Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 10:12
Reklama

14-tej emerytury nie będzie. Jak się tłumaczy rząd?

Mimo składanych obietnic nie będzie w tym roku dodatkowego świadczenia dla milionów Polaków. Jak teraz sprawę komentują politycy?
14-tej emerytury nie będzie. Jak się tłumaczy rząd?
Autor: iStock

Rząd PiS wprowadził dwa dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów. To tzw. „trzynastka”, czyli kolejna wypłata pieniędzy na wiosnę oraz „czternastka”. To z kolei środki, które świadczeniobiorcy otrzymali pod koniec roku. O ile 13-tkę w równej wysokości otrzymał każdy emeryt czy rencista, o tyle zasady przyznawania 14-tki były bardziej skomplikowane.

Przysługiwała ona m.in.:

  • emerytom i rencistom
  • osobom na emeryturach pomostowych,
  • na rentach socjalnych,
  • rencistom i inwalidom wojennym i wojskowym.

Dodatkowe świadczenie wyniosło 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Jednak takie pieniądze otrzymały tylko osoby, których świadczenie nie przekraczało 2900 zł brutto.  Pozostali dostali pieniądze pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że jeżeli ktoś z ZUS otrzymywał 3 tys. zł., to na jego konto wpłynęło tylko 100 złotych „czternastki”.

To świadczenie zostało wprowadzone w marcu 2021 roku, a jeszcze w 2019 r., kiedy prezes PiS na konwencji tej partii mówił o tym rozwiązaniu, zapewnił, że będzie „na stałe”. Teraz jednak okazuje się, że jest inaczej. Tych pieniędzy nie ma uwzględnionych w budżecie państwa na ten rok.

Informacje te potwierdził w TVP Info finansów Tadeusz Kościński „Czternastej emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. [...] O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku” – powiedział, a rzecznik rządu, Piotr Müller na Twitterze dodał: „Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa. Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny. Teraz wyższa emerytura po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Od marca waloryzacja”.

14-tą emeryturę wypłacono ponad 9 mln osób, wśród których przeszło 7 mln otrzymało pełną kwotę. Nic nie zmienia się w przypadku „trzynastki”, która ma być wypłacona tak jak w 2021 roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama