Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 06:38
Reklama

Zamość: „Podróże z Lemem” w Bibliotece Pedagogicznej

Lata mijają, a on pozostaje jednym z najbardziej znanych i najczęściej tłumaczonych na świecie polskich pisarzy. Stanisław Lem, bo o nim mowa, zapisał się złotymi zgłoskami w historii literatury science fiction. Książki Lema ukazały się w nakładzie ponad 28 milionów egzemplarzy, a jego nazwiskiem nazwano planetoidę o numerze 3836, a także pierwszego polskiego sztucznego satelitę.
Zamość: „Podróże z Lemem” w Bibliotece Pedagogicznej
Autor: Fot. Biblioteka Pedagogiczna Zamość

3 grudnia 2021 r. wszyscy zainteresowani mogli odbyć ciekawe „Podróże z Lemem”. Pod takim tytułem odbyła się konferencja online zorganizowana w ramach obchodów Roku Lema przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu oraz Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne „Czerwony Smok”. Konferencję otworzyła i poprowadziła Anetta Sienkiewicz, wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Wydarzenie można było śledzić na platformie Jitsi Meet oraz w czytelni biblioteki.

„Powrót z gwiazd. O życiu i twórczości Stanisława Lema” to pierwsza prelekcja, którą wygłosił Maciej Próchnicki. Doktorant Katedry Teorii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a zarazem członek ZSK „Czerwony Smok”, przybliżył w interesujący sposób biografię wybitnego polskiego pisarza, opowiedział o jego rodzinie, pochodzeniu, o ważnych epizodach z życia oraz ich wpływie na całą twórczość Lema.

Podczas kolejnego wystąpienia uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, jak wyglądała recepcja utworów Lema w kinematografii polskiej i światowej. „Solaris i inne filmy, czyli Stanisław Lem na ekranie” to tytuł prelekcji Artura Harasima. Przedstawiciel ZSK „Czerwony Smok” dokonał przeglądu filmów powstałych na podstawie twórczości Lema, opowiedział o ich walorach i niedoskonałościach, a także o odbiorze przez widzów oraz samego autora. Ponadto prelegent przybliżył film „Przekładaniec”, do którego scenariusz oryginalny napisał sam Stanisław Lem, a wyreżyserował go zdobywca Oscara Andrzej Wajda.

Na pytanie „Po co dziś nam Lem?” w swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć współczesny autor fantastyki Paweł Majka. Pisarz opowiedział o swojej fascynacji pisarstwem Lema, która rozpoczęła się już w dzieciństwie za sprawą książki „Eden”. Paweł Majka omówił twórczość Lema w kontekście retrofuturyzmu, skupił się na motywach powracających w jego książkach takich jak zgubny wpływ rozwoju technologicznego na kondycję człowieka, spotkanie z obcością czy trudność w komunikacji. Prelegent zwrócił uwagę na uniwersalność twórczości Lema, która pozwala człowiekowi przejrzeć się jak w lustrze.

„Pierwsze rakiety i loty w kosmos” to tytuł ostatniej prelekcji przygotowanej przez Andrzeja Maziarza. Kustosz Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” opowiedział o literackich fascynacjach kosmosem, pierwszych konstruktorach rakiet, wyścigu kosmicznym w czasie Zimnej Wojny, pierwszych lotach nad Ziemią z udziałem zwierząt i ludzi. Andrzej Maziarz przybliżył również kulisy niezwykłego odkrycia niemieckiej rakiety batalistycznej V2 z okresu II wojny światowej, którą odnaleziono w lecie bieżącego roku nieopodal miejscowości Mokre pod Zamościem. Prelegent zaprezentował widzom w czytelni oraz na łączach internetowych fragmenty wspomnianej rakiety, która spadła na zamojską ziemię w 1944 roku.

Konferencja została zrealizowana w ramach regionalnego projektu „...nie z tej Ziemi” dofinansowanego przez Fundację LOTTO im. H. Konopackiej w ramach grantu udzielonego w konkursie „Patroni Roku 2021”.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama