Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 czerwca 2026 12:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Kąkolewnica: Kolejny laur dla „Szarej Eminencji” z Werbkowic

Pod koniec października kabaret „Szara Eminencja” z Werbkowic zdobył pierwsze miejsce podczas XXIV Spotkań Kabaretowych „Kąkolewisko”. To kolejna główna nagroda werbkowiczan na tym festiwalu kabaretowym w Kąkolewnicy na Lubelszczyźnie.
Kabaret „Szara Eminencja” z Werbkowic zdobył pierwsze miejsce podczas XXIV Spotkań Kabaretowych „Kąkolewisko”.
Kabaret „Szara Eminencja” z Werbkowic zdobył pierwsze miejsce podczas XXIV Spotkań Kabaretowych „Kąkolewisko”.

Przegląd i konkurs kabaretowy w Kąkolewnicy odbył się 26 października. Jego organizatorem był tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury, a partnerem – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas XXIV Wojewódzkich Spotkań Kabaretowych w Kąkolewnicy wystąpiło 10 grup kabaretowych z różnych stron kraju. Kabaret „Szara Eminencja” z Werbkowic reprezentowali – Sławomir Stasiuk i Ryszard Grabowski.

Liczną kąkolewnicką publiczność rozbawił ich program „Męska sprawa”, ukazujący wesołe perypetie życiowe mężczyzn w średnim wieku. Program zawierał jednocześnie ważne przesłanie dla panów i ich rodzin – „Panowie, dbajcie o zdrowie. Urolog nie taki straszny, jak myślicie”.

Kabaret „Szara Eminencja” w tym roku świętuje 25-lecie działalności. Rozpoczął ją w 2000 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach. Założycielem kabaretu był satyryk Sławomir Stasiuk (wcześniej związany z kabaretem „Tupet” w Zamościu). Od początku programy „Szarej Eminencji” opierały się na własnej twórczości (teksty – Sławomir Stasiuk, muzyka – Jerzy Bałakut i nieżyjący już Marian Szewera – obaj z Zamościa; gościnnie występował również lekarz z Biłgoraja, Wiesław Mikuś). W ciągu ćwierćwiecza swoich scenicznych możliwości w „Szarej Eminencji” próbowało kilkanaście osób. Kabaret uświetniał nie tylko wydarzenia lokalne, lecz także gościł w wielu innych miejscowościach w całym kraju.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gmina Werbkowice: Trzecia przymiarka do likwidacji szkoły w Sahryniu

Zespół często uczestniczył w przeglądach i spotkaniach kabaretowych. Był laureatem – dziesięciokrotnie wygrywał! – Wojewódzkich Spotkań Kabaretowych w Kąkolewnicy, a także zwyciężał w „ETNO Kabaret” w Mińsku Mazowieckim, Międzynarodowym Przeglądzie Twórczości Terenów w Radymnie, „Pruchnickich Sochaczkach” oraz kilkunastu innych przeglądach i festiwalach kabaretowych.

W ciągu wieloletniej działalności kabaret „Szara Eminencja” inicjował także inne wydarzenia kulturalne i społeczne, np. Nocny Maraton Kulturalny czy antynikotynową akcję „Gasimy Lokomotywy”. „Szara Eminencja” brała także czynny udział w wielu akcjach charytatywnych, w tym w finale WOŚP.

PRZECZYTAJ: Werbkowice/Horodło: Alimenciarze poszukiwani listami gończymi trafili za kraty

Od lat kabaret „Szara Eminencja” jest organizatorem Potyczek Kabaretów Autorskich „Taaakie Jaja na Kresach”. Do tej pory w potyczkach uczestniczyło kilkadziesiąt kabaretów i wykonawców indywidualnych. 

Na scenach w Werbkowicach oraz Hrubieszowie występowały zespoły niemal z całego kraju: kabarety „Czwarta Fala”, „Z Konopi”, „Bez Próby” (Kielce), „Pod Napięciem” oraz Arkadiusz Pan Pawłowski (Gdańsk), „Trzecia Strona Medalu” z Krakowa, „O tak O” z Białegostoku, „On On On” z Warszawy, „Amalijush” z Bytomia, Szymon Łątkowski z Koszalina, „FiFa Rafa” i „PKS” z Lublina oraz wiele innych. Znacząca część tych artystów to dziś znane gwiazdy krajowej sceny kabaretowej, które można oglądać w programach telewizyjnych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Same przypadki wybuchają szyny płoną hotele, lasy, POciągi a zamachowcy legalnie przez TfuSSka przybywają z rosji i białorusi autobusami Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów Autor komentarza: TwuSSk Treść komentarza: Nowe fakty w tym południowym szpitalu sprzedawano skórki Chabowski z zaprzyjaźnionym zakładem POgrzebowym stare wraca jak TwuSSK u władzy Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:43 Źródło komentarza: VIP SOR, śledztwa, audyty i pytania o to, kto zawiódł. Afera w szpitalu trwa Autor komentarza: If Treść komentarza: Wagony były użytkowane w Holandii, ale wyprodukowane w Düsseldorfie w Niemczech (Düsseldorf to stolica landu Nadrenia Północna Westfalia) Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:25 Źródło komentarza: Piekło na szynach w okolicach Zamościa! W pociągu było 37°C Autor komentarza: Pytam Treść komentarza: A w rankingu finansowym samorządów miasto Hrubieszów na ostatnim 236 miejscu. Ranking organizowany m.in. przez Związek Miast Polskich, do którego należy Hrubieszów z burmistrz M. Majewską. Tym na swoich stronach władze miejskie nie chwalą się, a tylko milczą Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:07 Źródło komentarza: Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska otrzymała zielone światło od rady miejskiej Autor komentarza: Mieszkanka Treść komentarza: Za PiS to normalnie można było podróżować do Wrocławia bezpośrednio z Hrubieszowa. Obecnie nawet pożary starych pociągów na trasie Kraków nie wyleczą niektórych z "miłości" do KO, PSL Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:01 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów Autor komentarza: jaro Treść komentarza: Może zlikwidować etat dyrektora Data dodania komentarza: 30.06.2026, 09:28 Źródło komentarza: Były dyrektor proponuje rozważyć likwidację porodówki. Położne z Tomaszowa protestują
Reklama
Reklama
Reklama