Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 września 2022 07:06
Reklama

Gm. Sułów: Nie zgadzają się na obwodnicę w miejscu swoich domów!

Mieszkańcy Michalowa przyszli na pierwsze zebranie z projektantami i inwestorem obwodnicy Zamościa w bojowych nastrojach. Ostro skrytykowali wszystkie brane pod uwagę projekty i kategorycznie opowiedzieli się przeciwko budowie obwodnicy przez jakąkolwiek część miejscowości Michalów, w której jest zabudowa rodzinna. „Bitwę” o swoje domy wygrali. Nie wiadomo jednak w kogo uderzy kolejny projekt i czy w ogóle będzie opłacalny.
Gm. Sułów: Nie zgadzają się na obwodnicę w miejscu swoich domów!
NIE dla dewastacji Michalowa – z takimi transparentami przyszli mieszkańcy tej wsi.
Autor: wd (Kronika Tygodnia)

– Mamy jedno konkretne pytanie, jakie alternatywy ma Michalów, bo to wszystko – rondo, wiadukt, skrzyżowanie – jest wrzucone w tę miejscowość. Co ma zrobić z tym Michalów? Z zanieczyszczeniami, z hałasem, z tranzytem? W miejscowości, która leży w dolinie Wieprza, która jest przepiękną wsią z tradycjami i historią, chcecie wprowadzić wspaniałą inwestycję – my jako mieszkańcy jesteśmy „za”, ale nie w ten sposób i nie kosztem Michalowa – w imieniu swoich sąsiadów i swoim mówił Janusz Kukiełka.

 – Jak można obwodnicę wybudować między dwoma domami? Tam jest w granicach 30-40 metrów i zaprojektowaliście obwodnicę między dwoma budynkami – pytał inny mieszkaniec. – Tam będą wyburzenia – odparli projektanci KONTRAKT Biura Projektowo Konsultingowego w Gdańsku.

Nie chcieliście 74, macie obwodnicę

Realizacja budowy obwodnicy Zamościa wzdłuż drogi krajowej nr 74 na odcinku Zamość – Szczebrzeszyn wynikła z konieczności. Pierwotnie planowano przebudowę DK 74, przekształcenie jej na trasę przyspieszonego ruchu. Ruch samochodowy miałby być płynniejszy. Przeciwko rozbudowie tej drogi protestowali kolejno mieszkańcy Płoskiego, Zawady, Wielączy i Bodaczowa. Zebrali przeciwko niej ok. 2 tys. podpisów. W końcu GDDKiA wycofało się z inwestycji „z uwagi na zaistnienie istotnej okoliczności powodujące, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym”. Protestujący przekonywali, że lepiej zrealizować od dawna planowaną obwodnicę Zamościa, która przejmie część ruchu z DK 74. Temat podchwycono. Obwodnica miałaby powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (w woj. lubelskim byłoby to 7 obwodnic: Łukowa, Łęcznej, Janowa Lubelskiego, Zamościa, Szczebrzeszyna, Dzwoli i Gorajca).

Projektanci przygotowali osiem wariantów, z czego po odrzuceniu kilku, m.in. prowadzącego przez część parku Zamoyskiego w Klemensowie czy działkę Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie, realne pozostały trzy. O ile od Chomęcisk warianty omijają zabudowę, są prowadzone głównie polami, o tyle pod koniec obwodnica miałaby przebiegać w miejscu, gdzie stoją teraz domy. Oznaczałoby to konieczność ich wyburzenia, a sama wieś Michalów, bo o niej mowa, zostałaby przecięta drogą na pół.

Projektanci i inwestorzy przyjechali do Bodaczowa 13 września, żeby przedstawić zaprojektowane warianty obwodnicy. Widzów i słuchaczy mieli wielu. Mieszkańcy pobliskiego Michalowa przyszli z kartkami, na których widniał napis „NIE dla dewastacji Michalowa”. Spotkanie było bardzo emocjonalne, ale i rzeczowe.

Wieś przecięta na pół

 – Nie mamy innej alternatywy tylko przedstawiono nam jedną, która tnie Michalów w trzech miejscach. Niszczy, dzieląc na pół. I pytamy o alternatywę, a nie postawienie ekranu, meliorację. My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – powiedział reprezentant poszkodowanych mieszkańców.

 – Nie wiem dlaczego nie uwzględniacie podlegającego ochronie konserwatorskiej pasa widokowego z pałacu Zamoyskich w Klemensowie, który jest aż do lasu, tzw. odnogi michalowskiej. Jeżeli wyprowadzilibyście wszystkie warianty do odnogi, tam są lasy marnej jakości albo nieużytki, nie byłoby kolizji z pasem widokowym, nie byłoby podziału Michalowa. Ten wariant przechodziłby płynnie do drogi, w której spotka się z obwodnicą Szczebrzeszyna. Omijałby tereny rolne o wyższej klasie, a prowadziłby przez tereny 5 i 6 klasy. Eliminowałby konieczność budowania bardzo drogiego wiaduktu, bo na tej drodze można by było usytuować zwykłe skrzyżowanie czy rondo, które jest znacznie tańsze. Są jeszcze względy ochrony środowiska. Ten teren jest siedliskiem gatunków chronionych, tj. żuraw, chomik europejski. To otulina Natury 2000, ostoi nieliskiej, gdzie obowiązuje dyrektywa ptasia. Jest tu rzeka Wieprz, w której dochodziłoby do zanieczyszczeń, a jest ona głównym ciekiem wodnym, który zasila zalew w Nieliszu – argumentował Janusz Stańczyk, sekretarz gminy Sułów, do której należy Michalów.

Projektanci zauważyli, że jeżeli mieliby uwzględnić życzenie mieszkańców, a więc przesunąć obwodnicę o kilkaset metrów w stronę północną i poprowadzić ją tuż za laskiem, to też wiązałoby się z problemami. Dlatego że las jest prywatny i należy do kilku właścicieli. W tamtym miejscu Wieprz jest też szerszy i bardziej rozległy.

– To w sprzeczności z tym, co pan powiedział, że chodzi o tereny przyrodnicze, bo będziemy się przybliżali do obszarów Natura 2000, czyli obszaru cennego przyrodniczo. Konieczna byłaby też modyfikacja przebiegu obwodnicy Szczebrzeszyna, bo te obwodnice mają się spotkać. Jeśli pójdziemy na północ, to będziemy w innym miejscu przechodzili przez zabudowę rozproszoną na polach. My się w nie wpakujemy. W Michalowie nie będzie wyburzeń, ale te wyburzenia pojawią się u sąsiadów – odpowiadał Daniel Moranda.

 – To jest taka zagrywka, że do sąsiadów. Nie – do naszego – padły kolejne komentarze mieszkańców Michalowa. – To jest naruszenie prawa własności. I tą drogą idąc, idziecie do kolizji prawa. Macie nie szkodzić! A co zrobicie jak wybudujecie drogę w Michalowie? Będziecie szkodzić! – grzmiał jeden z mieszkańców.

W polemice z organizatorami spotkania mieszkańców gminy Sułów i Szczebrzeszyn popierali obecni włodarze – burmistrz Henryk Matej, wiceburmistrz Zbigniew Paprocha, wójt Leon Bulak i sekretarz Janusz Stańczyk.

Nic na siłę

 – Nie chcecie, nie będzie. Nie będziemy na siłę robili. Nie burzcie się, nie denerwujcie. My mamy obowiązek poinformować państwa – uspokajał Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.

– Jesteśmy po to, żeby zebrać wnioski, a nie sobie coś wytykać – dodał Krzysztof Zwolan, zastępca dyrektora Oddziału ds. Inwestycji i zaapelował o zgłaszanie formalnych wniosków. – Nie ma sensu robić inwestycji, która będzie cały czas obarczona protestem, bo czasem 3-4 lata te protesty trwają. O to chodzi, żeby znaleźć dialog, żeby wasza wiedza była moją wiedzą przy projektowaniu. Następny wariant będzie skonsultowany przez uwagi państwa. Mają być twórcze, a nie żebyśmy się poobrażali.

W odpowiedzi na kilka pomysłów mieszkańców, którzy proponowali jeszcze bardziej odsunąć obwodnicę od Michalowa, m.in. do Wielączy bliżej Złojca, oraz do Deszkowic Drugich, w których jest bardzo liczna, aczkolwiek rozproszona zabudowa, projektant wytłumaczył, że odsuwanie tej drogi od DK 74 i wydłużanie jej, nie będzie opłacalne.

– Istnieje coś takiego jak efektywność ekonomiczna inwestycji. One się muszą opłacać. A opłacalność inwestycji drogowej polega na tym, że kierowcy będą z niej korzystać – powiedział Daniel Moranda.

– To ma być szybka spinka do Zawady i innych miejscowości. Jeśli wejdziemy w dziewiczy teren, to wszyscy dalej będą jeździć po starodrożu. To teraz szkoda było tej drogi 74 nie przebudowywać – skwitował wicedyrektor Zwolan.

– Jeśli mało kierowców będzie miało korzystać z tej inwestycji w stosunku do istniejącej drogi, to po prostu ona nie powstanie. Po co podnosić koszty budowy, utrzymania i wykupu gruntów? Zostanie stan istniejący, czyli DK 74 – zakończył Moranda.

Podczas kolejnego spotkania projektanci przedstawią projekt społeczny, który jak ustalono, ominie zabudowę Michalowa i pobiegnie tuż za laskiem w Michalowie, po nieużytkach. Każdy, kto ma pomysł na projekt obwodnicy lub zgłasza do istniejących wariantów zastrzeżenia może, a nawet powinien wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej GDDKiA i dostarczyć go (wysłać) do siedziby Dyrekcji w Lublinie. Termin na to jest do 30 września.


My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – przekonywał Janusz Kukiełka.
My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – przekonywał Janusz Kukiełka.

My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – przekonywał Janusz Kukiełka.

Mieszkańcy Michalowa pokazali projektantom, którędy według nich mogłaby przebiegać obwodnica.
Mieszkańcy Michalowa pokazali projektantom, którędy według nich mogłaby przebiegać obwodnica.

Mieszkańcy Michalowa pokazali projektantom, którędy według nich mogłaby przebiegać obwodnica.

Udział w spotkaniu wzięli włodarze miasta Szczebrzeszyn i gminy Sułów.
Udział w spotkaniu wzięli włodarze miasta Szczebrzeszyn i gminy Sułów.

Udział w spotkaniu wzięli włodarze miasta Szczebrzeszyn i gminy Sułów.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adam 21.09.2022 08:48
Ale do Warszawy chętnie jeżdżą ekspresówką? Ten dziennikarz też? Nie może być tak, że grupa ludzi blokuje inwestycję, która ma służyć całemu społeczeństwu i jest szansą na rozwój.

XyZ 20.09.2022 22:49
Pamiętajmy że ta Obwodnica jest zamiast rozbudowy miało być albo to albo to i teraz ma być Obwodnica

szabelki w dłoń 20.09.2022 20:18
nie zgadzali się na rozbudowę istniejącej drogi, nie zgadzają się na budowę obwodnicy, najlepiej wszystko zaorać i jeździć po wygonie

XYZ 20.09.2022 18:19
Nie chcieli 74 to teraz ma być Obwodnica i koniec kropka. Bo DK 74 ma być docelowo całą przebudowana i to będzie jedyny nie przebudowany odcinek, w jaki kolwiek sposób pozatym jak można nie chcieć Obwodnicy 23 km jedyna szansa miasta niektóre miasta to doprosić się o 3km od 30 lat nie mogą , ja tego poprostu nie mogę pojąć, stracicie tą Obwodnice to będzie dupa bo i ta i Szczebrzeszyna nie powstanie bo one są zależne od siebie, pozatym powrotu do przebudowy DK 74 już raczej nie będzie ale obym się mylił

Zawisza Ciemny 20.09.2022 18:00
No cóż,.. skoro nie chcą to nie budować. Za parę lat będą tutaj sami emeryci a potem zapomniany skansen

GDK 20.09.2022 19:39
Sobie przez podwórek i jeszcze przez salon obwodnicę wybuduj co mało jest miejsca musowo przez środek wsi.

Polak stary 20.09.2022 12:58
Powodzenia!

Reklama
Reklama
Reklamapromienniki
KOMENTARZE
Autor komentarza: hadfaweyTreść komentarza: www.podchaser.com/lists/watch-fall-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMa5D www.podchaser.com/lists/watch-aftersun-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMr8D www.podchaser.com/lists/watch-barbarian-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMr8L www.podchaser.com/lists/watch-the-woman-king-2022-fullmovie-free-online-on-stream-107u2DMrCN www.podchaser.com/lists/watch-bullet-train-2022-fullmovie-free-online-on-streamin-107u2ESlsd www.podchaser.com/lists/watch-dragon-ball-super-super-hero-2022-fullmovie-free-o-107u2ESlwe www.podchaser.com/lists/watch-one-piece-film-red-2022-fullmovie-free-online-on-s-107u2ESlwg www.podchaser.com/lists/watch-top-gun-maverick-2022-fullmovie-free-online-on-str-107u2ET2va www.podchaser.com/lists/watch-avatar-remaster-re-release-2022-fullmovie-free-on-107u2ET2vd www.podchaser.com/lists/watch-avatar-remaster-re-release-2022-fullmovie-free-on-107u2ET2vf www.podchaser.com/lists/watch-dont-worry-darling-2022-fullmovie-free-online-on-s-107u2ET33u www.podchaser.com/lists/watch-brahmastra-part-one-shiva-2022-fullmovie-free-onli-107u2ET3GF www.podchaser.com/lists/watch-x-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ET3GI www.podchaser.com/lists/watch-minions-the-rise-of-gru-2022-fullmovie-free-online-107u2ETKFC www.podchaser.com/lists/watch-the-invitation-2022-fullmovie-free-online-on-stream-107u2ETKFD www.podchaser.com/lists/watch-where-the-crawdads-sing-2022-fullmovie-free-online-107u2ETaxW www.podchaser.com/lists/watch-dio-dreamers-never-die-2022-fullmovie-free-online-107u2ETaxc www.podchaser.com/lists/watch-beast-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETb1h www.podchaser.com/lists/watch-thor-love-and-thunder-2022-fullmovie-free-online-o-107u2ETrsM www.podchaser.com/lists/watch-blonde-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETs4k www.podchaser.com/lists/watch-confess-fletch-2022-fullmovie-free-online-on-strea-107u2ETs4l www.podchaser.com/lists/watch-bros-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETsLI www.podchaser.com/lists/watch-clerks-3-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETsPK www.podchaser.com/lists/watch-the-silent-twins-2022-fullmovie-free-online-on-stre-107u2ETsPL pastebin.com/WAY8hG2T th.cpp.sh/6ll7y pastebin.com/Xhj5rCGk th.cpp.sh/9ckbj pastebin.com/JQG7S3Q2 th.cpp.sh/6qawvData dodania komentarza: 29.09.2022, 06:08Źródło komentarza: Miał ponad 3 promile, kierował traktorem i śpiewał [FILM]Autor komentarza: dooedTreść komentarza: https://www.grawi.com/Conifg/fortnite.html https://issuetracker.google.com/issues/249630869 https://issuetracker.google.com/issues/249630963 https://seacoral2021.com/Fortnite.html https://seacoral2021.com/bupgmobile.html https://seacoral2021.com/robux.html https://seacoral2021.com/netflix.html https://seacoral2021.com/CashApp.html https://seacoral2021.com/tiktok-coins.html seacoral2021.com/Xbox-Gift-Card.html https://issuetracker.google.com/issues/249581036 https://issuetracker.google.com/issues/249581034 https://issuetracker.google.com/issues/249583967 https://issuetracker.google.com/issues/249586849 https://issuetracker.google.com/issues/249591026 https://issuetracker.google.com/issues/249593451 https://issuetracker.google.com/issues/249594969 https://issuetracker.google.com/issues/249595648 https://issuetracker.google.com/issues/249596461 https://issuetracker.google.com/issues/249598127 https://issuetracker.google.com/issues/249600243 https://issuetracker.google.com/issues/249601709 https://issuetracker.google.com/issues/249604072 https://issuetracker.google.com/issues/249608143 https://issuetracker.google.com/issues/249606678 https://seacoral2021.com/Tiktok-Followers.html https://seacoral2021.com/FreeFire.htmlData dodania komentarza: 29.09.2022, 05:02Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: YyyTreść komentarza: Tępy chuj on trąbi aby ten typ się obudził nie widzisz że zasypiaData dodania komentarza: 29.09.2022, 01:31Źródło komentarza: Miał ponad 3 promile, kierował traktorem i śpiewał [FILM]Autor komentarza: jdher6Treść komentarza: https://github.com/webpodcast/cfsBHGD/blob/main/README.md https://gitlab.com/jemvut/qfmi8udg https://gitlab.uliege.be/J.Fays/simian-XML-filter/-/issues/99 https://t.co/W6bXYC9INR https://zenodo.org/communities/dkhgaytd/?page=1&size=20 https://challonge.com/9embfa3u?ljsth https://www.onfeetnation.com/photo/albums/bgsdtsetew6aa https://www.scoop.it/topic/nxgsetada https://rextester.com/VAS96039 https://codebeautify.org/htmlviewer/y22fcf0e4 https://paiza.io/projects/sC94sWZuzgzTTy2os9gIKA?language=php https://jsfiddle.net/z2kmjp09/ https://paste2.org/wyG1nsKe https://ctxt.io/2/AAAQikuGEg https://authors.curseforge.com/paste/3890c5c6 https://coliru.stacked-crooked.com/a/7a57d3095d28cd13 https://dev.bukkit.org/paste/41903726 https://pastebin.com/BvePUpc4 https://pastelink.net/390u6t94 https://pasteio.com/xX8obyXCcj22 https://geany.org/p/OXYGc/ https://ide.geeksforgeeks.org/74292f54-3c6e-4360-a9b5-623bf5a813c2 https://yamcode.com/iuns4jgzsp https://jsitor.com/SXNFCvdrt https://www.diemucha.at/comment/51857 https://pastebin.com/X7x5ZJtS https://pastelink.net/tvbrxk02 https://authors.curseforge.com/paste/ee2a74d0 https://dotnetfiddle.net/bysPOq https://www.amazon.com/Warum-die-Wahl-eines/dp/B0BG3J1WLV https://www.audible.com/pd/Warum-die-Wahl-eines-Podcast/B0BG3KCR94 https://techplanet.today/post/fghagjdkajkj https://www.theyashelf.com/individuelt-regnskab-handtering-af-din-helt-egen-okonomi/ https://school3-oktb.minobr63.ru/question/comptabilite-individuelle-gerer-vos-propres-finances/ https://jpost.us/news/individuele-boekhouding-omgaan-met-uw-eigen-financien/ https://thetourtimes.com/verzin-een-goed-begrip/ https://1009magic.com/approved/individualni-ucetnictvi-nakladani-s-vlastnimi-financemi/ https://dailybusinesspost.com/contabilidad-individual-como-manejar-sus-propias-finanzas/ https://flipboard.com/article/google-issue-tracker/a-aKwEmJYRQ2i2o7aO4ENKwQ%3Aa%3A3927451503-4371518454%2Fgoogle.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-full-2022-onli/a-FlgyFP0NTFm9YDDrLq_jng%3Aa%3A3927451503-ad51b2106b%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-i6z9Ywd7TleyQM43U9Y-hQ%3Aa%3A3927451503-5b0f5310bb%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-pnJcV9VVTiqvA0LEwg30mA%3Aa%3A3927451503-52e14d8946%2Facast.com https://dotnetfiddle.net/jZgT8K https://rextester.com/EYEPD93257 https://codebeautify.org/htmlviewer/y2264eddb https://www.bihann.com/cast/60.html?hdjhs https://www.nehannn.com/artist-detail/560.html?kfhdu https://pastebin.com/ZPT89DcN https://pastelink.net/uqd8zuzj https://geany.org/p/PKpid/ https://authors.curseforge.com/paste/3e189473Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:47Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: EgonTreść komentarza: Jeszcze trochę to na serio sprzedam samochód i będę wolnym człowiekiem !!!!!.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:46Źródło komentarza: Nieznajomość definicji skrzyżowania może kosztować kierowców nawet 1000 złotychAutor komentarza: AntylovelasTreść komentarza: Ala ma różne pomysły ale chyba pora aby te pomysły wdrażała gdzie indziej. Po ostatniej akcji to najpierw do spowiedzi i za pokutę na kolanach powrót do Nowego Sącza. Ciekawe czy ten zastępca Mister Zero od składania kwiatów na imprezach w powiecie kogoś nowego przywiezie w teczce. To co się dzieje w tym starostwie to kpina. Za chwilę to szpitala nie będzie i pewnie w tycu budynkach jakiś DPS zrobią.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 21:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Szpital wchodzi w wyjątkowo trudny czas
Reklama
Reklama