Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 06:35
Reklama

Rok inwestycji dla Lubyczy

W ramach realizowanego przez Urząd Miejski w Lubyczy Królewskiej projektu "Społeczna Aktywna Rewitalizacja" organizowane były w okresie od września 2016 r. do kwietnia 2017 r. spotkania partycypacyjne, na których omówiono problemy społeczne mieszkańców Lubyczy Królewskiej. Na ich podstawie opracowano diagnozy społeczną, środowiskową, gospodarczą i przestrzenno-funkcjonalną, których efektem był Lokalny Program Rewitalizacji.
Rok inwestycji dla Lubyczy

Zamysłem rewitalizacji obszarów miejskich jest stworzenie centrum społeczno-gospodarczego dla mieszkańców miast i gminy Lubycza Królewska oraz miejsca spotkań zarówno dla nich, jak i dla przedsiębiorców, turystów i innych podmiotów oraz instytucji. Miejsce to będzie miało za zadanie zintegrować społeczeństwo oraz przyczynić się do wzrostu gospodarczego Lubyczy. W ramach projektu wyznaczone są trzy cele główne:

 – cel 1, czyli zagospodarowanie przestrzeni publicznej, która będzie miejscem przyjaznym i funkcjonalnym dla mieszkańców. W ramach tych działań miasto skupi się na odtworzeniu i przywróceniu historycznych walorów Lubyczy oraz na zwiększeniu funkcjonalności i użyteczności komunikacji drogowej;

 – cel 2, czyli zwiększenie potencjału przestrzeni publicznej poprzez zwiększenie dostępu do usług społecznych, kulturalnych, oświatowych, edukacyjnych i rekreacyjnych;

 – cel 3, czyli włączenie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez aktywizację mieszkańców, rozwijanie ich kompetencji i stworzenie warunków do integracji społecznej i zawodowej.

Lokalny Program Rewitalizacji zakłada zrealizowanie 6 podstawowych projektów rewitalizacyjnych i 2 dodatkowych przedsięwzięć. Są to:

1. Odtworzenie historycznego charakteru rynku miejskiego w Lubyczy Królewskiej – przywrócenie przestrzeni publicznej w centrum miasta.

2. Przebudowa ulicy Żwirki i Wigury wraz z kanalizacją sanitarną i deszczową oraz odbudową nawierzchni pieszo-jezdnej w Lubyczy Królewskiej.

3. Zagospodarowanie terenów wodno-rekreacyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zaprojektowanie przestrzeni publicznej (ścieżki dydaktyczne, molo, przystań, plaże, punkty kąpielowe i tereny pod usługi handlu i gastronomii) w Lubyczy Królewskiej.

4. Utworzenie Centrum Aktywności Społecznej poprzez adaptację budynku użyteczności publicznej ul. Jana III Sobieskiego 16 w Lubyczy Królewskiej.

5. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w obrębie Parku Miejskiego i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubyczy Królewskiej.

6. Przebudowa drogi na ul. Jana Pawła II i Leśnej wraz z zagospodarowaniem ciągów pieszo-jezdnych na osiedlu za stadionem w Lubyczy Królewskiej.

7. Program aktywności lokalnej na rzecz społeczności marginalizowanych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym na obszarze objętym działaniami rewitalizacyjnymi w Lubyczy Królewskiej.

8. Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji prowadzącego działania na rzecz kształcenia ustawicznego i aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych z obszaru rewitalizowanego w Lubyczy Królewskiej.

Ich szacowana wartość to ponad 26 mln zł. Środki na projekt pochodzą z EFRR, RPO WL 2014-2020 oraz budżetu gminy. Planowany okres realizacji to lata 2018-2021.

Stawiamy na drogi

Od 2012 roku Gmina Lubycza Królewska konsekwentnie korzysta z programu Odbudowy Dróg Lokalnych. W ubiegłym roku do użytku został oddany 781-metrowy odcinek ul. Machnika, którego koszt remontu wyniósł 464 290,41 zł. W tym roku planowane są prace przy przebudowie ulic Kopernika wraz z montażem oświetlenia, Słowackiego, Staszica, Lisa-Kuli, Reymonta oraz dróg gminnych w Rudzie Żurawieckiej, Korniach, Wierzbicy, Machnowie Nowym i Żurawcach o łącznej długości prawie 2,5 km.

Kosz tych inwestycji to 1 mln 390 tys. zł. Dodatkowo trwają działania nad kolejnymi projektami remontów dróg gminnych.

ERASMUS na plus

Przez tydzień od 2 do 7 czerwca 2017 roku Lubycza Królewska będzie gościła 36 osób z różnych krajów w ramach programu ERASMUS+. Program ten realizowany jest w latach 2016-2018 przez Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej we wsparciu Urzędu Miejskiego w partnerstwie ze szkołami w Rumunii, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii i Włoch. Projekt "Multicultural Communication Breaking Stereotypes" został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu "Erasmus+" Akcja KA 2 Partnerstwa Strategiczne. Jego głównym aspektem jest łamanie stereotypów, wymiana doświadczeń kulturowych, poszerzenie wiedzy historycznej, kształtowanie postawy tolerancyjnej wśród młodych ludzi oraz rozwój umiejętności językowych. Jest to także szansa na doskonalenie warsztatu pracy oraz wymianę doświadczeń dla nauczycieli.

Szlakiem Jana III Sobieskiego

Dzięki projektowi rewitalizacji miasta, możliwy będzie powrót do historycznej tradycji Lubyczy Królewskiej. W podobnym kierunku posuwają się prace związane z projektem "Szlaku turystycznego Jana III Sobieskiego. Hrebenne – Siedliska". Jest on realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020 w partnerstwie z gminami z województwa lubelskiego, podkarpackiego i Ukrainą. Celem tych działań jest poprowadzenie szlaku pieszo-rowerowego, historyczną drogą Siedliska – Hrebenne. Trasa będzie zaczynać się przy cerkwi w Hrebennem, a kończyć w Muzeum Drzew Skamieniałych w Siedliskach. Długość szlaku to około 4 km. W ramach projektu planowane jest stworzenie aplikacji mobilnej na telefon oraz obiektów infrastruktury turystycznej z tablicami informacyjnymi. 


Oceń

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama