Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 lipca 2026 00:22
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

8 gramów powoduje ślepotę. 12 – zabija. Pilnie wycofują towar ze sklepów

Służby sanitarne wycofały z obrotu już większość denaturatu, po wypiciu którego zmarło 26 osób. Niebezpieczna substancja jest też w innych produktach.
8 gramów powoduje ślepotę. 12 – zabija. Pilnie wycofują towar ze sklepów

Autor: iStock

„Spożycie alkoholu niewiadomego pochodzenia lub alkoholu zawartego w produktach chemicznych nieprzeznaczonych do spożycia jest niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia” – ostrzegł kilka dni temu Główny Inspektorat Sanitarny. Komunikat pojawił się w związku ze śmiercią 26 osób – 16 w województwie śląskim i 10 w województwie łódzkim.

Wszystkie te osoby piły denaturat zawierający metanol. Jego spożycie wiąże się z ciężkim zatruciem. „Dawka metanolu zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna to tylko 30 ml” – dodaje GIS. I uczula, że metanol od alkoholu etylowego (przeznaczonego do spożycia) nie różni się smakiem ani zapachem. Bez badań laboratoryjnych nie można rozróżnić tych substancji.

Działanie tej pierwszej substancji jest zabójcze. Spożycie 8-10 gramów powoduje ślepotę, a 12-20 – śmierć.

Ustalono już, że wysokie stężenie alkoholu metylowego wykryto w próbkach płynu pochodzących od jednego z producentów z Małopolski.

„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie nakazał natychmiastowe wycofanie z obrotu całej partii denaturatu wyprodukowanego 2 marca. Było w niej 27 270 półlitrowych butelek. Prawie 91 proc. tej partii – 19 095 opakowań – pozostało w magazynie producenta. 8175 sztuk sprzedano jednemu odbiorcy” – informuje RMF FM. I dodaje, że na bazie tego samego surowca wyprodukowano więcej produktów. Chodzi o „Denaturat alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny” z datami: 4, 10 i 22 marca oraz „Denturax alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny” oznaczony datami: 1, 9 i 10 marca.

Dotychczas udało się zabezpieczyć już 17,9 tys. z 22,3 tys. wszystkich butelek, których zawartość jest groźna.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kto to pije? 21.04.2022 16:45
a ci co wypili to byl elektorat pis czy po ?

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: nauczyciel Treść komentarza: Jak na to patrzę to dochodzę do wniosku że ci ludzie traktują Polske jako żerowisko!nie tylko w Bilgoraju Data dodania komentarza: 22.07.2026, 18:08 Źródło komentarza: Zawrotne podwyżki dla władzy w Biłgoraju, choć miasto ma ponad 51 mln zł zadłużenia Autor komentarza: Ciszy nocnej nie ma!! Treść komentarza: Jaka cisza nocna gdzie??te wyjące motory i samochody po 22 I to miedzy blokami Data dodania komentarza: 22.07.2026, 13:40 Źródło komentarza: Zamość: Turystyczna wizytówka czy „miasto-sypialnia”? Starówka w ogniu sporu o ciszę nocną Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: POdwyżki teraz nazywają nowymi cenami hiPOkryzja Data dodania komentarza: 22.07.2026, 12:02 Źródło komentarza: Hrubieszów: Nowe opłaty za śmieci i ścieki Autor komentarza: Kondolencje Treść komentarza: Takie kominy KORYTO+ też w Hrubieszowie Data dodania komentarza: 22.07.2026, 12:00 Źródło komentarza: Zawrotne podwyżki dla władzy w Biłgoraju, choć miasto ma ponad 51 mln zł zadłużenia Autor komentarza: HiPOkryzja Treść komentarza: Dyktatura Tfusska zafundowała kominy płacowe i prywatyzacyjny upadek szpitali. Szykują dla emerytów i ręcistów uchwałę by mogli przechodzić na czerwonym co zmniejszy o 90% wydatki budżetu Data dodania komentarza: 22.07.2026, 11:57 Źródło komentarza: Szokujące kulisy pracy na SOR-ach Autor komentarza: Mm Treść komentarza: Patrz w lusterka, motocykle 150km/h+ są wszędzie. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 22:32 Źródło komentarza: Zamość: Motocyklistka uderzyła w tył audi. 33-latka trafiła do szpitala
Reklama
Reklama
Reklama