W cieniu rosnących napięć wokół prawa aborcyjnego, policja z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) natrafia na alarmujące ogłoszenia w sieci: sprzedaż silnych, dostępnych wyłącznie na receptę leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ich stosowanie – jak podkreśla CBZC – jest wskazane wyłącznie pod kontrolą lekarza.
„Tych leków nie można zażywać w czasie ciąży, bo poważnie zagrażają życiu i zdrowiu kobiety oraz płodu. Jednak to właśnie instrukcje odnośnie możliwych skutków przerwania ciąży, były reklamowane i sugerowane w ogłoszeniach.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: W opakowaniu po migdałach 22-latek miał narkotyki, a w kieszeni spodni młynek do mielenia
Operacja i zatrzymania
W 2025 roku CBZC, po miesiącach zbierania dowodów i analizie forów internetowych, rozbija grupę przestępczą handlującą tymi medykamentami. Funkcjonariusze zatrzymują 11 osób – w tym 39-letnią mieszkankę Warszawy. Pięciu członkom grupy przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pozostałym – prania brudnych pieniędzy.
Wartość nielegalnego handlu szacowana jest na ponad pół miliona złotych, a liczba ofiar – na ponad tysiąc osób. Co najmniej jedna osoba po przyjęciu jednego z oferowanych preparatów zapadła na ciężką, zagrażającą jej życiu chorobę.
Mechanizm procederu
Z ustaleń śledztwa CBZC wynika, że organizatorzy wykorzystywali e-sklepy i fora internetowe, maskując swoją tożsamość. Na konkretne zamówienia sprowadzali leki zza granicy, a następnie wysyłali je kurierem do klientów.
PRZECZYTAJ: Utrata prawa jazdy i 2 tysiące złotych mandatu dla kierowcy z gminy Sitno
Oferowane substancje nie były dopuszczone do obrotu w Polsce –niektóre z nich mogły być nawet fałszywe.
Przedsiębiorczy lider – mężczyzna z Bielska-Białej – deklarował działalność gospodarczą jako sposób na „pranie” dochodów pochodzących z przestępstwa.
Wymiar społeczny
W kraju, w którym obowiązuje jeden z najbardziej restrykcyjnych reżimów aborcyjnych w Europie – legalna aborcja dopuszczalna jest jedynie, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety albo gdy ciąża pochodzi z gwałtu lub kazirodztwa – wiele kobiet decyduje się na nielegalne środki.
PRZECZYTAJ: Prokuratura ujawnia: DJ Yogas z zespołu Malibu był pod wpływem narkotyku. Zginął w potwornym wypadku
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że Polki wykonują rocznie od 80 do 200 tys. aborcji (farmakologicznie i w zagranicznych klinikach). Ale faktyczna liczba przeprowadzanych aborcji jest trudna do ustalenia.
Cena ludzkiego życia
Nielegalny handel lekami, prowadzony przez grupy przestępcze, to nie tylko łamanie prawa – to wyraźne zagrożenie zdrowia i życia kobiet zmuszonych do ukrytej, niekontrolowanej ścieżki.
Według policyjnych relacji, jedna z ofiar w wyniku zażycia tych medykamentów doznała choroby realnie zagrażającej jej życiu, która mogła być dla niej śmiertelna.
![Handel lekami. Reklamowali je jako sposób na niechcianą ciążę [ZDJĘCIA] Przedsiębiorczy lider – mężczyzna z Bielska-Białej – deklarował działalność gospodarczą jako sposób na „pranie” dochodów pochodzących z przestępstwa.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xl-handel-lekami-reklamowali-je-jako-sposob-na-niechciana-ciaze-zdjecia-1755837924.jpg)
![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)
![Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA] Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-belzec-powiatowy-przeglad-piesni-pasyjnej-2026-zdjecia-1773661228-4.jpg)









![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze