Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 14:52
Reklama

Polacy mają słuchać polskiej muzyki. Tego chce PiS

„W Polsce polska muzyka powinna być gospodarzem” – mówi poseł PiS, Marek Suski i przedstawia nowe rozwiązania prawne. Stacje radiowe mają nadawać więcej muzyki rodzimych artystów.
Polacy mają słuchać polskiej muzyki. Tego chce PiS
Autor: iStock

Ta sprawa jest już prawnie uregulowana. Nadające w Polsce stacje radiowe, w ciągu miesięcznego czasu antenowego, mają grać przynajmniej 30 procent polskiej muzyki. Marek Suski, poseł PiS zapowiada zmiany w przepisach i proponuje, aby było to 50 procent w skali miesiąca, a w godzinach 5 - 24 co najmniej 80 procent. Zmiany te są – jak tłumaczy poseł – spowodowane dbałością o polską kulturę, polską muzykę i o polskich artystów, którzy są w trudnej sytuacji wywołanej pandemią. Chodzi o ograniczenia w organizacji imprez masowych, czyli także koncertów, na których zarabiają muzycy. Innym ich źródłem dochodu są opłaty za puszczenie ich piosenek w radio. „Myślę, że to będzie też pomocą i zachętą, żeby nowe utwory czy nowi wykonawcy mogli wchodzić na rynek. To rozwiązanie podobne jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, podobne jak na przykład we Francji” – dodaje Suski i dodał, że czas antenowy poświęcony debiutantom będzie liczony jako „300 procent czasu antenowego”.

Co myśli Kukiz?

Poseł zaznaczył, że pomysł ma poparcie muzyka – polityka, czyli Pawła Kukiza. „Może doprecyzujmy... Wczoraj ‘przelotem’, idąc na inne spotkanie, rozmawiałem na korytarzu z Markiem Suskim (w obecności posła Sachajki) o jego (Suskiego) projekcie zwiększenia udziału polskiej muzyki w radio...  Powiedziałem, że pomysł zwiększenia udziału polskojęzycznej muzyki w tzw. publicznych mediach jest jak najbardziej ok., bo media publiczne mają ustawowy obowiązek promowania polskiej kultury” – wyjaśnił parlamentarzysta we wpisie na Facebooku i zaznaczył, że 30-procentowy obowiązek dla stacji prywatnych uważa za wystarczający. „Powiedziałem też, że pomysł ustawowego narzucenia 50 proc. polskiej muzyki w radiach prywatnych absolutnie mi się nie podoba  i że jestem przekonany, że moje zdanie podziela większość ludzi” – napisał Kukiz.

Zaznaczył, że zanim zagłosuje nad nowelizacją ustawy, musi ją dobrze poznać. W kształcie, w jakim przedstawił ją Suski, na głos Kukiza zmiany nie mogą liczyć.

Co na to radiowcy?

Serwis wirtualnemedia.pl zapytał o zdanie samych radiowców. Pomysł PiS im się nie podoba. „Ustalanie na siłę, jaki procent polskiej muzyki mają emitować stacje radiowe, nie ma dziś sensu. Gramy te piosenki, które są dobre. Utwory pojawiające się w dużych rozgłośniach są wcześniej badane” – komentuje Marcin Jędrych z RMF FM.

„Nikt z radiowców nie wie, kim jest debiutant, bo brakuje klarownej definicji. Czy to ktoś, kto wyda pierwszy singiel, czy pierwszą płytę? A może to osoba, która wrzuci do serwisów streamingowych swój debiutancki utwór? Czy jednak chodzi tylko o wydanie fizyczne? A co jeśli znani muzycy założą nowy zespół? Czy są debiutantami, skoro na rynku muzycznym funkcjonują od lat, ale nazwa ich projektu jest nowa?” – ocenia Marcin Bąkiewicz z Antyradia.

Dane

Zgodnie z danymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2019 roku polska muzyka w stacjach radiowych zajmowała średnio 40,4 proc. czasu antenowego. Wyłącznie polskich artystów prezentuje Radia Wawa. Radio Pogoda  poświęciła im 76,4 proc. czasu, a w stacjach Polskiego Radia udział wyniósł 44,3 procent.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: LisaData dodania komentarza: 04.07.2022, 14:12Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Hej POMedia. Liczba wyjebali z Newsweeka. Co wy na to szczujnio ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 14:11Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?
Reklama
Reklama