Wątpliwości nie ma Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – To priorytet – podkreśla.
Ogromne zainteresowanie projektem
Projekt ustawy o asystencji osobistej w grudniu ubiegłego roku znalazł się na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Przeszedł wymagane konsultacje, był poprawiany i zmieniany.
PRZECZYTAJ: Zamość: Ostateczny wyrok ws. śmierci Eryka nie zapadł. Sąd w Lublinie rozpozna sprawę od początku
– Konsultacje publiczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z możliwości wysłuchania informacji przedstawianych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wzięcia udziału w spotkaniach, czy zgłoszenia swoich uwag skorzystało ponad 1000 osób – informował na stronie rządowej Łukasz Krasoń.
I dodał: – Swoje uwagi przedstawiły również pozostałe resorty, samorządy i podmioty zaangażowane w proponowane rozwiązanie.
Teraz zajmuje się nim Stały Komitet Rady Ministrów. Wkrótce zaś trafi na posiedzenie rządu.
– To bardzo innowacyjna ustawa, która wprowadza do polskiego porządku prawnego wiele nowych mechanizmów dotyczących kontroli, czy przepływów finansowych, które mają pokrywać wypłaty dla asystentów – tak wyjaśniał w Sejmie cytowany przez Portal Samorządowy Łukasz Krasoń.
To proponuje projekt ustawy o asystencji osobistej
Projekt powstał w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Zakłada on, że:
- z usług osobistego asystenta będzie mogła za darmo korzystać osoba z niepełnosprawnością od 13 do 65 roku życia,
- liczba godzin pracy asystenta i zakres obowiązków będzie ustalany indywidualnie.
Dzięki tym przepisom – kiedy już wejdą w życie – osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z codziennego wsparcia. Co ważne, będzie ono dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.
– To się naprawdę dzieje, a stanie się rzeczywistością już niebawem – mówi cytowany na stronie rządowej Łukasz Krasoń.
Dlaczego osobisty asystent jest tak ważny dla osób z niepełnosprawnościami?
Przede wszystkim dlatego, że umożliwia im prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Pomaga w pokonywaniu codziennych problemów, wspiera w aktywnościach społecznych, edukacyjnych i zawodowych, a także pozwala na większą kontrolę nad własnym życiem.
PRZECZYTAJ TEŻ: Chwile grozy na szkolnej wycieczce uczniów z Rzeszowa. Chłopcy zagubili się na spływie kajakowym na Tanwi
Na przykład osobom, które mają sparaliżowane nogi, asystent może pomóc w przemieszczaniu się, w korzystaniu z toalety, w ubieraniu się, w przygotowaniu posiłków, w załatwianiu spraw urzędowych, w uczestnictwie w wydarzeniach społecznych, w dojeździe do pracy lub szkoły.
Usługa asystenta osobistego powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby z niepełnosprawnością i jej rodzica lub opiekuna.

![Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA] Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/14/sm-4x3-kierujacy-toyota-dachowal-swiadkami-wypadku-byli-policjanci-pierwsi-ruszyli-na-ratunek-zdjecia-1778755383-0.jpg)
![Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA] Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/13/sm-4x3-oto-nasi-bohaterzy-kobiety-i-mezczyzni-z-osp-ktorzy-ratowali-puszcze-solska-zdjecia-1778676560-21.jpg)
![Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA] Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/12/sm-4x3-zamosc-ambulans-na-sygnale-zderzyl-sie-z-osobowka-4-osoby-zabrano-na-badania-zdjecia-1778592351-2.jpg)















Napisz komentarz
Komentarze