Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 12:03
Reklama

Zamość: Eurofolk potraktowany "po macoszemu". Dlaczego miasto dało tak mało? - dopytuje zamojski radny

W zakończonym niedawno festiwalu wzięły udział cztery zespoły folklorystyczne z Chile, Turcji, Bułgarii i Macedonii. Według radnego Janusza Kupczyka, miasto w tym roku dało za mało pieniędzy na organizację Eurofolku. Władze Zamościa odpierają zarzuty.
Zamość: Eurofolk potraktowany "po macoszemu". Dlaczego miasto dało tak mało? - dopytuje zamojski radny
Na tegoroczny festiwal przyjechało do Zamościa z zagranicy łącznie 150 osób.

Temat pojawił się na ostatniej sesji Rady Miasta Zamość (19 lipca). Radny Janusz Kupczyk zabrał głos przy okazji omawiania sprawozdania prezydenta miasta z pracy między sesjami. – Dlaczego tak mało pieniędzy miasto dało na organizację tak wspaniałego festiwalu? – zapytał radny. – Dlaczego środki zostały „obcięte”, chociaż hojną ręką dawane są na przykład na KS Hetman, a festiwal traktowany jest po macoszemu? Mam nadzieję, że 20. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Zamościu odbędzie się przy o wiele większym wsparciu miasta i innych instytucji.

Miasto pomaga

Do tych zarzutów odniósł się prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Przypomniał, że organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz Zamojski Dom Kultury. 

– Nie uważam, że Zamość za mało wspiera organizację festiwalu – powiedział Andrzej Wnuk. – Wspieramy organizację Eurofolku poprzez swoje jednostki, czyli przez ZDK i OSiR, użyczamy scenę zakupioną w 2015 r., dajemy upust przy zakwaterowaniu w bursach. Zauważył, że ta pomoc jest znacząca. – Ten rok jest trudny, musimy oszczędzać, bo koszty rosną w astronomicznym tempie, a przychody stoją w miejscu – wyjaśnił prezydent, a następnie zwrócił się bezpośrednio do radnego Kupczyka: – Jeśli zajrzy pan do budżetu, to na sport jest w tym roku również mniej pieniędzy niż rok wcześniej.

Wspierać każdy może

Jak później zauważyła radna Agnieszka Klimczuk, uwaga radnego Kupczyka dotycząca mniejszego wsparcia finansowego miasta była słuszna, bo w tym roku w festiwalu wzięły udział tylko 4 zespoły, a więc znacznie mniej niż wcześniej.

Radny Dariusz Zagdański zaproponował z kolei Januszowi Kupczykowi, aby – nie obciążając budżetu miasta – przygotował projekt uchwały w sprawie obniżenia diet radnym. – Za zaoszczędzone w ten sposób kwoty moglibyśmy wesprzeć organizatorów festiwalu – wskazywał radny.

Na sali padały jednak głosy, że jeżeli ktoś chce wspierać np. Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, to bez obniżania diety może dokonać przelewu.

Trudne sprawy

– Zdajemy sobie sprawę, że Eurofolk to jeden z najważniejszych punktów w naszej wakacyjnej ofercie kulturalnej, gromadzący dużą grupę odbiorców, nie mniej jednak dotując stowarzyszenia mamy na uwadze wysokość środków zabezpieczonych w budżecie – powiedział nam Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.

W tegorocznym konkursie na realizację przedsięwzięć o wysokich walorach artystycznych i popularyzujących dziedzictwo kulturowe Zamościa wydział dysponował środkami w kwocie 70 tys. zł. Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” otrzymało na organizację festiwalu 25 tys. zł. To o 15 tys. zł mniej niż w 2019 r. (w związku z pandemią w 2020 i 2021 r. festiwal się nie odbył). – Warto jednak zaznaczyć, że w 2019 r. mieliśmy do podziału 120 tys. zł, a jeśli chodzi o ten rok, to do konkursu przystąpiło 8 stowarzyszeń, a Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” otrzymało największą dotację. 

Przewodniczącą stowarzyszenia jest Anna Polska

– Samym entuzjazmem nie da się zrobić festiwalu, ale jesteśmy wdzięczni za każdą przekazaną złotówkę i za każdy dobry gest – mówi Anna Polska.

Na tegoroczny festiwal przyjechało do Zamościa z zagranicy łącznie 150 osób. Szefowa stowarzyszenia jest wdzięczna miastu za pomoc przy organizacji imprezy. – Wszystko odbywa się w ramach wielkiej życzliwości, ale rachunki trzeba płacić – wyjaśnia pani Anna.

Tylko zakwaterowanie i wyżywienie uczestników festiwalu – i to po upustach – kosztowało 48 tys. zł. – Ale z drugiej strony przewodnicy za darmo oprowadzali naszych gości po Starym Mieście, za darmo mogli wejść też do zoo, co dla nas było dużym wsparciem – opowiada szefowa stowarzyszenia. – Organizacja festiwalu to duży wysiłek, ale na szczęście nie zawiedli nas wolontariusze. Wszystko robimy po to, żeby widzowie mieli frajdę i przyjemność. Czy w przyszłym roku odbędzie się Eurofolk? Nie wiem.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
K 03.08.2022 08:07
Wielka szkoda, że na Eurofolk przeznaczone zostało tak mało pieniędzy. Ten festiwal to już tradycja Eurofolk to wspaniałe wydarzenie, ktore ściąga do Zamościa turystów z zarówno z okolic jak i z dalszych regionów polski. Zawsze chwale to wydarzenie wśród moich znajomych z innych miast, wielu z nich na przestrzeni lat odwiedziło Zamość kilkukrotnie właśnie w trakcie trwania tego festiwalu. Większość mówi, że wtedy miasto żyje, coś się dzieje. Bez Eurofolku jest cicho, miasto duchów.

hmmm 02.08.2022 22:38
coś mi się zdaje ,że nie lubiana ostatnimi czasy jest kultura.....

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Zero myślenia, obwodnica moze i jest potrZebna ale dla osob z poza Tomaszowa, jadąc z końca Tomaszowa do zamościa lub na podhorce można skorzystać z obwodnicy ale mieszkańcy tomaszowa musza robić przez to dodatkowe kilometry żeby dostać sie z punktu A do punktu B. Chyba nie rozumiecie ze Tomaszow to małe miasteczko w którym nie ma miejsca na objazdy i obwodnice, wszystko to jest malutkie centrum, chcecie zeobic na rondzie sentymenty…. W tym centrum znajdują sie wszystkie sklepy, juz teraz jest problem z parkowaniem a co dopiero będzie później, małe miasteczko, wielkie plany… Tylko gdzie tu mniejsze na normalne funkcjonowanie…. Odbudować kamienice, czajnik… Po co ? Fajnie, kiedyś cos takiego było, kiedyś było na to miejsce bo nie było czegos innego, mniejszy ruch, praktycznie brak pojazdów, ok w tedy miało to miejsce, a teraz ? Tyle okolicznych wiosek przyjeżdża do Tomaszowa, pomyślcie gdzie ro wszystko pomieścić?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 12:00Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: co ci się nie POdoba ubeku ?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:39Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: PfffTreść komentarza: Większych bzdur dawno nie słyszałem, aż jakoś ciężko mi to nawet skomentować, lepiej przemilczeć głupotę władz....Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:14Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Ortografia u pani leży, pani Kasiu ;)Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:12Źródło komentarza: Pride of Poland 2022. Jakie konie idą na sprzedaż podczas sławnej aukcji. ZdjęciaAutor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystać
Reklama
Reklama