Turobin chce być miastem

  • 13.11.2019, 06:03
  • lew
Turobin chce być miastem
Turobin ma 600-letnią historię i niecały tysiąc mieszkańców. Na ostatniej sesji radni jednogłośnie zobowiązali wójta do podjęcia działań związanych z przywróceniem miejscowości praw miejskich.

Z wnioskiem w tej sprawie do władz gminy wystąpiło Stowarzyszenie Turobińszczyzna. Wskazano, że Turobin – podobnie jak sąsiedni Goraj – mogą czynić starania o naprawienie niesprawiedliwości dziejowej. Będący miastem od 1420 r. Turobin, podobnie jak inne miasteczka, w tym np. Józefów, Tyszowce, Frampol czy Goraj, stracił prawa miejskie w 1870 r. na mocy ukazu cara Aleksandra II za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Radni gminy poparli wniosek.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Żałosne i żenujące
Żałosne i żenujące 20.11.2019, 11:34
Łącznie z odszkodowaniem i orderem dla autora pomysłu😂
Rob
Rob 18.11.2019, 20:38
Jeżeli utracili to powinni odzyskać
Bob
Bob 15.11.2019, 12:31
Aż sięgnę po Dominika ,nie czytałem chyba z rok ale skoro piszecie ,że taką tube propagandową zrobili z tego fajnego i potrzebnego w parafii i gminie pisma.
Wieśniak z Turobina
Wieśniak z Turobina 15.11.2019, 11:38
REFERENDUM w sprawie praw miejskich!! Czy Radni i Wójt mają odwagę zapytać ludzi, czy będą rządzić nie zważając na opinię publiczną? Przypominam, ze opinia publiczna to nie jest to co wysłani na przyczółek szeregowcy wypisują w lokalnej prasie ozdabiając te pochwalne hymny licznymi fotkami Wójta i jego świty, bo to zwykla autoreklama ktora ma robic ludziom wode z mózgów.
Przyjezdny
Przyjezdny 15.11.2019, 09:42
Czy Stowarzyszenie Turobińszczyzna na przestrzeni lat swojego funkcjonowania wystąpiło z jakimś innym pomysłem aniżeli przywrócenie praw miejskich Turobińszczyzna?A tak na marginesie do wszystkich zachwyconych,mając po swojej stronie Radę Gminy,Radę Powiatu Sejmik Wojewódzki,Rząd ,Sejm , Prezydenta to w tej gminie niewiele się robi
Magdalena
Magdalena 14.11.2019, 18:43
Co za glupoty, ktos slyszał o kryteriach przyznania statusu miasta? Minimum 2 tysiace mieszkanców i 60% z nich musi utrzymywać się z dzialalnisci pozarolniczej. Obok tych są inne punkty, ktore należy spełnić. Po co zbędne dyskusje nad nierealnym tematem (przy "starzejącym się" społeczeństwie w kraju).?
Aj em
Aj em 14.11.2019, 18:28
Przywrócenie praw miejskich już od dawna było obiecywane, w końcu ktoś się wziął za realizację..z resztą nie jednej rzeczy o którą proszono latami i była obiecywana.i tak decyzja końcowa należy w dużym stopniu do mieszkańców
Wieśniak z Turobina
Wieśniak z Turobina 15.11.2019, 11:30
Któż to tak niby prosił o te żenujące prawa miejskie? To jeden z chorych, nie przemyślanych pod względem ekonomicznym pokaz rządzących. Chcą być mieszczuchami i już! DLACZEGO NIE ZROBIA REFERENDUM? Powinni zapytac wyborców o zdanie zamiast z dumą chwalić sie niedorzecznym pomysłem chorej głowy.
Bob
Bob 14.11.2019, 15:48
Odgrzewany nikomu nie potrzebny kotlet.Z punktu widzenia impulsu ekonomicznego lepszym rozwiązaniem byłaby ta nieszczęsna biogazownia
Przewidujacy
Przewidujacy 13.11.2019, 21:52
Zgadza się zadlużyć gminę to nie problem. A Na końcu kadencji wójt zwinie żagle i myk martwić się będzie nastepny . Amba fatima jak nie bylo ładu tak i nima.
Obojetnie
Obojetnie 13.11.2019, 19:13
Pieniadze sa i beda wystarczy po nie siegnac. Dlaczego gmina nie pozyskuje pieniedyz z funduszy unijnych gdzir jest tyle mozliwosci. Zadluzanie gminy to jeden dobry pomysl dla wojta, bo kazdy kolejny nie bedzie mogl nic obiecac bo albo gmian bedzie musiala dlugi splacac alno zostanie przylaczona do innej z regionu. Ludzie troszke oczytania. Drogi drogami, a co jest robione dla spoleczenstwa? Bez nowej drogi, nowego chodnika czlowiek przezyje ale czy bez chleba tez?
????
???? 14.11.2019, 18:22
A drogi i chodniki nie są dla społeczeństwa?
Ula
Ula 13.11.2019, 16:10
Z antena to zaczął kruk i oczywiście z biogazownia też. Były wójt niczego nie pozyskał a tu proszę miliony na drogi i prawie milion na samochód strażacki o którym za tamtego można by było pomarzyć. Kruk mówił że trzeba sprzedać szkole w Tarnawie a tu proszę jest projekt i budynek wykończony na tip top.
Bobi
Bobi 13.11.2019, 18:20
Tylko po co ten budynek tak naprawdę jest wyremontowany? MŁODY Wójt jest z partii więc nie jest mu trudno pozyskiwać fundusze. A zadłużenie gminy rośnie i rośnie....
Luna
Luna 13.11.2019, 16:04
Wszelkie inwestycje wykonane w gminie to wszystko projekty byłego wójta tzn.Krukowskiego. Ten jak na razie niczym sie nie wykazał no jedynie chce zaszkodzic zezwalajac na stawianie anteny sieci Play.
Mieszkaniec wsi Turobin
Mieszkaniec wsi Turobin 13.11.2019, 21:13
Dokładnie. Działamie pod pupliczność i świecenie światłem odbitym. A wszystko skrupulatnie prezentowane w lokalnej prasie nie wyłączając parafialnego Dominika, który stał się pismem gminno-politycznym. W ostatnim numerze wizerunek wójta kilkanaście razy !!!!!
Tadeusz
Tadeusz 13.11.2019, 15:36
Nie ma się co martwić o podatki bo podatki uchwała rady gminy lub rada miasta więc tutaj się nic nie zmieni. Zasługuje y na to by przywrócono nam prawa miejskie. Widać że rada gminy się stara i wójt i będziemy ich dalej popierać. Tyle inwestycji nie zrobił żaden wójt w jeden rok. A chodnik w Turobinie na Piłsudskiego czekał 12 lat na wybudowanie. Ten wójt obiecał i to zrobił. Szanuję nasza władze
Mieszkaniec wsi Turobin
Mieszkaniec wsi Turobin 13.11.2019, 21:08
Szanowny Panie Tadeuszu! Zasługujemy na godne życie. Nie ma z tym nic wspólnego bycie Turobina miastem! Jest to urojony atut i wątpliwy przywilej dla ludzi świadomych swojej wartosci.
Prawdziwe zmiany na lepsze
Prawdziwe zmiany na lepsze 13.11.2019, 15:25
Bardzo dobra decyzja. W tym roku wykonano wiele inwestycji ponad 9 km dróg. W tym rynek wraz z chodnikami i parkingami za 1mln zł. Zakupiono mini koparke do wodociągów i będzie nowy wóz strażacki za 800 tys zl które otrzymano od ministra sprawiedliwości Romanowskiego. Wyremontowano budynek po szkole w Tarnawie i to wszystko z pozyskanych pieniędzy od Wojewody. Na wszystkie drogi wsparcia udzielił wojewoda. Teraz Turobin ma wygląd miasta i mu się to należy.
Miedzkaniec wsi Turobin
Miedzkaniec wsi Turobin 13.11.2019, 21:08
Autor sugeruje że miasto lepsze od wsi ale chyba zapomniał skąd mu nogi wyrosły i najwidioczniej ma kompleksy...
Turobinek
Turobinek 13.11.2019, 13:55
Brawo!kolejny genialny pomysł obecnej bardzo kompetentnej władzy... To się w Turobinie polepszyło. Rok dopiero minął a tu tyle zmian i negatywnych dla gminy decyzji a zatrudnienie większe ilością niż miesięcy w roku. Brawo władze!
Nikt
Nikt 13.11.2019, 21:22
Pan wójt ma jeszcze dużo różnych koleżanek i kolegów oczywiście tak samo kompetentnych jak sam wójt! To znaczy ze befa powstawały nowe miejsca pracy! Najpierw wymyślają, potem realizują, następnie zastanawią się po co to. O kosztach nie pomyślą bo i tak to my zapłacimy. Oni tylko przygarną nagrody.
Echo gminy
Echo gminy 13.11.2019, 13:09
Jak juz wspomniano jedynym plusem beda wyzsze pensje wladzy, wiec zastanowmy sie kto wyszedl ponownie z ta inicjatywa? Czy nadal ludzie sa tak zaslepieni gadaniem, ze nie widza co sie dzieje. Mialo byc lwpiej jest gorzej. "Dobra zmiana" tak to sie nazywa podobno. Zamian zaczac sie zastanawiac co zrobic zeby ludziom (tym vo zostali) sie zylo lepiej to kazdy mysli jak dla siebie wiecej ugrac. Ciekawe jak ta wladza dorobi sie na kadecji za pieniadze podatnikow. Ciekawe kiedy wplynie wniosek o podnirsienir pensji "wladzy" gminy. To co bylo negowane przez obecna wladze we wczesniejszej ma swoj wiekszy oddzwiek. Jakie to smutne, ze tylko po znajomosci i bez wiedzy mozna cos osiagnac- sztuczna kariera.
Nikt
Nikt 13.11.2019, 21:30
Takie wydmuszki - kolesie to niestety chleb powszedni w tej "dobrej zmianie" w Turobinie. Wstyd Panie Wójcie. Skoro sam Pan nie jest profesjonalistą tylko chłopakiem z układu, to chociaż mógł się Pan otoczyć fachowcami, a nie grupą niekompetentnych, niedouczonych, niedojrzałych i bezkrytycznych wobec swojej sytuacji osób.
Zawiedzony
Zawiedzony 13.11.2019, 15:50
Dokładnie ludziom wystarczy kawałek chodnika zrobić i już nic więcej do szczęścia nie potrzeba. A to co najważniejsze nie ma znaczenia. Co z zadluzaniem gminy , ośrodkiem zdrowia i załatwianiem pracy w urzędzie, szkole itp osobom bez kwalifikacji . Kolesiostwo większe niż było wcześniej.
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 13.11.2019, 12:21
Choćby nie wiem jakie prawa dostał Turobin i tak pozostanie zaściankowym za***m. Bo status można zmienić ale mentalności ludzi nie. Jak to mówią z gów.. Bata nie ukręcisz.
Nikt
Nikt 13.11.2019, 21:33
Brawo za dosadność! Faktycznie ktoś tu dążąc do statusu miasta próbuje zawinąć g..no w papierek...
Przeciwnik praw miejskich.
Przeciwnik praw miejskich. 13.11.2019, 10:10
Prawa miejskie = wieksze pobory dla rządzącego !!!! a dla mieszkańca wieksze podatki. I kto bedzie mial lepiej? Wolę być wieśniakiem z niskim podatkiem niż biednym mieszczuchem .
Ozzy
Ozzy 13.11.2019, 10:06
Dokładnie tak jak było z zespołem szkół - do dziś nie wiadomo po co i dlaczego powstał. Żadnego logicznego celu nie ma, wolna amerykanka i bezmyślność. Wiadomo tylko kto płaci: społeczeństwo, czyli my. Jacy "myśliciele" takie pomysły.
Zdziwiony
Zdziwiony 13.11.2019, 21:34
Kto wie po co te szkoły połączyli????
Mieszkaniec wsi Turobin
Mieszkaniec wsi Turobin 13.11.2019, 08:28
Radni nie pomyśleli że prawa miejskie nic nie dają mieszkańcom poza wyższymi skladkami na ubezpieczenie aut, a ambitny plan rozwoju agroturystyki w Turobinie stoi w konflikcie z miejskim statusem miejscowosci. Słowem nieważne co byle coś wymyśleć...

Pozostałe