Bo wydłuży się lista przewinień, za które policjanci będą zatrzymywali prawo jazdy.
Driftowanie i jazda na jednym kole
Od 30 marca 2026 roku – jak podaje auto-swiat.pl – prawa jazdy będzie można stracić również za driftowanie i jazdę na jednym kole. Kierowcom, którzy mimo wszystko wybiorą ten „styl” jazdy, policjanci będą zatrzymywali prawo jazdy na 3 miesiące.
Wcześniej za takie wykroczenie też można było stracić prawo jazdy na 3 miesiące, ale od 30 marca tego roku ta kara stanie się obligatoryjna.
CZYTAJ: Zakaz driftu i jazdy na jednym kole. Zrobisz to, dostaniesz wysoki mandat
Punkty karne i mandaty
To nie wszystko, bo poszybują także punkty karne. Za driftowanie lub jazdę na tylnym kole kierowca „zarobi” 10 punktów.
Jeśli w trakcie takich manewrów dojdzie do kolizji, to dostanie 12 punktów. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Do tego dochodzą mandaty. Driftowanie może kosztować kierowcę co najmniej 1500 zł. A jeśli ten manewr spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym, mandat wzrośnie do 5000 zł.
CZYTAJ: Biłgorajscy motocykliści spektakularnie „spalili” zimę
Blisko limitu, po którym traci się prawo jazdy
I jeszcze jedno. Jeśli policjanci zatrzymają kierowców za takie wykroczenia podczas nielegalnych wyścigów, to mogą ich ukarać 22 punktami karnymi.
A warto pamiętać, że limit punktów, po przekroczeniu którego traci się prawo jazdy, wynosi niewiele więcej, bo 24.

![Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA] Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/14/sm-4x3-kierujacy-toyota-dachowal-swiadkami-wypadku-byli-policjanci-pierwsi-ruszyli-na-ratunek-zdjecia-1778755383-0.jpg)
![Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA] Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/13/sm-4x3-oto-nasi-bohaterzy-kobiety-i-mezczyzni-z-osp-ktorzy-ratowali-puszcze-solska-zdjecia-1778676560-21.jpg)
![Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA] Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/12/sm-4x3-zamosc-ambulans-na-sygnale-zderzyl-sie-z-osobowka-4-osoby-zabrano-na-badania-zdjecia-1778592351-2.jpg)















Napisz komentarz
Komentarze