Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:55
Reklama

Mural w rocznicę wyzwolenia miasta

77 lat temu mjr Tadeusz Kuncewicz „Podkowa” na czele swojego oddziału wkroczył do Szczebrzeszyna i zlecił zatknięcie biało-czerwonej flagi na ratuszu, czym obwieścił wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. 25 lipca w miasteczku odbyły się uroczystości rocznicowe, połączone z odsłonięciem muralu z podobizną słynnego dowódcy.
Mural w rocznicę wyzwolenia miasta
Mural z majorem Tadeuszem Kuncewiczem „Podkową” znajduje się na ścianie Gminno-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczebrzeszynie.

Wczesnym rankiem 26 lipca Tadeusz Kuncewicz ps. Podkowa zarządził marsz na Szczebrzeszyn. Po wkroczeniu do miasteczka, AK-owcy zastali puste ulice. Mieszkańcy nie wierzyli, że Niemcy wycofali się stąd na zawsze. „Podkowa” polecił zawiesić na ratuszu polską flagę. Dopiero po wejściu całego oddziału, na ulice wyszli mieszkańcy. Jako jeden z pierwszych do „Podkowy” podszedł i serdecznie się z nim przywitał dr Zygmunt Klukowski. Wydarzenie to zakończyło okres okupacji niemieckiej w tym rejonie. Oddziały zajęły kwatery po wojsku niemieckim i kwaterowały w Szczebrzeszynie do 30 lipca 1944 r. W tym odczytano rozkaz złożenia broni przed oddziałami sowieckimi. Po rozbrojeniu „Podkowa” natychmiast wrócił do konspiracji.

W rocznicę wyzwolenia

25 lipca – w 77. rocznicę wyzwolenia miasta – w Szczebrzeszynie odbyły się uroczystości poświęcone temu wydarzeniu.

 Wśród uczestników nie zabrakło mieszkańców Szczebrzeszyna i sąsiednich miejscowości, a także zaproszonych gości, w tym przede wszystkim kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych, a także pocztów sztandarowych Kół Rejonowych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i pocztu sztandarowego z Zespołu Szkół nr 2 im. dr. Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie.

Mszę świętą za ojczyznę w kościele parafialnym pw. św. Michała w Szczebrzeszynie sprawowali proboszcz ks. Janusz Sokołowski i ks. Konrad Zalewski, kapelan 25. Batalionu Lekkiej Piechoty.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama