VII Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie (ZDJĘCIA)

  • 07.01.2022, 13:06
  • Mariola Czapla
VII Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie (ZDJĘCIA) Fot. Krasnobrodzki Dom Kultury
Podobnie jak w wielu polskich miastach imiasteczkach, także w Krasnobrodzie odbył się Orszak Trzech Króli. Organizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Krasnobrodu, Parafia NNMP w Krasnobrodzie i Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorem Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Hasło tegorocznego orszaku to „Dzień dziś wesoły!”. Po rocznej przerwie orszak przeszedł ulicami Krasnobrodu po raz siódmy.

Orszak rozpoczął się na placu Siekluckiego w centrum miasta, gdzie od godz. 10.30 zaczęli gromadzić się uczestnicy, którzy zostali obdarowani przez organizatorów koronami i śpiewnikami otrzymanymi z Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Spotkanie orszakowe rozpoczęło się od kolędowania prowadzonego przez Dziecięcą Scholę z Parafii NNMP w Krasnobrodzie, która działa pod kierunkiem p. Agnieszki Kostrubiec oraz jej męża p. Dariusza akompaniującego na gitarze.

Potem, również na placu była pierwsza scena pt. „Ogłoszenie spisu i wyruszenie do Betlejem”. Swoje scenki zgrali aktorzy, którzy wcielili się w postaci: Heroda (Grzegorz Piwko), sługi (Bartłomiej Gałan), posłańca (Paweł Bukała), herolda (Dominik Gromek), gospodarza (Józef Garbacz), gospodyni (Marta Szpyra), Maryi (Agnieszka Kostrubiec) i Józefa (Dariusz Kostrubiec) oraz pastuszków: Stacha (Kamil Małek) i Wojciecha (Borys Kostrubiec).

Następnie na plac przybyli trzej królowie: Kacper – król Europy (Marek Gielmuda), Melchior – król Azji (Piotr Margol) i Baltazar – król Afryki (Michał Mękal), których powitali ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii NNMP i Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Po powitaniu królów oraz wszystkich zebranych orszak wyruszył w drogę.

Na jego początku była gwiazda, potem sztandary orszakowe, za którymi szli trzej królowie oraz ich orszaki, które tworzyli: „Aniołki” z dziecięcej scholi parafialnej, aktorzy poszczególnych scen orszakowych przebrani w barwne stroje i pozostali uczestnicy tego wydarzenia.

Kolędowanie podczas przemarszu orszaku prowadzili państwo Lucyna (śpiew) i Andrzej (śpiew i akompaniament na gitarze) Ujmowie.

Trasa orszaku była taka sama jak w latach poprzednich. Na początku prowadziła do Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie rozegrana była II scena pt. „Maryja z Józefem poszukują noclegu”. Aktorami tej sceny byli mieszkańcy Nowej Wsi, a oprawę muzyczną zapewnił zespół folklorystyczny „Wójtowianie”.

Kolejna, trzecia scena pt. „Anioł u Pasterzy” miała miejsce przy budynku Urzędu Miejskiego. Jej przygotowaniem – scenografią i oprawą muzyczną zajęli się mieszkańcy osiedla Podklasztor. Oprawę muzyczną zapewniła dziecięca schola działająca przy Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.

Potem orszak udał się w kierunku Podklasztoru, aby zatrzymać się na ulicy Tomaszowskiej (nieco przed sanktuarium), gdzie usytuowana była scena IV „Pałac Heroda”, w której wystąpili w większości nauczyciele Zespołu Szkół w Krasnobrodzie.

Przed bramą prowadzącą do Sanktuarium Maryjnego rozegrano scenę V „Przygotowanie”, w której pasterz Ambroży (Dawid Skrzyński) poinformował zebranych, iż zbliżamy się do domu Bożego, gdzie należy zachować się poważnie i być ubranym tak, aby nie siać zgorszenia.

Czytaj także: Z kolędami szli, by przywitać Dzieciątko Jezus (ZDJĘCIA, FILM)

W kościele uczestników orszaku powitała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, grając kolędę „Mędrcy świata”.

Tam miała miejsce ostatnia scena orszakowa - Złożenie hołdu Dzieciątku Jezus (Miriam Kostrubiec). Hołd i dary złożyli pasterze oraz trzej królowie.

Zwieńczeniem orszaku była Msza święta, którą w intencji uczestników i organizatorów orszaku odprawił ks. prałat Eugeniusz Derdziuk. Oprawę muzyczną zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta.

Orszak był realizowany w oparciu o scenariusz napisany przez Pawła Murdzka – polonistę z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie.

W scenariuszu, oprócz treści związanych z Bożym Narodzeniem, znajdowały się też kwestie nawiązujące do naszej lokalnej rzeczywistości.

Dopisała pogoda, było ciepło, jak na tę porę roku i bez opadów, dzięki temu wśród uczestników orszaku były rodziny z małymi dziećmi.

Wszystkim zaangażowanie w przygotowanie orszaku serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz za miłą atmosferę.

Mariola Czapla

Zdjęcia (78)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe