Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 08:35
Reklama

Opatrzność nad nim czuwała (TYLKO W GAZECIE)

Urodzonego w Swojczowie na Wołyniu ojca wspomina Henryk Rusiecki.
Opatrzność nad nim czuwała (TYLKO W GAZECIE)
Marian Rusiecki podczas przepustki we Włodzimierzu Wołyńskim. Lata 30. ub. wieku.

Rodziców zamordowali Ukraińcy, a on sam co rusz ocierał się o śmierć, ale za każdym razem udało mu się wychodzić cało z opresji. Raz pomogła mu Żydówka. Innym razem uciekł banderowcom z wozu, a jeszcze innym wstawił się za nim żołnierz niemiecki, który zapamiętał, że jego teściowa poczęstowała go kubkiem mleka. Jakie miał jeszcze przygody?

Marian Rusiecki urodził się 13 sierpnia 1910 r. w Swojczowie na Wołyniu. To była duża wioska w gminie Werba w powiecie włodzimierskim ze szkołą, posterunkiem policji i kościołem z cudownym obrazem Matki Bożej Swojczowskiej. Zamieszkiwali ją po połowie Polacy i Ukraińcy. Marian był synem Karola i Karoliny (z d. Bydychaj) Rusieckich. Miał pięciu starszych braci: Andrzeja, Leonarda, Stanisława, Józefa i Bogdana. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Karol Rusiecki wraz z synami handlował świniami, końmi i krowami. Jego najmłodszy syn w 1927 r. ukończył sześć klas Szkoły Powszechnej w Swojczowie.

W 1931 r. został wcielony do 24 Pułku Ułanów w Równem, a następnie przydzielony do 1 szwadronu liniowego jako ułan. Był kancelistą. Po dwóch latach – po odbyciu zasadniczej służby wojskowej – został zwolniony do cywila. Wrócił do Swojczowa.

Cały artykuł dostępny wyłącznie w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama