Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 00:58
Reklama

Przyjdź na kwalifikacje i zostań żołnierzem WOT

Kwalifikacja wojskowa to doskonała okazja dla młodych ludzi, by wykonać krok w dorosłość i wstąpić do wojska. Przy komisjach punkty informacyjne przygotowali rekruterzy Lubelskiej Brygady OT, którzy zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi.
Przyjdź na kwalifikacje i zostań żołnierzem WOT
Autor: Fot. 2 LBOT

Od 4 kwietnia trwa kwalifikacja wojskowa. W województwie lubelskim przystąpiło do niej ponad 14 000 osób z roczników 2003 oraz 1998-2002, w tym 13,5 tys. to mężczyźni oraz około 500 kobiet. Kwalifikacja to dobra sposobność dla młodych osób by rozważyć kierunek życiowego rozwoju i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zachęcamy mieszkańców naszego regionu, aby tegoroczna kwalifikacja była ich pierwszym krokiem do wstąpienia w szeregi Terytorialsów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych obecni są rekruterzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące służby ochotniczej i zawodowej w WOT, opowiadają o zasadach rekrutacji, szkoleniach, obowiązkach i korzyściach, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do WOT.

Nowa brygada w Chełmie i batalion w Kraśniku

Wojsko postrzegane jest dziś jako atrakcyjny i dobrze opłacany zawód, który daje możliwość wszechstronnego rozwoju. Kwalifikacja wojskowa może być dla wielu osób pierwszym krokiem do kariery wojskowej. Decyzja o rozbudowie WOT na wschodzie Polski, dała mieszkańcom Lubelszczyzny nowe i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego w wojskowości. Obecnie trwa proces formowania 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, który wejdzie w struktury Lubelskiej Brygady OT. Nowy batalion to ciekawa oferta szczególnie dla mieszkańców powiatów: kraśnickiego, opolskiego i janowskiego. Zainteresowanych zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z rekruterami z danego powiatu, w dogodnym terminie i miejscu. Kontakty dostępne są na stronie:  https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową. WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Szkolenie ochotników odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy.

Dlaczego warto zostać żołnierzem WOT?

Powodów jest wiele - od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji rozpoczynając, a na korzyściach finansowych kończąc. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej otrzymują uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Płaczek 27.04.2022 22:37
Ile można żebrać o broń i wsparcie jak znają z historii dziadostwo partyzanckie UPA. Teraz mają problem z obroną samostiejnej Ukrainy hahaha. Kilka dobrych grup z odpowiednią bronią i nie trzeba ciężkiego sprzętu.

Wyścig szczurów 27.04.2022 21:34
Jak to było ? Wyścig szczurów do szklanych domów i szklanych murów??? Jaka jest granica zachłanności człowieka. Jak kontroler zarabia ok 40 tyś miesięcznie. Pewnie mniej niż Prezydent a organizacje pozarządowe latają po biedakach i chcą coś wyrwać na WOŚP, czy inne. Trzeba najpierw w kraju zrobić porządki.

Bezrobotny 27.04.2022 21:47
Pewnie więcej niż Prezydent, Przejęzyczenie. Likwidacja ustawy Kominowej w 90 - tych latach. A jeszcze chcieli podatek liniowy to by doili biedotę na maksa. Kaskadowy na maksa z najwyższym pułapem zarobków. Jedyne co mi się nie podoba że emeryt może siedzieć i dorabiać zajmując młodym etat. Bo logiczne jest ze zatrudnią emeryta a jak ze służb po 25 latach to typy wszystkie etaty w ochronie, si z drogówki to od dawna instruktorzy nauki jazdy. Jaki w tym cel jak młody nie dorobi do emerytury a emeryt siedzi na etatach. To trzeba podwójnie opodatkować a nie stwarzać dla tego rozwój!!!!!!!!! Tak to jest w innych krajach. Emerytura albo praca a nie i to i to.

Udając wojnę 27.04.2022 21:14
CIA widzę dało ciała. Teraz powinna odbywać się rewolucja niepodległości krajów pod rządami Rosji. Ale widzę utracili tam kontakty.

Jest tak jak ma być 25.04.2022 23:31
Nie trzeba zwiększać liczebnośi armi, a trafiać w cel z poborowymi. 100 tyś ściemniaczy jest jak dobry pułk z zacięciem bojowym. Nie ilość, a jakość. Na ilość nas nie stać, jak sowietów. Kiedyś miałem motywację, wiedzę, zacięcie. Że 2 gospodarczych do pomocy i niespodzianki z AIDIKAMI. Ale nie moja wojna i nie moja bajka. Teraz mi sie nie chce. Nawet jak przyjdzie rozpierd...cha to odnajdę sie w ruskim Mirze. Może Ruscy sie nie odnajdą. Ale pobawię sie tym.

jest tak 25.04.2022 23:19
WOT hahaha dobre sobie . Lata temu chciałem być w armii Teraz sieroty nabieraja, Lepsze to niż nic. 10 dobrych ludzi i sprzęt snajperski z lunetami na podczerwień i dobrą optyką cal min 12,5 mm i to jest do wyzwolenia. Nie trzeba ciężkiego sprzętu. Hobbystycznie bym tam pojechał mając taki sprzęt.Ukrainiec nie jest moim bratem!!!!!! Ale Pierdo żale zielińskiego rozczuliły mnie. Tygodnice żalów. Ta Buczata, współczuł bym sowietom. Japierd jak by wkroczyli w granice mojego miasta. Ehhh zabawił bym się. Chyba z gorszą traumą uciekalli by niż z Buczy. I nie stawał bym w obronie Ukrainy, Europy. To by była zabawa.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci
Reklama