Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 sierpnia 2026 22:40
Reklama
Reklama

Cierpisz na wypalenie zawodowe? Wkrótce dostaniesz na nie zwolnienie lekarskie

Długotrwałe przemęczenie, zbyt niskie wynagrodzenie, brak możliwości awansu, praca w stresie, przeciążenie wykonywanymi obowiązkami – te i inne czynniki mogą powodować tzw. „wypalenie zawodowe”. Światowa Organizacja Zdrowia dostrzegła problem i zdefiniowała go, jako diagnozę medyczną, którą oficjalnie sklasyfikowała. W 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy, które pomogą zminimalizować niepokojące zjawisko.
Cierpisz na wypalenie zawodowe?  Wkrótce dostaniesz na nie zwolnienie lekarskie

Autor: iStock

Dotyka wielu Polaków

Badanie przeprowadzone w 2020 r. przez instytut ARC Rynek i Opinia, we współpracy z Randstad, na zlecenie jednego z serwisów ogłoszeniowych wykazało, że prawie 1/3 pracowników umysłowych zmaga się z wypaleniem zawodowym. Objawia się ono niechęcią do wykonywania pracy, brakiem satysfakcji z osiąganych sukcesów, nieustannym poczuciem zmęczenia i zmniejszoną efektywnością realizowania podejmowanych przedsięwzięć. Dr Lisa Rotenstein z Harvard Medical School oraz Brigham and Women’s Hospital twierdzi, że rozwój syndromu może mieć nawet podobne podłoże do tego, które odpowiada za rozwój stanów depresyjnych. Oznacza to, że wypalenie zawodowe nie musi być spowodowane bezpośrednio pracą, ale również problemami pojawiającymi się w życiu prywatnym.

Będzie chorobą

Informację o zaklasyfikowaniu wypalenia zawodowego, jako schorzenia oznaczonego kodem ICD‑11, Światowa Organizacja Zdrowia przekazała już w 2019 r. Dla osób, które zmagają się w przypadłością, istotną wiadomością będzie uzyskanie mocy prawnej nowych wytycznych WHO. Zapis ten bowiem zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2022 r.

Co to oznacza w praktyce?

Pracownicy, u których lekarz zdiagnozuje schorzenie na podstawie wytycznych organizacji, będą mogli skorzystać ze zwolnienia, podobnie jak w przypadku innych chorób. Nie wiadomo jeszcze, czy w informacji lekarza znajdzie się wówczas zapis o możliwości wychodzenia z domu podczas rekonwalescencji. Wydaje się jednak, że aktywność fizyczna i możliwość korzystania z rekreacji, mogłyby usprawnić proces powracania do zdrowia.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Warto jednak pamiętać, że wypaleniu zawodowemu można zapobiegać. Przede wszystkim należy oddzielać obowiązki zawodowe od życia prywatnego, poświęcać czas swoim pasjom i wypoczynkowi, ustalać i szanować własne granice oraz możliwości. Pomóc może również kontakt z psychologiem, kiedy tylko zaczniemy zauważać u siebie zespół objawów świadczących o pogłębianiu się schorzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: co ty Kosmita zażywasz? Data dodania komentarza: 1.08.2026, 10:42 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: nauczyciel Treść komentarza: Czy można mieć wątpliwości i pytać?niedawno sami zniszczyli dom pod Lublinem Oskarżali RosjanOkazało sie póżniej że to rakieta z mysliwca!Teraz to co to było naprawdę?Na pewno rosyjska rakieta?Tusk i Kosiniak z Kamyszem obaj to kłamcy?! Data dodania komentarza: 1.08.2026, 08:57 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: Patriotyczny Szczebrzeszyn Treść komentarza: Pełna relacja z ,, V Pieszego Rajdu Im. Majora Tadeusza Kuncewicza Podkowy na naszym profilu https://www.facebook.com/share/r/1BiNeC8Jri/ Data dodania komentarza: 31.07.2026, 20:28 Źródło komentarza: Szczebrzeszyn uczcił 82. rocznicę wkroczenia AK. Rajd „Podkowy” i rekonstrukcja Autor komentarza: Nic ująć. Treść komentarza: PiSlam szybko zapomina jak postępowała patologia oszustow 8- letniej mafii . Data dodania komentarza: 31.07.2026, 17:36 Źródło komentarza: Alarm w Lubelskiem. Obiekt spadł pod Biłgorajem Autor komentarza: Z ciemnogrodu . Treść komentarza: Ścieku w tv. Republika i w Polsce 24 ! Data dodania komentarza: 31.07.2026, 17:29 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: Taka jest prawda . Treść komentarza: Typowe myślenie tępoty fungicyd pod nazwa Braun . Czlowieka z pod ciemnej Putina mordercy gwiazdy. Bezszczelne błazeńskie myślenie ! Data dodania komentarza: 31.07.2026, 17:26 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin
Reklama
Reklama
Reklama