Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 11:19
Reklama

Emerytura należy się każdemu, bez względu na staż pracy

Do sejmu wpłynęła petycja w sprawie przyznania prawa do minimalnej emerytury każdemu obywatelowi, bez względu na jego staż pracy.
Emerytura należy się każdemu, bez względu na staż pracy
Autor: iStock

– Do tej pory niektórzy pobierają głodowe emerytury w wysokości 1 grosza. To jest nienormalne przy zasadzie państwa prawa – argumentuje autor petycji, cytowany przez pulshr.pl.

Obecne zasady przyznawania emerytur autor petycji uważa za niesprawiedliwe. Uniemożliwiają one skorzystanie z niej np. osobom, które ze względu na chorobę swoją lub swoich bliskich nie mogły pracować. W takich przypadkach rząd powinien zrezygnować z wymogu stażu pracy i przyznać takim osobom świadczenie.

Apeluje – jak czytamy w serwisie pulshr – o zmianę ustawy emerytalnej i przyznanie kobietom po 60 roku życia i mężczyznom po 65. roku życia prawa do tego świadczenia. Osoby, które wykażą odpowiedni staż pracy, powinny otrzymywać wyższe świadczenie.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jak i czy w ogóle na tę petycje zareaguje sejm.

Groszowe emerytury

Obecnie świadczenia z ZUS pobiera aż 7,8 mln osób. Po marcowej waloryzacji rent i emerytur zmniejszyła się liczba osób pobierających najniższe, tzw. groszowe świadczenia. Trafiają one do 341,3 tys. osób. To więcej o 8,4 proc. w porównaniu z marcem 2021.

Z danych ZUS wynika, że nastąpił wzrost o 4 proc. liczby osób pobierających emerytury w wysokości do 400 zł.

O konieczności zlikwidowania emerytur groszowych mówi się od lat, m.in dlatego, że ich wypłacanie generuje dużo wyższy koszt niż wysokość samego świadczenia. 

Minimalna emerytura wynosi teraz 1338,44 zł brutto. Przypomnijmy, że aby ją otrzymać, trzeba mieć – w przypadku kobiet ukończone 60. Lat i co najmniej 20-letni staż pracy, a mężczyzn – 65 lat i co najmniej 25-letni staż pracy.

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
marek 06.07.2022 13:44
Do nick Franek PiSie komuchy rozdają wszystkim co się da, nierobom, banderowcom z UPA . Nie chce takiego PiSiego kraju. Chcę żyć w POLSCE w której pracuję a nie okradają mnie i sponsorują nierobów. Podobno na koncertach tego banderowskiego zespołu Kalush Orchestra śpiewają hymn UPA , Kalinę Czerwoną. Nasi zamordowani Bracia POLACY na Wołyniu przewracają się grobach, Czy ktoś z tego PIsiego Państwa i debilnej opozycji jest jeszcze patriotą i tupnie nogą. Nie my idioci popieramy banderowców. I tyle bo jak przypomnę sobie moje historie rodzinne związane z Kresami to pięść zaciska mi się mimowolnie.

Franek 06.07.2022 13:05
Marek pomyśl nierobom już dali wraz z świadczeniami dla uchodźców wojennych. A Pó naciągało by brać takich nierobów kolorowych, ze bał byś sie wychodzić na ulice a mieli im zasiłki sponsorować. To tobie żal emerytury dla Polaka a nie żal ci zasiłków dla migrantów ekonomicznych z innej wiary i klimatu co zaczną tworzyś gangi i dzielnice gdzie policja nie wiedzie?

Franek 06.07.2022 13:00
Edward pomyśl Jaka to zasada ze utrzymujemy sąsiedni kraj na socjalu? Z swoich własnych środków bo ani czołgów nam nie zrekompensowali ani utrzymywania Ukraińców. Stworzysz nową zasadę chyba bo i Unia chciała narzucić nam migrantów ekonomicznych , którym stałe zasiłki byśmy płacili. Pomyśl bo to zasada starych komuchów co cytujesz.

Franek 06.07.2022 12:55
No jak sie 500+ Ukraińcom należy to dziwne zeby nie wypłacali Emerytury Polakom !!!!!!!

Edward 06.07.2022 12:39
W myśl zasady czy się pije czy się leży 500+ i emerytura się należy, cała moja rodzina zastanawia się po jaki wuj głosowaliśmy na ten postkomuszy i probanderowski PiS.

marek 06.07.2022 12:04
Czyli wszystkim nierobom dać tak jak człowiekowi który pracował uczciwe i opłacał składki. PiSkomuna wraca, Czy sie leżało czy się piło i tak emeryturkę się dostanie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama