Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 lipca 2026 08:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Nie przegap! Muzeum Zamojskie organizuje Noc Muzeów 16 maja

Muzeum Zamojskie zaprasza 16 maja na XVII Zamojską Noc Muzeów. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Barwy przeszłości: Zofia Kulaszyńska-Couret i kobiety tworzące i malujące historię Zamościa”. Do muzeów wejdziemy za darmo.
Muzeum Zamojskie zaprasza 16 maja na XVII Zamojską Noc Muzeów.
Muzeum Zamojskie zaprasza 16 maja na XVII Zamojską Noc Muzeów.

Noc Muzeów zainauguruje wernisaż wystawy „Zamojskie korzenie – paryska szkoła. Twórczość Zofii Kulaszyńskiej-Couret i Olgi Boznańskiej”. Tematem przewodnim będzie wpływ paryskiej szkoły malarskiej na artystyczną drogę pochodzącej z Zamościa Zofii Kulaszyńskiej-Couret oraz znaczenie jej pracy w kontekście kulturalnym i historycznym Zamościa. W programie przewidziano również wydarzenia, które będą omawiały rolę kobiet zarówno w tradycyjnych kontekstach społecznych, jak i ich wpływ jako mecenasów sztuki, twórczyń oraz kluczowych postaci przyczyniających się do rozwoju artystycznego, kulturalnego i intelektualnego miasta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolarstwo: Zamojska policjantka na podium L’Étape Series by Tour de Franc w Zakopanem

Tego wieczoru w godz. 18-24 nieodpłatnie udostępnione do zwiedzania będą Muzeum Zamojskie przy ul. Ormiańskiej 26, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przy ul. Zamkowej 2, a w godz. 18–22 ekspozycja „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej” w budynku dawnej Akademii Zamojskiej przy ul. Akademickiej 8.

Organizatorzy zapraszają też do Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego przy zamojskich Plantach (ul. Łukasińskiego 2B).

Podobnie jak w latach ubiegłych, zaplanowano tematyczne zwiedzanie zespołu staromiejskiego. W tym roku uczestnicy spacerować będą z zamojskimi przewodnikami ze Stowarzyszenia Turystyka z Pasją oraz Koła Przewodników PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich szlakiem kobiet tworzących i malujących historię Zamościa. Trasa zwiedzania umożliwi zapoznanie się z miejscami, które miały szczególne znaczenie dla życia artystek i kobiet działających w Zamościu w okresie międzywojennym, a także z obiektami historycznymi, które ilustrują wpływ kobiet na rozwój kulturalny miasta. 

Zwiedzający będą mieli okazję poznać sylwetki znanych postaci ze świata sztuki i kultury, takich jak Zofia Kulaszyńska-Couret, Krystyna BronickaWeronika WawrynHelena RogińskaHelena DrezowskaZofia DziubaWanda Madlerowa i Róża Zamoyska. Poznają mało znane aspekty życia kobiet, które miały istotny wpływ na rozwój Zamościa i jego kulturalne dziedzictwo. Spacery tematyczne rozpoczynać się będą o godz. 19, 20, 21 i 22.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Same przypadki wybuchają szyny płoną hotele, lasy, POciągi a zamachowcy legalnie przez TfuSSka przybywają z rosji i białorusi autobusami Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów Autor komentarza: TwuSSk Treść komentarza: Nowe fakty w tym południowym szpitalu sprzedawano skórki Chabowski z zaprzyjaźnionym zakładem POgrzebowym stare wraca jak TwuSSK u władzy Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:43 Źródło komentarza: VIP SOR, śledztwa, audyty i pytania o to, kto zawiódł. Afera w szpitalu trwa Autor komentarza: If Treść komentarza: Wagony były użytkowane w Holandii, ale wyprodukowane w Düsseldorfie w Niemczech (Düsseldorf to stolica landu Nadrenia Północna Westfalia) Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:25 Źródło komentarza: Piekło na szynach w okolicach Zamościa! W pociągu było 37°C Autor komentarza: Pytam Treść komentarza: A w rankingu finansowym samorządów miasto Hrubieszów na ostatnim 236 miejscu. Ranking organizowany m.in. przez Związek Miast Polskich, do którego należy Hrubieszów z burmistrz M. Majewską. Tym na swoich stronach władze miejskie nie chwalą się, a tylko milczą Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:07 Źródło komentarza: Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska otrzymała zielone światło od rady miejskiej Autor komentarza: Mieszkanka Treść komentarza: Za PiS to normalnie można było podróżować do Wrocławia bezpośrednio z Hrubieszowa. Obecnie nawet pożary starych pociągów na trasie Kraków nie wyleczą niektórych z "miłości" do KO, PSL Data dodania komentarza: 30.06.2026, 10:01 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów Autor komentarza: jaro Treść komentarza: Może zlikwidować etat dyrektora Data dodania komentarza: 30.06.2026, 09:28 Źródło komentarza: Były dyrektor proponuje rozważyć likwidację porodówki. Położne z Tomaszowa protestują
Reklama
Reklama
Reklama