Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 marca 2026 14:36
Przeczytaj!
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama 1
PAP informuje o tzw. wabiku

Wybuch na Lubelszczyźnie: Wstępne ustalenia prokuratury – to dron bojowy

Prokuratura podała wstępne ustalenia z oględzin miejsca eksplozji w Osinach. Prawdopodobnie wybuch wywołał dron bojowy. PAP informuje o tzw. wabiku.
Co spadło w Osinach? Prokuratura wskazuje wstępnie na dron bojowy.
Co spadło w Osinach? Prokuratura wskazuje wstępnie na dron bojowy.

Dzisiejszej nocy w miejscowości Osiny w powiecie łukowskim doszło do eksplozji w polu kukurydzy. Od wczesnych godzin rannych pracują na miejscu służby wojskowe, policyjne i prokuratura. Na miejscu są też służby wojewody lubelskiego.

Po godzinie 10.00 w kwestii wybuchu niezidentyfikowanego obiektu, który eksplodował nad polem kukurydzy, wypowiadał się minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz

- Analizujemy wszystkie scenariusze. Systemy radiolokacyjne nie zanotowały naruszenia przestrzeni powietrznej, ale drony bo prawdopodobnie mówimy o dronie, to małe obiekty. Nie nosi to na razie znamion o charakterze militarnym, na razie podkreślam. Nie musiał to być dron wojskowy, ale może przemytniczy. Nie możemy też wykluczyć sabotażu. Zdarzenia z dronami wlatującymi na terytorium Litwy czy Rumunii są nam znane i miały podobny przebieg do tego u nas. Na ten moment badamy każdą z trzech wersji: drona rosyjskiego, przemytniczego a także aktu sabotażu na terenie Polski.

W rannym oświadczeniu Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych  przekazywało natomiast: „ (…) po przeprowadzeniu wstępnych analiz zapisów systemów radiolokacyjnych, minionej nocy nie zarejestrowano naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej ani z kierunku Ukrainy, ani Białorusi. Informacja o znalezieniu obiektu, który według wstępnych ocen może stanowić element starego silnika ze śmigłem, została przekazana do Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. (…)”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Eksplozja na Lubelszczyźnie. Niezidentyfikowany obiekt spadł na pole w pobliżu Łukowa

Przed chwilą zakończyła się w Osinach konferencja prasowa prokuratora okręgowego Grzegorza Trusiewicza z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Prokurator potwierdza, że w miejscu eksplozji znaleziono szczątki drona.  

Prokurator okręgowy Grzegorz Trusiewicz o pierwszych pierwszych przypuszczeniach co do obiektu, który eksplodował w Osinach (fot. J. Danielewicz)

 Wstępnie możemy wykluczyć opcję cywilną. Również możemy wykluczyć, że był to dron przemytniczy. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że to obiekt wojskowy. Obecnie trwają prace dronem, który oględzinuje cały teren. Ten został podzielony na sektory. Służby przewiozły skaner 3D, który pozwoli nam odtworzyć miejsce zdarzenia. Na miejsce przyjadą również żołnierze WOT, by dokładnie przeszukać cały obszar, by nic nie zostało pominięte. Czekamy na biegłego wojskowego - informował na briefingu prokurator Trusiewicz. 

Prokurator nie jest w stanie wykazać jakiej produkcji był to obiekt latający i z jakiego kraju pochodził. 

Postępowanie prokuratury prowadzone jest w kierunku art. 163 kk czyli sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego pod wpływem materiałów wybuchowych. - Zabezpieczone na terenie przeszukania elementy zostaną przekazane najprawdopodobniej biegłemu z zakresu wojskowości. – Sprawa będzie prowadzona przez wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie – dodaje prokurator Trusiewicz.

 

 

Tymczasem  informuje PAP, opierając się o źródła zbliżone do MON, na teren Osin miał spaść dron bojowy bez głowicy bojowej, tzw. wabik.

CZYTAJ TEŻ: Wybuch na Lubelszczyźnie [WIDEO]. Minister MON mówi o dronach i sabotażu

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Wygodne mieszkanie 3 pokojowe | ul.Lubelska Zamość Cena: 425000 PLNNa sprzedaż mieszkanie o powierzchni 63,9m², położone na 3 piętrze w zadbanym bloku w Zamościu przy ul. Lubelskiej. Lokal składa się z 3 pokoi, w tym przestronnego salonu, dwóch sypialni, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju. Dodatkowym atutem jest balkon, który zapewnia prywatną przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Opis mieszkania: Powierzchnia: 63,9m² Piętro: 3 Liczba pokoi: 3 Piwnica: tak Balkon: tak Mieszkanie jest w stanie do zamieszkania, co oznacza, że możesz wprowadzić się od razu – bez dodatkowych kosztów i stresu związanego z remontem. Wnętrze jest jasne, funkcjonalne i przytulne, a układ pomieszczeń zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Wystawa okien w dwóch kierunkach - wschód (kuchnia) i zachód (salon i jedna z sypialni)  sprawia, że jest ono bardzo widne i słoneczne. Bezpośrednio pod blokiem znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe. Lokalizacja: Jest to świetny punkt na mapie Zamościa– w pobliżu znajdują się szkoła, przedszkole, restauracje, sklepy (Lidl, Biedronka) oraz inne udogodnienia, które ułatwiają codzienne życie. Nieopodal bloku znajduje się też bazarek warzywno-owocowy z piekarniami, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty. Miejsce dobrze skomunikowane z resztą miasta, a jednocześnie spokojne i przyjazne. Budynek jest położony na przyjemnym i spokojnym osiedlu z bezpośrednim dostępem do infrastruktury. To mieszkanie to połączenie komfortu, praktyczności i gotowości do wprowadzenia – idealne zarówno dla rodzin, jak i par szukających swojego miejsca w Zamościu. Zadzwoń i umów się na prezentację – przekonaj się, że to mieszkanie może być Twoim nowym domem! Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków. Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również: •⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości. •⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej. •⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości. •⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego. Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz! Justyna Łagoda Tel. 665 750 080 Północ Nieruchomości Zamość ul. Żeromskiego 3 22- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 20.03.2026Wygodne mieszkanie 3 pokojowe | ul.Lubelska Zamość
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: POlacy nic się nie stałoTreść komentarza: Wczoraj dziennikarz republiki przyłapał niedorzecznika Szłapkę jak z synem rządową limuzyną przyjeczał na stadion narodowy odPOwiadał butą i arogancją Patologia ObywatelakaData dodania komentarza: 27.03.2026, 12:08Źródło komentarza: CPN, czyli tańsze paliwo. Ma być tańsze jeszcze przed WielkanocąAutor komentarza: HiPOkryzjaTreść komentarza: NEOPOKOMUNA zadłuża nas 1 miliard dziennieData dodania komentarza: 27.03.2026, 11:49Źródło komentarza: Miliardy złotych długu. Seniorzy zadłużają się, żeby pomóc bliskimAutor komentarza: HiPOkryzjaTreść komentarza: Wszyscy znają Obajtka co karał nas paliwem PO 5.20 a co z NEO nowym prezesem który sobie i zarządowi o 100% POdniósł zarobki kominowe a teraz POdnosi o 100% paliwo to logiczne. Prezes POdniusł 1 marca o 2 zł akcyze na litrze dla naszego dobra i TfuSSk dobry wujek teraz obniży o 1,20 to debilizm ale frajery łykną tę fałszywą dobroć jak nazywa się ten skur....nData dodania komentarza: 27.03.2026, 11:47Źródło komentarza: CPN, czyli tańsze paliwo. Ma być tańsze jeszcze przed WielkanocąAutor komentarza: ZTreść komentarza: Fajna informacja: wyścig się odbędzie, wystartuje 24 lipca z Tomaszowa, pojawią się najlepsze kolarki globu i tysiące kibiców, obejrzą go widzowie w 60 krajach... Brakuje najważniejszego, a mianowicie informacji o trasie wyścigu.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 10:36Źródło komentarza: Tour de Pologne Women wystartuje z Tomaszowa Lubelskiego. Wyścig zobaczą widzowie w 60 krajachAutor komentarza: pieniaczTreść komentarza: No, no, za takie słowa pogardy należy ci się adekwatna kara.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Oddajesz głos w konkursie SuperDzielnicowy 2026? Oto lista dzielnicowych z powiatu tomaszowskiegoAutor komentarza: chcesz ,maszTreść komentarza: Podziękujcie "pomarańczowemu", gdyby nie wywołał wojny nie byłoby problemu z benzyną i ropą. "Donald Trump, Donald Trump " !!! tak się cieszą PISowcy.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 10:23Źródło komentarza: CPN, czyli tańsze paliwo. Ma być tańsze jeszcze przed Wielkanocą
Reklama
Reklama
Reklama