Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 03:07
Reklama

"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło

Od początku roku w Polsce funkcjonuje rejestr umów o dzieło prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jego podstawie powstał właśnie pierwszy raport, który daje nieco inne niż dotychczas spojrzenie na ten rodzaj współpracy.
"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło
Autor: iStock

Policzyli umowy

Od stycznia do września w ZUS RUD pojawiły się informacje o nieco ponad milionie umów o dzieło. Gromadzenie informacji o nich to wynik nowych przepisów związanych z Tarczą Antykryzysową. Dzięki rejestrowi instytucja chce mieć szerszy pogląd na rozwój przedsiębiorczości w Polsce, a także większą możliwość analiz i tworzenia statystyk.

„Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Dzięki temu Państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów" – wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mniej niż się wydawało

Już dziś wiemy, że umów o dzieło jest zdecydowanie mniej, niż zakładano. Statystyki pokazują, że przeciętni wykonawcy to głównie mężczyźni pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.

"Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło” – analizuje szefowa ZUS, dodając, że dokumenty podpisywane były najczęściej na maksymalnie dziewięć dni. Przeważająca grupa zgłaszających tego typu umowy płatników składek reprezentuje branżę edukacyjną.

96,42 proc. podmiotów, które dokonały zgłoszenia to płatnicy składek. 1,99 proc. stanowią w tym zakresie osoby fizyczne. Jedynie 1,59 proc. to grupa osób, które nie są płatnikami. Najczęściej wybieranym kanałem rejestracji zgłoszenia była platforma PUE ZUS. Pozostałe dokumenty nadsyłano pocztą, składano bezpośrednio w placówce lub poprzez urzędomat. Najwięcej zgłoszeń odnotowały zakłady w województwie mazowieckim, najmniej zaś w opolskim.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Agrounia Polska 05.12.2021 09:35
Praca na czarno w budownictwie to norma . PIP , skarbówka są nieudolne i patologiczne ,często układ rodzinny i to jest Polski Ład . Tragedia z komedią .Za co płacimy podatki za nieudaczników skorumpowanych na państwowych posadach ? To co wie obywatel tego nie pojmuje urzędnik ,policjant ,polityk opcji POPIS.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Może pora na inny zespół? To jakiś obowiązek gość z pracownikami TVP? Zbierano na jakoś cel charytatywny czy to była impreza dla Mili, Zewłakai i roboli z tvp?Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Imprezowy początek wakacji. Mecz z TVP Sport i koncert Zagrobelnego
Reklama
Reklama