Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 19:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Nie przegap!

Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" od 7 października w sprzedaży! Sprawdź, o czym piszemy

Najnowszy numer "Kroniki Tygodnia" kupicie już we wtorek 7 października. Szukajcie go w punktach sprzedaży. Na stronie www.eprasa.pl gazeta dostępna jest w wersji elektronicznej. O czym piszemy w tym wydaniu?
Najnowszy numer "Kroniki Tygodnia" kupicie już we wtorek 7 października.
Najnowszy numer "Kroniki Tygodnia" kupicie już we wtorek 7 października.

Lekarze odchodzą ze szpitala

Lekarze odchodzą z biłgorajskiego szpitala. Dyrekcja zapewnia, że dyżury są zabezpieczone, ale radni powiatowi nie ukrywają obaw o przyszłość placówki i nie wykluczają podjęcia działań wobec spółki zarządzającej szpitalem, jeśli problem będzie narastał.

Ekspresówka w budowie, są utrudnienia

W związku z budową drogi ekspresowej S17 zamknięte zostały trzy drogi powiatowe, co wiąże się z dużymi utrudnieniami dla części mieszkańców gminy Łabunie oraz Komarów-Osada. Wykonawca oraz starosta zamojski przekonują, że spowodowane jest to dużym zakresem prac, natomiast jedną z wymienionych dróg powiatowych wkrótce będzie możliwy przejazd, a z czasem powstanie tam tak zwany bypass.

Coraz mniej darmowych parkingów

Od 1 stycznia w Zamościu zaczną obowiązywać zmienione regulacje dotyczące stref płatnego parkowania. Nowe parkomaty pojawią się m.in. przy tak zwanej alei bankowej na ul. Piłsudskiego, przy ZUS na ul. Kiepury, naprzeciwko Urzędu Gminy Zamość oraz na parkingu przy Lunecie. Mieszkańcy oraz przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dedykowanych im abonamentów.

W Hrubieszowie już grzeją, ma być nieco taniej

Zakład Energetyki Cieplnej w Hrubieszowie jest w pełni przygotowany do właśnie rozpoczętego sezonu grzewczego. Podczas letniej przerwy między sezonami grzewczymi wykonano niezbędne naprawy i remonty ciepłowniczej sieci. Ciepło jest już dostarczane do wszystkich odbiorców w mieście. Obecna taryfa opłat obowiązuje do maja przyszłego roku i jest o około 8 proc. niższa niż ta z zeszłorocznego sezonu grzewczego.

Nowa inicjatywa na promocję Grzędy

Nie chcą konkurować, chcą współpracować. Samorządy z północno-wschodniej części powiatu tomaszowskiego wraz z lokalnymi stowarzyszeniami i gminą Dołhobyczów z powiatu hrubieszowskiego połączyły siły, by wspólnie stworzyć markę turystyczną regionu, który przez lata pozostawał w cieniu Roztocza. Chodzi o Grzędę Sokalską.

Stulatka, która zwiedziła Afrykę

Przeżyła II wojnę światową, komunizm, stan wojenny, pandemię COVID-19. Wychowała troje dzieci, z których jest ogromnie dumna, i doczekała się dużej, kochającej rodziny. Dwukrotnie była w Afryce – do tej podróży życia często wraca w rozmowach. Odżywia się zdrowo, nie miała i nie ma nałogów. Oby zdrowie jeszcze długo jej dopisywało. Dziś tomaszowianka – pani Bronisława Sadłocha – ma 100 lat.

Znacznie drożej za handel na targowiskach

Miejscy radni Hrubieszowa większością głosów uchwalili nowe, wyższe stawki dziennej opłaty targowej. Dotychczasowe stawki uchwalono dekadę temu. A w tzw. międzyczasie znacząco wzrosły koszty funkcjonowania targowisk (wydatki na energię elektryczną, wywóz odpadów komunalnych czy odprowadzanie ścieków). – Skoro przez lata nie podnosiło się tych stawek, dlatego teraz to tąpnęło – zauważyła radna Barbara Wierzchowska.

Wandale na zimno obmyślili i zaplanowali zniszczenia

Do Mircza przyjechali samochodem, którym najpierw objechali niemal całą miejscowość wzdłuż i wszerz. A potem na stadionie GKS „Andoria” pocięli czymś ostrym siatki rozwieszone na obydwu bramkach do piłki nożnej. Nie oszczędzono również siatki na przenośnej bramce treningowej, a także porozcinano kilka banerów reklamowych. Wandale nie dokończyli swojego niszczycielskiego dzieła, prawdopodobnie zostali spłoszeni.

Edukacji zdrowotnej powiedzieli „dziękuję”

Edukacja zdrowotna miała być odpowiedzią na problemy młodego pokolenia – stres, depresję, uzależnienia i choroby cywilizacyjne. Tymczasem w województwie lubelskim odrzuciła ją zdecydowana większość. Z ponad 105 tysięcy uczniów, którzy mogli korzystać z nowych zajęć, aż 77 tysięcy złożyło rezygnacje. W niektórych powiatach skala niechęci jest druzgocąca: w Zamościu i Hrubieszowie na lekcje chodzić będzie zaledwie co ósmy uczeń, w Tomaszowie co dziewiąty. Lubelski kurator oświaty ubolewa nad takim stanem rzeczy.

Wychowawca z obozu sportowego aresztowany

Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju prowadzi śledztwo w sprawie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, do których miało dojść w 2024 roku podczas obozu sportowego organizowanego przez klub sportowy z Krakowa, na terenie powiatu biłgorajskiego.

Pałac Zamoyskich niszczeje. Czy ministerstwo pomoże?

Prezydent Zamościa napisał kolejny list do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu Pałacu Zamoyskich. Rafał Zwolak widziałby tam Centrum Eksperymentalno-Naukowe dla dzieci i młodzieży.

To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WETOMATTreść komentarza: Przecież Nawrocki wszystkie najważniejsze ustawy o bezpieczeństwie Polaków WETUJE !!! ,NIE MÓWI WAM O TYM SZCZUJNIA "REPUBLIKA"????Data dodania komentarza: 20.03.2026, 15:02Źródło komentarza: Drżały domy w Kryłowie i Małkowie. Rosyjski atak na Nowowołyńsk, 5 km od polskiej granicyAutor komentarza: kto, co ?Treść komentarza: Czy rodzice na prawdę nie chcą, żeby dzieci się poznawały na żywo ? nie wirtualnie, żeby wiedziały jak się nazywa koleżanka siedząca obok albo kolega siedzący przed nią itd.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 14:59Źródło komentarza: Do podstawówek wejdzie zakaz używania telefonów komórkowychAutor komentarza: wojnaTreść komentarza: To pytanie do pomarańczowego.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 14:56Źródło komentarza: Przegląd wiadomości, 19 marca 2026. Zamość, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów, BiłgorajAutor komentarza: sierotyTreść komentarza: To może nauczyć mężczyzn np. wbijania gwoździa, albo obsługiwania odkurzacza,Data dodania komentarza: 20.03.2026, 14:54Źródło komentarza: Zamość: Coraz więcej mężczyzn ofiarami przemocy domowejAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Gdzie paliwo PO 5,19Data dodania komentarza: 20.03.2026, 10:25Źródło komentarza: Przegląd wiadomości, 19 marca 2026. Zamość, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów, BiłgorajAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zakaz NEO Nowackiej zasiadania w ministerstwieData dodania komentarza: 20.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Do podstawówek wejdzie zakaz używania telefonów komórkowych
Reklama
Reklama
Reklama