Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 19:09
Reklama

Biłgoraj: Armia Ludowa się nie uchowa

Z mapy Biłgoraja znikają ulice I Armii Wojska Polskiego oraz Gronczewskiego "Przepiórki". Niedługo ich los podzieli ul. Armii Ludowej. Podobnie dzieje się w innych miejscach powiatu biłgorajskiego. Samorządy mają coraz mniej czasu na zrobienie porządku z niewygodnymi patronami ulic i placów.
Biłgoraj: Armia Ludowa się nie uchowa

Chodzi o następstwa ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa nakłada na samorząd konieczność zmiany do 1 września br. nazwy obiektów upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny albo propagujących taki ustrój w inny sposób.

W Biłgoraju pod lupę wzięto nazwy trzech ulic: Gronczewskiego "Przepiórki", I Armii Wojska Polskiego oraz Armii Ludowej. W przypadku dwóch pierwszych, Rada Miasta podjęła przed miesiącem stosowne uchwały. Ulica Gronczewskiego "Przepiórki" (Edward Gronczewski był oficerem Armii Ludowej, który podczas II wojny światowej brał udział w pogromie ludności żydowskiej, a także pacyfikował wsie wspierające antykomunistyczne podziemie – przyp. red.) została przemianowana na Torową, natomiast I Armii Wojska Polskiego zmieniła nazwę na Żołnierzy Wojska Polskiego.

Pożegnanie z Armią Ludową

Na zmianę czeka jeszcze ul. Armii Ludowej. W biłgorajskim magistracie 24 lipca odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami osiedla Sitarska-Kępy dotyczące planowanej zmiany nazwy ulicy. Padło kilka propozycji, ale nie udało się jednak dojść do porozumienia. – Mieszkańcy cały czas dyskutują, jaką nazwę zaproponować – mówi wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec. – Najczęściej przewijają się nazwy Kalinowa oraz św. Faustyny. Jesteśmy pewni, że w niedługim czasie Rada Osiedla Sitarska-Kępy, zgodnie ze swoim statutem, ostatecznie zaopiniuje jedną propozycję, nad którą pochyli się następnie Rada Miasta.

Przypomnijmy, że w przypadku niewykonania przez samorząd obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, uczyni to wojewoda poprzez tzw. zarządzenie zastępcze w ciągu 3 miesięcy od terminu obowiązującego samorządy. Władze Biłgoraja zapewniają, że wojewoda lubelski Przemysław Czarnek nie będzie musiał interweniować, a ul. Armii Ludowej przed zakończeniem wakacji przejdzie do historii.

Przypomnijmy, że nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dowodów osobistych. Zgodnie z prawem dokumenty te będą ważne do czasu upływu terminu ich ważności.

Dechnik znika, a Miszka Tatar?

W Tarnogrodzie rozważano zmianę nazw następujących ulic: Manifestu PKWN-u, 40-lecia PRL, I Armii Wojska Polskiego, Józefa Dechnika, 22 Lipca, 1 Maja oraz Partyzantów. Ostatecznie odstąpiono od zmiany nazwy ul. Partyzantów oraz 1 Maja, natomiast w pozostałych przypadkach zaproponowano inne nazwy. Propozycje zgłaszali nie tylko mieszkańcy i samorządowcy, ale też działacze Społecznego Komitetu Dziedzictwa Historycznego i Patriotycznego Ziemi Tarnogrodzkiej.

Podczas pracy połączonych komisji Rady Miasta ustalono, żeby ul. 40-lecia PRL zmieniła nazwę na 3 Maja, 22 Lipca – na Jana Pawła II, Józefa Dechnika – na Stawową, I Armii Wojska Polskiego – na Wojska Polskiego, a Manifestu PKWN-u – na Juliusza Słowackiego. Trzeba wspomnieć, że mieszkający przy ul. Józefa Dechnika tarnogrodzianie nie chcieli zmieniać jej nazwy (Józef Dechnik był w czasach PRL działaczem państwowym i społecznym, który zasłużył się dla rozwoju Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego – przyp. red.).

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 07.08.2017 12:38
Zmieńcie zdjęcie ulica Radziecka to nie nazwa od "związku radzieckiego" tylko od drogi która prowadzi z Biłgoraja przez las w kierunku wsi Radzięcin. Wprowadzacie czytelników w błąd.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama