Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 15:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
To inwestycja na 20 mln zł

Zamość: Ulica Peowiaków do przebudowy. Powstanie rondo

Ulica Peowiaków, jedna z najważniejszych arterii w Zamościu, zostanie gruntownie przebudowana. Na skrzyżowaniu z ul. Przemysłową powstanie rondo. Miasto ogłosiło przetarg, który wyłoni wykonawcę wartej blisko 20 mln zł inwestycji.
Na skrzyżowaniu ul. Peowiaków z Przemysłową powstanie rondo.
Na skrzyżowaniu ul. Peowiaków z Przemysłową w Zamościu powstanie rondo.

Autor: Leszek Wójtowicz

Za rządów prezydenta Andrzeja Wnuka w Zamościu zmodernizowano i przebudowano wiele ulic, w tym m.in. Lubelską, Piłsudskiego, Partyzantów czy Lwowską. Teraz przyszedł czas na ulicę Peowiaków. Radosną nowiną podzielił się 20 marca Jacek Bełz, rzecznik prasowy prezydenta Rafała Zwolaka.

„Wysoka dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg została przyznana i Miasto Zamość ogłosiło przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji wartej blisko 20 mln zł (dofinansowanie to 11 mln 623 tys. zł)” – napisał rzecznik prezydenta.

CZYTAJ: Zamość: Cisza na budowie biurowca. Pieniądze podatników zostaną „zamrożone” w murach?

Prace na ul. Peowiaków zostaną zrealizowane na odcinku ponad 800 m – od Zamojskiego Szpitala Niepublicznego aż do ronda na wiadukcie. Zakres prac jest szeroki. Przede wszystkim gruntownie przebudowana zostanie cała jezdnia. Wykonana zostanie pełna infrastruktura podziemna. Powstaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa na całej długości, przebudowane zostaną zatoki przystankowe, miejsca parkingowe i zjazdy, pojawi się też nowe oświetlenie oraz tzw. mała architektura.

– Ulica Peowiaków będzie po zakończeniu tej inwestycji bezpieczniejsza, m.in. dlatego, że obecne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną zostanie przebudowane na rondo. Stanie się również piękniejsza. Zaplanowano tam wiele ciekawych nasadzeń, pojawią się m.in. róże – zdradza Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Zamość.

Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę, został ogłoszony w czwartek, 19 marca. Czas na składanie ofert upływa 24 kwietnia. – Jeżeli nie będzie żadnych komplikacji, zakładam, że umowę z wykonawcą moglibyśmy podpisać już na przełomie maja i czerwca, a niedługo po tym przekazać plac budowy – zapowiada dyrektor Kossowski.

CZYTAJ TEŻ: Zamość: System zmianowy dla klas 4-6 i przenosiny przedszkola do SP nr 8? Rodzice mówią NIE

Wiadomo, że prace potrwają ponad rok i będą się wiązać z utrudnieniami. Pewne jest jednak, że przez cały czas trwania inwestycji ruch na ul. Peowiaków będzie zachowany.

Przypomnijmy, że Lubelski Urząd Wojewódzki listę inwestycji dofinansowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg opublikował pod koniec lutego. Miasto Zamość otrzymało dotacje na dwa duże zadania: przebudowę ul. Peowiaków oraz ul. Koszary. Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tej drugiej inwestycji, został już wcześniej ogłoszony, a otwarcie ofert nastąpi 24 marca. Po podpisaniu umowy firma, która wygra postępowanie, będzie miała na jego realizację do 12 miesięcy. Przebudowa ulicy Koszary może kosztować ponad 8,2 mln zł, a rządowe wsparcie to 5 mln zł.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Z 28.03.2026 15:15
Tylko żeby to rondo, to było rzeczywiście rondo, a nie skrzyżowanie z wysepką w środku, które można przelecieć z po prostej ze sporą prędkością.

marcin 28.03.2026 12:57
Prawdziwa tragedia tutaj dopiero nadchodzi. Projekt ulicy Peowiaków został wykonany przez mako-consulting ("mako-koszmarek"). Według przetargu na projekt miała być rozbudowa Peowiaków ale projektantowi jak widać bardziej zależało na zwężaniu i utrudnianiu ruchu na jednej z głównych ulic Zamościa. Na skrzyżowaniu Peowiaków/Przemysłowa wrzucił jednopasmowe rondo w stylu placka jak na Młyńskiej, które przy tak dużym ruchu jak na Peowiaków totalnie się zakorkuje. Gdy "mako-koszmarek" projektuje po wioskach to mimo że ruch tam jest 10 razy mniejszy to rozszerza pas drogowy nawet do szerszego niż tutaj i wpycha się pod same domy/okna mimo braku potrzeby, ale gdy na Peowiaków jest już zarezerwowany szeroki pas drogowy z dużą rezerwą terenową i duże zapotrzebowanie ruchu to drogę zwęża bo przebiega tuż pod jego biurowcem. Tu na Peowiaków rezerwa terenowa pasa drogowego jest nawet szersza niż na Partyzantów gdzie udało się zrobić drogę 1x4. "Mako koszmarek" nie powinien nigdy projektować ulicy Peowiaków bo to jest konflikt interesów gdyż przebiega tuż pod jego biurem, nawet zlikwidował prawoskręt z Przemysłowej w Peowiaków, który bardzo ułatwia obecnie przejazd i powinien być minimum przyzwoitości przy rondzie w tym miejscu. Ten projekt nadaje się do kosza, radzę mieszkańcom przyjrzeć się bo na lata zostaną z kolejnym bublem.

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: To ilu biednym dzieciom już pomogłaś? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: A jak tam sprawy sądowe? Konkretnie chodzi mi o aferę z zakupem paliwa dla karetek. Nie po myśli dyrektora, że temat ucichł? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:49 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: były prawownik Treść komentarza: Pan dyrektor na dzień dobry obciął premie pracownikom, to się na pensję uzbierało. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:47 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: teraz mądry ? Treść komentarza: Co zrobili dobrego ministrowie PIS w ciągu 8- miu lat.Radziwił, Szumowski, Cieszyński, Niedzielski, Sojka ??? Maseczki, agregatory, zastraszanie lekarzy, zwalnianie itd....... Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:13 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: znowu nagonka PISu Treść komentarza: Praca na 8 godzin, nagle przywożą na blok pacjenta z wypadku, operacja, ale juz 16.00, więc lekarze zbierają się do domu a pacjent ???? nie ma wyjścia ,musi czekać do jutra. TEGO CHCECIE ? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Najważniejszy pacjent Treść komentarza: Czy Przychodnię Rodzinną w Hrubieszowie też "przejmiecie"? przecież można być lekarzem rodzinnym jednocześnie na dyżurze w pogotowiu, Izbie przyjęć czy też na oddziele + dyżur telefonicznie nie mówiąc już o wizytach prywatnych. Ilu jest takich lekarzy? Najwyższy czas dać miejsca młodym lekarzom. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 13:54 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek”
Reklama
Reklama
Reklama