Goraj chce być miastem

  • 11.06.2019, 14:03
  • Leszek Wójtowicz
Goraj chce być miastem
W tym roku mija 150. rocznica pozbawienia miejscowości praw miejskich. Pojawiła się inicjatywa, żeby to naprawić.

Goraj przez prawie pięć wieków był miastem, a przestał nim być – jak wiele innych ośrodków – na mocy ukazu cara Aleksandra II po powstaniu styczniowym. Mieszkańcy nigdy nie wyzbyli się miejskich aspiracji. Na ostatniej sesji radni zobowiązali swojego wójta do podjęcia działań związanych z przywróceniem Gorajowi praw miejskich.

O tym, że Goraj powinien starać się o odzyskanie praw miejskich, mówi się od dawna, ale dopiero na ostatniej sesji rady gminy temat został sformalizowany. 30 maja radni podjęli uchwałę w sprawie "podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Goraj statusu miasta". Doszło do tego po licznych inicjatywach mieszkańców, w tym Stowarzyszenia "Goraj 1377".

 – Goraj był miastem przez 470 lat i dopiero po powstaniu styczniowym utracił prawa miejskie – przypomina wójt gminy Goraj Antoni Łukasik, któremu powierzono wykonanie uchwały.

Oddać, co zabrali

Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym, nadanie miejscowości statusu miasta dokonywane jest w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną, a także układ urbanistyczny i charakter zabudowy oraz przeprowadzone konsultacje społeczne. Ale jak zaznacza szef Stowarzyszenia "Goraj 1377" Stanisław Chorembała, w ostatnim czasie kilku miejscowościom z województwa świętokrzyskiego przywrócono prawa miejskie z pominięciem wymaganych procedur. "Wszystkie przypadki dotyczyły sytuacji, kiedy prawa miejskie odebrane zostały w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym" – czytamy w piśmie stowarzyszenia do wójta gminy Goraj.

Goraj jest w identycznej sytuacji. Głównymi argumentami w procesie ubiegania się o przywrócenie miejscowości praw miejskich – jak można przeczytać w uzasadnieniu do podjętej uchwały – są "walory historyczno-kulturowe oraz obecna struktura społeczno-gospodarcza, a nade wszystko oczekiwany dalszy rozwój miejscowości". – Goraj sam nie zrzekł się praw miejskich, tylko mu je odebrano – mówi radny Paweł Kuraś. – Sprawiedliwość dziejowa nakazuje, żeby przywrócić naszej miejscowości zabrane prawa miejskie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sklepowa
sklepowa 19.06.2019, 07:52
jadąc do lublina goraj nie wiadomo gdzie jest,wszedzie krzaki,zarośla,drzewa,światu nie widać,niech przyjadą z ministerstwa to zobaczą dziadostwo otoczone krzaczyną i nieużytkami,bałagan totalny,one do miasta jak tu burdel taki,komary i inne owady ,gadzina na każdym kroku,
Dark
Dark 19.06.2019, 09:38
Sklepowa może coś się zmieni jak Goraj będzie miastem pozdrawiam
A.
A. 13.06.2019, 21:49
Dla jaj to Cie zrobili.
Andrzejek
Andrzejek 13.06.2019, 00:23
Po co tym wieśniakom prawa miejskie? Przecież w tym zadupiu psy ***mi szczekają, lol :V
Mark
Mark 17.06.2019, 23:05
Sam jestes wiesniakiem idz sie leczyc koniowale
Zdzichu
Zdzichu 13.06.2019, 20:22
Dla jaj :D
Gorajanka
Gorajanka 12.06.2019, 23:07
Brawo tak trzymac powinno tak byc Goraj na to zasluguje
jagna
jagna 12.06.2019, 22:34
tam jak prostaki dojdą do głosu to spalony temat , a jest ich jeszcze sporo,byli tacy pare lat temu co na tym pracowali i uznani zostali za półgłupków przez sutrów,

Pozostałe