Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 czerwca 2026 12:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Biłgoraj/Brodziaki: Kociołki upamiętnione

Była osada i gajówka Kociołki jest kolejnym miejscem upamiętnionym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. W miejscu, gdzie się znajdowała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
Biłgoraj/Brodziaki: Kociołki upamiętnione
W Brodziakach w ramach Spotkania z Historią wyświetlone zostały nagrania świadków II wojny światowej.

Uroczystość odbyła się 17 października w lesie na Kociołkach (pomiędzy Biłgorajem a Edwardowem). O dziejach byłej osady leśnej oraz gajówki opowiedział Dominik Róg z GOK-u w Biłgoraju, a symbolicznego odsłonięcia tablicy upamiętniającej dokonali wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wicewójt gm. Biłgoraj Wojciech Dziduch, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, przedstawiciel potomków mieszkańców Kociołek Stanisław Kwik, przewodniczący GRH „Wir” z Biłgoraja Grzegorz Koperwas oraz prezes OSP w Brodziakach Grzegorz Wardach. W ramach projektu przygotowano również tablicę edukacyjną o dziejach Kociołek.

Po tej części uroczystości, uczestnicy przenieśli się do remizy w Brodziakach, gdzie w ramach Spotkania z Historią wyświetlone zostały nagrania świadków II wojny światowej oraz film „Wesele partyzanckie”. Podczas spotkania potomkowie mieszkańców Kociołek podzielili się opowieściami rodzinnymi. Zebrane materiały będą wykorzystane w publikacji o zaginionych osadach i wsiach w gminie Biłgoraj.

Osada leśna Kociołki powstała w latach 30. XIX w. w dobrach Stanisława Nowakowskiego. Ostatnie mieszkające tam rodziny zostały wysiedlone z Kociołek przed II wojną światową. Podczas okupacji istniejąca na Kociołkach gajówka była ważnym miejscem oparcia dla oddziałów partyzanckich w Puszczy Solskiej.

Miejsce upamiętniono w ramach projektu „Kociołki – zaginiona osada leśna”, realizowanego przez GOK w Biłgoraju, a dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkankaa Treść komentarza: Masz racje ,Zamość to jest jak Titanik .Władza gra głupa a miasto tonie . Rafałek jest pajacem to prawda , Andrzejek też ma wiele grzechów .Ogólnie jest ch...ujowo układy i cwaniacy miejscowi zatopią Gród Hetmański .Czas pognać POPIS . Data dodania komentarza: 17.06.2026, 11:58 Źródło komentarza: Prezydent Zamościa i „zakonnice”. Czy to obraża katolików? Awantura o zdjęcie z Rajdu Koguta Autor komentarza: Panteja Treść komentarza: Dziwne, że zdjęcie niesmaczne i prowokacyjne zaprowadziło Pana do wyrażania opinii o polityce PiS, 8 latach rządów, gdzie po rządach PO polska ruszyła do przodu, poprzez inwestycje zupełną zmianę polityki społecznej przywracającej godność rodzinom i a przede wszystkim włączyła nas do europejskiego postrzegania wartości pomocy społecznej dla rodzin. Zachowanie prezydenta oceniam jako niepoważne jeden prezydent niepoważny tańczący z mopem już został odwołany... może polityka wszędzie to jednak poczucie smaku.... Data dodania komentarza: 17.06.2026, 11:01 Źródło komentarza: Prezydent Zamościa i „zakonnice”. Czy to obraża katolików? Awantura o zdjęcie z Rajdu Koguta Autor komentarza: emerytka Treść komentarza: do mniam droga otwarta na ukrainę jedz i próbuj do woli Data dodania komentarza: 17.06.2026, 08:32 Źródło komentarza: Koniec z anonimowym miodem. Nowe przepisy ujawnią kraj pochodzenia Autor komentarza: HiPOkryzja Treść komentarza: ACHTUNG ACHTUNG oszuści w rządzie Data dodania komentarza: 17.06.2026, 06:20 Źródło komentarza: Zamość: Prokuratura ostrzega mieszkańców przed oszustami Autor komentarza: Haha Treść komentarza: Pinindzy jast za dużo szpitale zatrudniają NEO lekarzy WIDMA nikt ich nie widział a kasa leci Kacprzak PO 1 rok PORSCHE PANAMERA i kamienica w WAWie i mamy to, robimy nie gadamy, tłuste koty KOMUNY SB. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 06:18 Źródło komentarza: Podwyżki są obowiązkowe, ale nie ma na nie pieniędzy. Szpitale apelują o pilną pomoc Autor komentarza: Perfidia czasu Treść komentarza: GestaPO niemieckie PObiło Polaków patriotów niosących krzyż a niemiecki rząd w POlsce milczy Data dodania komentarza: 17.06.2026, 06:10 Źródło komentarza: Biała Dacia, groźby, żądanie gotówki. Tak wyłudzają pieniądze od rolników
Reklama
Reklama
Reklama