Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 09:18
Reklama

Pieniądze dla początkujących przedsiębiorców

Już wkrótce osoby poszukujące wsparcia na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. Zarząd Województwa Lubelskiego wybrał 21 operatorów takiego wsparcia.
Pieniądze dla początkujących przedsiębiorców

W pierwszej połowie 2021 r. rozstrzygnięty został konkurs w ramach Działania 9.3 Rozwój przedsiębiorczości. Na jego dofinansowanie przeznaczone zostało niemal 74 mln zł, z czego środki z Europejskiego Funduszu Społecznego wyniosły 66 mln zł. Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie wspieranie osób z własnym pomysłem na biznes. To już kolejna odsłona tego rozwiązania.

Od początku wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na rozwój przedsiębiorczości w regionie przeznaczyliśmy ponad 433 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstało ponad 9 tys. miejsc pracy, a niemal 7 tys. osób założyło działalność gospodarczą – mówi Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego. - Te liczby wkrótce zaczną rosnąć. Właśnie kończymy etap podpisywania następnych umów z kolejnymi operatorami.

Gdzie szukać wsparcia

Każdy, kto spełnia warunki i chciałby spróbować sił w biznesie, ma szansę na pozyskanie na to sporych pieniędzy. Poszukajcie operatora, który jest dla Was najlepszy choćby pod względem komunikacyjnym. Listę wszystkich operatorów, którzy uzyskali pieniądze na wspieranie przedsiębiorczości w województwie lubelskim znajdziecie na stronie rpo.lubelskie.pl w zakładce: Wiadomości - Nabory/konkursy - 9.3 Rozwój przedsiębiorczości.We współpracy z operatorem przejdziecie proces kwalifikacji.

Kto i na co może liczyć

Na początek podkreślamy, że operatorzy dysponują pieniędzmi na udzielanie wsparcia bezzwrotnego na pokrycie wydatków związanych z podjęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Mogą je uzyskać osoby, które równolegle nie korzystają z innego wsparcia, w tym z Funduszu Pracy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Regionalnego Programu Operacyjnego lub Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Obowiązkowym elementem rekrutacji do projektu jest rozmowa z doradcą zawodowym. Jej celem jest sprawdzenie predyspozycji kandydata do samodzielnego założenia i prowadzenia działalności gospodarczej. Pozytywna opinia zdecydowanie przybliży przyszłego przedsiębiorcę do uzyskania wsparcia. Zanim jednak dostaniemy pieniądze musimy nauczyć się zasad prowadzenia własnego biznesu. W tym celu operator zaproponuje szkolenia (indywidualne i grupowe), umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. Po zaliczeniu tych szkoleń uczestnicy przystąpią do opracowania biznesplanów swoich przyszłych firm. I to właśnie te dokumenty stanowić będą ostatni krok do pozyskania unijnych pieniędzy, czyli bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości ponad 23 tys. zł. Dodatkowo, od 6 do 12 miesięcy, można liczyć na wsparcie pomostowe przyznawane na pokrycie wydatków koniecznych do poniesienia w pierwszym okresie, w tym m.in. składek ZUS, podatku i innych kosztów bieżących związanych z prowadzoną działalnością.

Dlaczego warto

O tym, dlaczego warto skorzystać z unijnego dofinansowania na uruchomienie działalności gospodarczej, mówi Anna Brzozowska, psycholog transportu, która po kilkuletnim pobycie za granicą wróciła do Polski i postanowiła założyć własny biznes. - Zawsze myślałam o założeniu swojej pracowni, ale wiedziałam, że wiąże się to z dość dużymi wydatkami. W mojej specjalizacji są konkretne wymogi co do powierzchni gabinetu, wymagane są specjalistyczne aparaty do badań kierowców czy testy psychologiczne. To wszystko kosztuje. Gdyby nie wsparcie w ramach projektu byłoby mi trudno, bo jest to spora inwestycja na start. Nie mniej ważny jest etap wsparcia pomostowego. Agnieszka Szarek, która założyła firmę zajmującą się pielęgnacją ogrodów, nie ma wątpliwości: - Dzięki wsparciu pomostowemu na początku, gdy firma dopiero zaczyna raczkować, śpi się spokojnie, bo podstawowe opłaty są zabezpieczone.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pasypasyTreść komentarza: "Pasy malowane w technologii cienkowarstwowej szybciej się zużywają, a co za tym idzie częściej trzeba je odnawiać." To po co stosować taką technologię? Nie można pomalować grubiej? Na Piłsudskiego już widziałem jakieś powycierane oznaczenia a dopiero co skończyli malować...Data dodania komentarza: 07.07.2022, 08:43Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama