Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 marca 2026 05:28
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość

Zamość: Jubileusz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

19 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zamościu odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia tej placówki.
19 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zamościu odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia tej placówki.
19 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zamościu odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia tej placówki.

Pierwsze próby zorganizowania klas specjalnych przy zamojskich szkołach podstawowych podjęto w latach 60. ub. wieku, natomiast w 1973 r. – na bazie istniejących klas specjalnych w Szkole Podstawowej nr 7 – powołano Szkołę Podstawową Specjalną w Zamościu. Miała 68 uczniów, a jej dyrektorem został Eugeniusz Niderla. Mieściła się przy ul. Sienkiewicza. Później przeniesiono uczniów do budynku po SP nr 5 przy ul. Królowej Jadwigi.

Początkowo Szkoła Podstawowa Specjalna przeznaczona była dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, a od 1987 r. zaczęli uczęszczać do niej także uczniowie z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

W 1988 r. Szkołę Podstawową Specjalną, Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną i Internat połączono w całość organizacyjną. Tak powstał SOSW. W 1991 r. dyrektorem ośrodka została Maria Maśko. Dzięki jej staraniom doszło do wybudowania nowego obiektu przy ul. Śląskiej, w którym zajęcia rozpoczęły się w 1999 r.

W 2006 r. stanowisko dyrektora objęła Barbara Grądkowska. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców małych dzieci z autyzmem oraz dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, we wrześniu 2011 r. powstało Przedszkole nr 3 Specjalne.

SOSW w ramach swojej działalności zapewnia wsparcie w różnej formie dla ponad 400 osób. Pieczę nad nimi sprawuje 113 nauczycieli. W ośrodku pracują specjaliści komunikacji wspomagającej i alternatywnej, integracji sensorycznej oraz psycholog i pedagog szkolny oraz logopedzi.

Dzisiaj w skład SOSW wchodzą: Przedszkole nr 3 Specjalne, SP nr 11 Specjalna, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy oraz Internat.

W programie zaplanowanych na 19 czerwca uroczystości znajdzie się msza św. w kościele pw. Świętej Bożej Opatrzności na os. Karolówka (godz. 9), po której na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) przy ul. Śląskiej nastąpi część oficjalna. Zaplanowano wystąpienie dyrektora ośrodka, przekazanie sztandaru przez Radę Rodziców oraz część artystyczną w wykonaniu uczniów oraz zwiedzanie ośrodka.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kto czyta, nie błądziTreść komentarza: to raczej beznapletkowce... poznaj historię, i się przekonasz kto był sponsorem takich działańData dodania komentarza: 20.03.2026, 20:35Źródło komentarza: Przegląd wiadomości, 19 marca 2026. Zamość, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów, BiłgorajAutor komentarza: styropian zamiast mózgu ?Treść komentarza: chcesz być żyrantem ***? skończ pier,dolić kocopały!Data dodania komentarza: 20.03.2026, 20:26Źródło komentarza: Drżały domy w Kryłowie i Małkowie. Rosyjski atak na Nowowołyńsk, 5 km od polskiej granicyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wywalić wszystkichData dodania komentarza: 20.03.2026, 20:21Źródło komentarza: Zmiany w rządzie jeszcze przed wakacjami. Na celowniku są te nazwiskaAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: To nie byli biłgorajscy artyści... Gwoli wyjaśnienia.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 20:04Źródło komentarza: Diamenty Kultury w Łukowej. Przed widownią wystąpiła śmietanka biłgorajskich artystówAutor komentarza: sadaTreść komentarza: Opel jak Opel, pokażcie mi lepszego. Stan bliski fabrycznemu. Dzielnicowy niech się czepi. W ogóle to Łaszczów, więc o co ten raban? Nic się nie dzieje. Te strony lepszego Opla dotąd nie widziały.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 18:01Źródło komentarza: Gm. Łaszczów: Opel jak po wypadku. Za kierownicą 20-latek na sądowym zakazieAutor komentarza: NxjznTreść komentarza: Ja akurat nie stamtąd. Wykpiwałem tych, co we wrześniu sugerowali prowokację i inne pochodzenie dronów. Snusa nie zażywam i mam na niego alergię.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 17:59Źródło komentarza: Drżały domy w Kryłowie i Małkowie. Rosyjski atak na Nowowołyńsk, 5 km od polskiej granicy
Reklama
Reklama
Reklama