Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 14:06
Reklama

Umowy o dzieło do ZUS

Od nowego roku o zawartych umowach o dzieło trzeba poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek dotyczy umów zawartych najwcześniej od 1 stycznia br.
Umowy o dzieło do ZUS

Nowe zasady wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Od 1 stycznia ZUS ma obowiązek prowadzić ewidencję umów o dzieło, ale nadal nie opłaca się od nich składek. – Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło – wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska. – Brak wystarczających informacji o ich skali był problemem, gdy projektowaliśmy i realizowaliśmy pomoc w ramach tarczy antykryzysowej.

Informacje z rejestru będą wykorzystywane np. do celów statystyczno-analitycznych, a także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.

Informację o zawarciu umowy powinni przekazać do ZUS płatnik składek lub osoba fizyczna, którzy taką umowę zlecają. – Obowiązek rejestracji nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem lub wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie. – Nie należy też zgłaszać umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonywanie usług, które wchodzą w zakres ich działalności.

Na rejestrację jest 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Służy do tego nowy formularz o symbolu RUD. Można go przekazać na przykład przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W zgłoszeniu trzeba podać dane zamawiającego i wykonawcy, przedmiot dzieła oraz daty: zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy. – Nie sądzę, żebyśmy mieli z tym problem – mówi Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, gdzie rocznie wystawianych jest kilka umów o dzieło.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nieznana historiaTreść komentarza: Czytał ktoś książki - Obłęd 44 i Zdradzony Wołyń?Data dodania komentarza: 02.10.2022, 14:03Źródło komentarza: Hrubieszów: W hołdzie Podziemnemu PaństwuAutor komentarza: Bez cenzury poproszęTreść komentarza: Tylko jest baśń pana Sawy o Ukraińskiej Bohorodycy zmieniająca historię?Data dodania komentarza: 02.10.2022, 14:00Źródło komentarza: Hrubieszów: 1963 metry Wilczym TropemAutor komentarza: A WołyniakTreść komentarza: Nie ma biegu z okazji rocznicy mordu dokonanego na kolejarzach w Gozdowie przez ukraińskich nacjonalistów w nocy z 14 na 15 marca 1944 roku.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 13:57Źródło komentarza: Hrubieszów: 1963 metry Wilczym TropemAutor komentarza: PolakTreść komentarza: POwodzenia towarzyszuData dodania komentarza: 02.10.2022, 13:18Źródło komentarza: Hrubieszów: To nie awans, tylko dymisja dowódcy zwiadowców?Autor komentarza: AlfaTreść komentarza: Brawo Jak by Ukraina miała taką agenturę wpływów w Rosji jak w Polsce to by tej woijny nie było. A tak jeździli spisywali każdy skrawek polskiej ziemi że tam oni byli i im sie należy, tak to odebrałem po niektórych art i tym co jest na You TubeData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:52Źródło komentarza: Werbkowice: Startuje nowa kampania cukrowniczaAutor komentarza: AlfaTreść komentarza: Kogo agenturą nazywasz?. Nastawiliście się na Polskę, a Rosja was napadła.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Werbkowice: Startuje nowa kampania cukrownicza
Reklama
Reklama