16 czerwca 2025 roku w Douglas zatrzymany został Sławomir A. – były ksiądz z Łomaz, oskarżony przez siedlecką prokuraturę o przestępstwa seksualne popełnione na szkodę pięciu dziewczynek poniżej 16. roku życia. Miał molestować, stosować przemoc, grozić lub wykorzystywać podstęp w celu zmuszenia ofiar do poddania się czynnościom seksualnym. Blisko dwa lata wcześniej mężczyzna uciekł z Polski na Wyspę Man, gdzie prowadził z pozoru zwykłe życie. Pracował jednej z restauracji w stolicy wyspy. W tym czasie, na mocy europejskiego nakazu aresztowania oraz tzw. czerwonej noty Interpolu, śledczy deptali mu po piętach.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Nie mam żalu do Szymona” – kolejne zeznania w procesie po wypadku, w którym zginęli nastolatkowie
Po zatrzymaniu A. został przewieziony do Londynu i postawiony przed Westminster Magistrates Court. Nie wyraził zgody na dobrowolną ekstradycję. Wstępnie szacowano, że decyzja o przetransportowaniu podejrzanego do Polski zapadnie jesienią 2025 roku. Tak się jednak nie stało.
W grudniu odbyło się kolejne posiedzenie aresztowe, podczas którego przedłużono jego pobyt w jednostce penitencjarnej.
– Postępowanie w sprawie wydania Sławomira A. pozostaje nadal w toku przed organami brytyjskimi – poinformował nas Bartłomiej Świderski, prokurator Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. – Do chwili obecnej nie została podjęta ostateczna decyzja w przedmiocie ekstradycji. Strona brytyjska wskazuje, że procedura sądowa może mieć charakter długotrwały, wobec czego nie jest możliwe określenie ram czasowych zakończenia postępowania – dodał.

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach potwierdza, że 56-letni dziś Sławomir A. wciąż przebywa za kratkami. Nie opuścił aresztu za kaucją. Kolejny termin rozprawy ekstradycyjnej wyznaczono na 5 maja.
Przypominamy, że zarzuty wobec Sławomira A. dotyczą lat 2006–2015, kiedy to jako duchowny uczył dzieci muzyki w parafii katedralnej Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Miał wykorzystywać swoją pozycję nauczyciela i opiekuna grup muzycznych, aby dopuszczać się czynów na szkodę nieletnich. W poprzednich latach pracował jako wikariusz w kilku parafiach na terenie województwa lubelskiego. Od 1995 do 1997 roku posługiwał w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie (powiat łukowski), następnie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim (1997–1999), a później również w parafii Matki Bożej Różańcowej w Ortelu Królewskim (powiat bialski). Przez wiele lat był związany z parafią Trójcy Świętej w Łosicach, gdzie pełnił funkcję wikariusza do 2014 roku. Tam też zdobył rozgłos jako założyciel katolickiego zespołu muzycznego, w którego skład wchodziło siedmioro młodych ludzi. Pod przewodnictwem księdza „Arsena” grupa brała udział w ogólnopolskich festiwalach muzyki chrześcijańskiej i aktywnie uczestniczyła w parafialnych wydarzeniach.
Formalne śledztwo wobec księdza zostało wszczęte w lutym 2022 roku. Po otrzymaniu wezwania, Sławomir A. opuścił Polskę w 2023 roku. Ze stanu kapłańskiego wydalono go w czerwcu 2019 roku.

![Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA] Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/14/sm-4x3-kierujacy-toyota-dachowal-swiadkami-wypadku-byli-policjanci-pierwsi-ruszyli-na-ratunek-zdjecia-1778755383-0.jpg)
![Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA] Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/13/sm-4x3-oto-nasi-bohaterzy-kobiety-i-mezczyzni-z-osp-ktorzy-ratowali-puszcze-solska-zdjecia-1778676560-21.jpg)
![Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA] Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/12/sm-4x3-zamosc-ambulans-na-sygnale-zderzyl-sie-z-osobowka-4-osoby-zabrano-na-badania-zdjecia-1778592351-2.jpg)















Napisz komentarz
Komentarze