Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 14:55
Reklama

Jesień w słoiku. Proste przepisy na kompoty z sezonowych owoców

W październiku na straganach królują gruszki, jabłka, pigwy i maliny. Teraz jest dobry czas na zamknięcie owoców natury w słoikach, aby móc cieszyć się nimi zimową porą. Jednym z najprostszych sposobów na to jest przygotowanie kompotów. Oto kilka prostych przepisów.
Jesień w słoiku. Proste przepisy na kompoty z sezonowych owoców
Autor: iStock

Kompot z gruszek

Składniki:

- kilogram dowolnych gruszek
- litr wody
- 4 łyżki miodu
- goździki (2-3 do każdego słoika)

Przygotowanie:

1. Owoce umyć, obrać i wyciąć z nich gniazda nasienne. Następnie pokroić na cztery lub osiem części, aby zmieściły się w słoiku. Tak przygotowane ułożyć je ciasno w naczyniu.

2. Wodę gotować razem z miodem do momentu, aż się rozpuści. Następnie zalać wcześniej przygotowane owoce do wysokości 2/3 słoika i dodać goździki.

3. Zakręcic i ustawić naczynia w dużym garnku, wlać do niego wodę tak, aby sięgała do ¾ wysokości słoików. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 20 minut, po czym odstawić je do góry dnem aż wystygną. Wklęsłe wieczko świadczy o prawidłowym zamknięciu.

Wskazówka

Kompot z jabłek wykonujemy dokładnie w ten sam sposób, zamieniając jedynie bazowy składnik. Słoiki oraz nakrętki zawsze powinny być dokładnie oczyszczone i wyparzone.


Kompot z malin

Składniki:

- kilogram malin
- 4 łyżki miodu (opcjonalnie cukier)
- pół litra wody

Przygotowanie:

1. Niemyte maliny ułożyć po równo w przygotowanych wcześniej słoikach.

2. Podzielony na jednakowe części miód lub cukier dodać do każdej z porcji.

3. Wodę zagotować i taką samą ilością wrzątku zalać owoce w każdym naczyniu.

4. Podobnie jak w poprzednim przepisie, słoiki należy pasteryzować przez 20 minut, po czym odstawić do całkowitego ostudzenia pokrywką do dołu.


Kompot z pigwy

Składniki:

- kilogram pigwy
- 8 łyżek stołowych miodu
- 2 litry wody
- goździki
- cynamon

Przygotowanie:

1. Umyte i obrane owoce należy oczyścić z nasion, a następnie pokroić na mniejsze kawałki. W międzyczasie zagotować wodę i dodać do niej miód oraz dwie łyżeczki cynamonu. Od czasu do czasu mieszać aż wytworzy się syrop o jednolitej konsystencji.

2. Podobnie jak gruszki i jabłka, pigwę ciasno ułożyć we wcześniej przygotowanych słoikach, a następnie zalać do połowy wodą z miodem. Do każdej porcji dołożyć po 2 – 3 goździki.

3. Zamknięte słoiki zagotować przez 20 minut i odstawić odwrócone do wystygnięcia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: LisaData dodania komentarza: 04.07.2022, 14:12Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Hej POMedia. Liczba wyjebali z Newsweeka. Co wy na to szczujnio ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 14:11Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?
Reklama
Reklama