami do Świdnika jeździsz bo byś nie wiedział jak wygląda prawdziwe miasto !!!Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:13Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: Zamosc.Treść komentarza: Co Ty mozesz wiedziec nikczemny patologiczny blaznie .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:09Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: Nic ująć.Treść komentarza: Patologio z pranym mózgiem przestan straszyć . Zapomniałeś jak pastwili sie Twoi koledzy Ci złodzieje ktorzy teraz uciekają za granice . Jakich dorobili sie posiadłości i majątków gdzie tylko mogli bylo szabrownictwo na niespotykana skale . Bełkocie i chamoto PiSuaru.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 11:56Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: nauczycielTreść komentarza: Drogi Kamil45l Zamość Kto myślacy udziela wywiadu kierując przy tym samochodem A byl to min spr i prokurator gen !Data dodania komentarza: 30.01.2026, 11:21Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchu
Reklama
Reklama
Reklama