Sonda Kosmos 482, której pierwotnym celem była Wenus, nigdy nie opuściła ziemskiego sąsiedztwa. Awaria systemu rakietowego sprawiła, że przez 53 lata obiekt pozostawał na orbicie, stając się jednym z najbardziej niezwykłych „kosmicznych śmieci” krążących wokół naszej planety. Teraz, po dekadach dryfowania, jej trajektoria nieuchronnie zmierza ku Ziemi – i wiele wskazuje na to, że kluczowe chwile mogą rozegrać się nad terytorium Polski.
Obserwatoria z całego świata od kilku dni intensywnie monitorują tor lotu półtonowej sondy, której wyjątkowo solidna konstrukcja – zaprojektowana do przetrwania wejścia w piekielnie gęstą atmosferę Wenus – zwiększa prawdopodobieństwo, że przetrwa również kontakt z atmosferą ziemską. To z kolei oznacza, że szczątki, a być może nawet cały obiekt, mogą dotrzeć na powierzchnię.
PRZECZYTAJ TEŻ: Fragment rakiety Muska spadł w Polsce. Pilnie wezwany szef agencji kosmicznej
Na ten moment eksperci wskazują dwa sobotnie przeloty Kosmosu 482 bezpośrednio nad Polską: pierwszy ok. godz. 6:37 (trasa od Jeleniej Góry do Terespola), drugi – istotniejszy – około 8:07 (od Zielonej Góry przez Łódź, Białą Podlaską i dalej w stronę Włodawy). I to właśnie z tym drugim przelotem pokrywa się obecne centrum tzw. okna niepewności – czyli momentu, w którym najprawdopodobniej nastąpi deorbitacja.
Choć spektakularne zjawisko mogłoby być atrakcyjne wizualnie, mieszkańcy raczej nie będą mieli okazji go zobaczyć. Prognozy pogody wskazują na duże zachmurzenie i opady deszczu nad znaczną częścią kraju, w tym także nad województwem lubelskim. Ale to nie znaczy, że przejście sondy pozostanie niezauważone – może się bowiem objawić jako donośny huk w wyniku przejścia do prędkości poddźwiękowej w niższych warstwach atmosfery. Dźwięk taki odnotowano m.in. podczas wcześniejszych deorbitacji elementów rakiet Falcon 9.
Jak wynika z mapy z prawodpodobną trasą lotu sondy, przeleci ona w okolicach miejscowości: Biała Podlaska, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Radzyń Podlaski, Terespol i Włodawa. Szczególnie Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski i Włodawa leżą bardzo blisko linii przelotu – tam szanse na usłyszenie huku lub (jeśli chmury pozwolą) zobaczenie śladu na niebie są największe. Polska Agencja Kosmiczna informuje, że monitoruje sytuację we współpracy z europejskimi i amerykańskimi służbami. Oficjalne komunikaty dotyczące deorbitacji publikowane są wyłącznie za pośrednictwem rządowych kanałów. Na wszelki wypadek warto więc – zwłaszcza w rejonach pokrywających się z przewidywaną trasą – nastawić uszy i poświęcić kilka minut na obserwację nieba, nawet jeśli zza chmur nic nie będzie widać.
PRZECZYTAJ: Zabójca z UW się przyznał, czy jednak nie? Sprzeczne wersje
Nie ma powodu do paniki – ale warto być świadomym, że jutrzejszy poranek może zapisać się na kartach historii jako moment, gdy na Polskę spadł kawałek radzieckiej przeszłości. Dosłownie.


![Pora na Hrubieszów. Kwalifikacja wojskowa [ZDJĘCIA] Pora na Hrubieszów. Kwalifikacja wojskowa [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/02/03/sm-4x3-pora-na-hrubieszow-kwalifikacja-wojskowa-zdjecia-1770124253-1.jpg)
![Pow. hrubieszowski: Troje uratowanych przed zamarznięciem. Na suficie przyczepy był lód [ZDJĘCIA] Pow. hrubieszowski: Troje uratowanych przed zamarznięciem. Na suficie przyczepy był lód [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/02/03/sm-4x3-powiat-hrubieszowski-troje-uratowanych-przed-zamarznieciem-na-suficie-przyczepy-byl-lod-zdjecia-1770121495-4.jpg)
![Zamość: Kwalifikacja wojskowa 2026 start [ZDJĘCIA] Zamość: Kwalifikacja wojskowa 2026 start [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/02/02/sm-4x3-zamosc-kwalifikacja-wojskowa-2026-start-zdjecia-1770044335-6.jpg)


![Powiat hrubieszowski: Troje uratowanych przed zamarznięciem. Na suficie przyczepy był lód [ZDJĘCIA] Na suficie przyczepy kempingowej zalegał lód, a wewnątrz panowała ujemna temperatura. 57-letni mężczyzna i 66-letnia kobieta próbowali ogrzewać się gazem z butli, ale zapas paliwa się skończył.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-powiat-hrubieszowski-troje-uratowanych-przed-zamarznieciem-na-suficie-przyczepy-byl-lod-zdjecia-1770121408.jpg)





![S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA] Od 1 lutego 2026 r. będzie więcej dróg płatnych w Polsce. Zmieni się też wysokość stawek opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-s17-w-okolicach-tomaszowa-platna-od-1-lutego-wiecej-platnych-drog-w-systemie-e-toll-lista-1769677676.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze