Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 18:39
Reklama

Pracujesz zdalnie w czasie kwarantanny? Zrób to, zanim obetną ci pensję

Wykonujesz test na koronawirusa. Trafiasz na kwarantannę. Czujesz się dobrze, dlatego postanawiasz pracować zdalnie w pełnym wymiarze godzin. Wszystko jest w porządku, dopóki na twoje konto nie dociera okrojone wynagrodzenie.
Pracujesz zdalnie w czasie kwarantanny? Zrób to, zanim obetną ci pensję
Autor: iStock

Problem dotyczy wielu osób

Według porannych statystyk przekazanych w raporcie ministerstwa zdrowia na kwarantannie przebywa obecnie 782 044 osób. Wielu pacjentów decyduje się w tym czasie na standardowe pełnienie obowiązków służbowych i rezygnację z zasiłków. Jak informuje portal Business Insider, w takiej sytuacji możemy stać się ofiarami pewnej pułapki. Bez dopełnienia formalności, nasza pensja może zostać automatycznie obniżona o 20 proc. tak, jak odbywa się to w przypadku zwolnienia lekarskiego. Niezależnie od wyniku testu na obecność koronawirusa.

„W momencie skierowania pracownika na test lub nałożenia na niego kwarantanny przez sanepid, fakt ten automatycznie pojawia się na koncie pracodawcy w PUE. Dział kadr niejako z góry przyjmuje, że kwarantanna lub izolacja oznacza zwolnienie lekarskie. I nalicza niższą pensję — 80 zamiast 100 proc.” – czytamy w publikacji.

Co zrobić, aby uniknąć straty?

Choć nie ma szablonu takiej deklaracji, każda osoba przebywająca na kwarantannie, która w porozumieniu z pracodawcą zechce wykonywać swoje obowiązki z zacisza własnego domu, musi zgłosić ten fakt pisemnie. Potwierdza to w rozmowie z Business Insider Polska rzeczniczka wrocławskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

„Pracownik na obowiązkowej kwarantannie może pracować, ale za zgodą pracodawcy. W takim przypadku przysługuje mu wynagrodzenie za pracę. Jeśli w tym czasie nie może pracować z uwagi na stan zdrowia, to przysługuje mu zasiłek chorobowy. Pracownik powinien złożyć pracodawcy oświadczenie, że wyraża zgodę na świadczenie pracy zdalnie w czasie kwarantanny i prosi o wypłatę wynagrodzenia za pracę za ten okres wynagrodzenia za pracę” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Każde z przedsiębiorstw powinno mieć przygotowany własny wzór takiego dokumentu. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z działem kadr.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama