Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 10:39
Reklama

Sprawdź, kiedy kupisz tani węgiel

Przyjęta właśnie przez Sejm ustawa o rekompensatach za wysokie ceny węgla czeka tylko na podpis prezydenta. Potem wejdzie w życie. Wiemy kiedy.
Sprawdź, kiedy kupisz tani węgiel
Autor: iStock

Ustawa o rekompensatach za wysokie ceny węgla – przypomnijmy – ma chronić tych, których nie stać na węgiel po cenach rynkowych (2.5-3 tys. zł). Pieniądze trafią jednak nie do rąk kupujących, ale przedsiębiorców sprzedających węgiel gospodarstwom domowym. Jeden warunek: muszą być wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Ile?

Według ustawy maksymalna cena za tonę węgla nie być wyższa niż 996,60 zł. Oznacza to, że węgiel może być tańszy. Za tę cenę na jedno gospodarstwo domowe będzie można kupić 3 tony węgla.

W ustawie została także zwiększona wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony węgla.

Jak i kiedy?

Kiedy już wybierzemy się na „zakupy”, musimy pamiętać, że trzeba będzie przekazać sprzedawcy:

- informację o ilości węgla, jaką kupiliśmy od dnia wejścia w życie ustawy,

- deklarację o tym, czym palimy, przekazaną wcześniej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Maksymalnie na dopłaty skarb państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Ustawa zacznie obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia.

Liczby

Z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w 2021 roku węglem kamiennym opalało swoje domy 4,3 mln gospodarstw domowych. W 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń.

W sumie wszystkie gospodarstwa domowe zużyły około 7,4 mln ton.

Przypominamy

Tylko do czwartku 30 czerwca mamy czas, żeby zgłosić piec do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy karę. Jaką?

Grzywnę do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł. i – uwaga! – takie osoby nie kupią dotowanego przez państwo, taniego węgla.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sarmata 08.07.2022 20:24
Polska głupotą stoi od tysiącleci. Teraz tworzą nowe elity i nową szlachtę co z dziadostwa sie wbiła na ziemie moich przodków. Nwm skąd mieli kasę na start, ale z opowieści starszych ludzi to się domyślam. Dziadkowie nie wychylali sie a wnuki zagospodarowali to.

Sarmata 08.07.2022 20:18
Tylko problem w tym, ze mam zasra...ą gline. 2m pod ziemią. Metry gliny do skał osadowych. Porcelany nie robią, cegły palonej nie robią. Chcą jak za Piłsudskiego rozwijać COP, ale teraz Sanok to prawie centralna Polska, przemysł tam jest. Ograniczają Lubelszczyzne do rolnictwa i to rolników wielo-hektarowych z dofinansowaniem UE co rozkradają ludziom ojcowiznę, bo ich stać. Czym więcej Ha tym bardziej im sie opłaci, niszcząc małe gospodarstwa rodzinne.

Zbieracz Chrustu 08.07.2022 19:54
Jak sobie bieda szyb wykopie to tani będę miał. No z artykułu nic nie wynika.

Zbieracz Chrustu 29.06.2022 21:46
Z TEGO CO ZROZUMIAŁEM TO DARMOWY CHRUST 500+ DLA BIEDOTY. BO MINISTER NIE WIEDZIAŁ ZE TO ODPŁATNE JEST. TERAZ JAK NADLEŚNICTWO COŚ SIE PRZYCZEPI POWOŁAM SIE NA APEL MINISTRA!!!!!! I NIECH MI SPRÓBUJĄ KARĘ NAŁOŻYĆ !!!!

Zbieracz Chrustu 29.06.2022 21:48
Odeśle ten kwit do zapłaty z nagraniem ministra do jego kancelarii. niech płacą albo wyjaśniają

SZOK 29.06.2022 20:58
Kiedyś Stefan Niesiołowski PO wysyłał nas na szczaw i mirabelki Dzisiaj pis proponuje płatny chrust z lasu!A Polacy siedzą cichutko Jarosław jeździ na spotkania z niby mieszkańcami i plecie im bajki A oni A oni biją mu brawo!

Nie taki SZOK 30.06.2022 18:22
A ilu z PO wychowało się na szczawiu i mirabelkach? Ci najbardziej gorliwi to myślisz po czym tak latają? Po narko ? Na szczawiu i mirabelkach jadą i tacy nadpobudliwi. Ja na chruście zgryz stracę. A dentysty na NFZ jak na lekarstwo i latami się czeka.

Ingerencja państwa ma swoje granice 29.06.2022 20:58
Ingerencja państwa ma swoje granice.Jak je przekracza kończy się administrowanie państwem za społeczną kasę a zaczyna się administracja ludu. Bo nie bedzie Państwo decydować czy kobieta usunie ciąże czy nie. Bo nie państwo to znosi. Nie będzie Państwo decydować czy stać mnie na kopciucha czy na wymienniki ciepła bo ktoś na tym kase trzepie. Nie będzie mi państwo decydować czy mam bujać sie elektrykiem na którego mnie nie stać, czy spalinowym. Jak ekologiczna Unia ma przemysł w Azji. I tym bardziej że Państwem są opłacani przez nasze podatki administratorzy z wyborów a nie żadna elita. Terror zastraszyć, powiesić, zdelegalizować, to nie może być tak ze się władzy nie nawidzi. Komuniści eurofile wszystko jeden wróg, pod płaszczykiem centrum kultur dofinansowani, czuć od nich nie kasę tylko gufna smród.

Mafia energetyczna zarabia miliony pod płaszczykiem ekologii 29.06.2022 20:19
Nie kupie piedole nam torfową łąkę , będe jak Biłgorajcy w latach 90 -tych kosteczki wycinał i suszył. I niech mnie opodatkuje jakaś qurfa z tego co moje.