środa, 15 maja 2024 19:55

Dominacja ambitnych "zniczowców"

Zawodnicy Znicz Biłgoraj udowodnili, kto na Lubelszczyźnie rządzi w biegach przełajowych. Wywalczyli siedem medali i wygrali klasyfikację klubową ze zdecydowaną przewagą punktową nad Agrosem Chełm i Unią Hrubieszów.
W sobotę, 1 kwietnia najlepsi przełajowcy w wieku do 16 lat z woj. lubelskiego wystartują w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików Under-16. Zawody odbędą się na trasach biegowych na terenie Lasu Pietrasze, za Szkołą Podstawową nr 323 w Białymstoku.

Znicz Biłgoraj nie planował startu w mistrzostwach województwa lubelskiego w biegach przełajowych. Trener Mieczysław Jamroz tłumaczył na naszych łamach, że koszty wyjazdu i uczestnictwa w zawodach w Białej Podlaskiej są dla biłgorajskiego klubu zbyt duże. Podczas zgrupowania kadry wojewódzkiej w Krasnobrodzie konkurenci podrażnili jednak ambicje biłgorajskich biegaczy, przedwcześnie dzieląc między sobą łupy medalowe.

Przełajowcy ze Znicza zebrali środki na wyjazd do Białej Podlaskiej. I tam na trasach biegowych w Parku Radziwiłłowskim przy ul. Warszawskiej udowodnili, kto w tej lekkoatletycznej konkurencji rządzi na Lubelszczyźnie. Zawodnicy klubu sportowego z Biłgoraja wywalczyli siedem medali i wygrali klasyfikację klubową ze zdecydowaną przewagą punktową nad Agrosem Chełm i Unią Hrubieszów.

– To był początek sezonu startowego, pierwszy sprawdzian formy w zawodach poza halą. Trenerzy otrzymali pierwsze informacje o tym, w jakiej dyspozycji po zimowych przygotowaniach do sezonu są ich podopieczni, przez startem w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików w biegach przełajowych, punktowanych w systemie sportu młodzieżowego. Jeśli chodzi o naszych zawodników, to na trasach przełajowych w Białej Podlaskiej potwierdzili, że dobrze rokują na ten sezon. Najlepiej zaprezentowała się Natalia Przytuła, dla której jest to dopiero pierwszy rok w kategorii młodzik. Pokazała, że jest perspetywiczną zawodniczką, na którą warto stawiać. Pozostali nasi zawodnicy także są w dobrej formie, oby tylko utrzymali jak najdłużej tę dyspozycję i uniknęli kontuzji – mówi Dorota Bernaś, trenerka lekkoatletyki w Zniczu Biłgoraj.

Znicz zdominował bieg młodziczek (roczniki 2008 i 2009) na dystansie 1,5 km. Zawodniczki biłgorajskiego klubu zajęły wszystkie trzy miejsca na podium. Wygrała wspomniana Natalia Przytuła, a na drugiej i trzeciej lokacie uplasowały się starsze od niej o rok Martyna Senderek i Agnieszka Rapa.

Wyścig juniorów młodszych (roczniki 2006 i 2007) na dystansie 3 km wygrał Karol Łaba ze Znicza, a drugi przybiegł jego klubowy kolega Marcin Kusz. W tej samej kategorii wiekowej bieg na 2 km wygrała Karolina Guska.

Siódmy medal dla klubu z Biłgoraja wywalczył Bartłomiej Wołoszyn, który zajął drugie miejsce w biegu juniorów (roczniki 2004 i 2005) na 3 km.

Dorobek przełajowców Unii Hrubieszów, których szkolą trenerzy Mirosław Kamień i Tomasz Magdziak – to sześć medali. Kinga Czerwińska wygrała bieg juniorek na 2 km, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że na trasie miała tylko jedną konkurentkę. W wyścigu dziewcząt z rocznika 2010 na 1 km druga linię mety minęła Magdalena Olchowska. Na trzecim miejscu uplasowali się: Tomasz Puzio (w biegu na 0,5 km chłopców z rocznika 2012 i młodszych), Wojciech Malinowski (w biegu na 1 km chłopców urodzonych w 2010 r.), Wiktor Najuch (w biegu młodzików na 2 km) i Filip Cierech (w biegu juniorów na 3 km),

W Białej Podlaskiej startowali też zawodnicy, których w Tomasovii Tomaszów Lubelski szkolą trenerzy Małgorzata Gdańska, Ewa Wolanin-Bukała, Mirosław Fus, Rafał Hek i Tomasz Wawrzusiszyn. Tomasovia miała w zawodach liczną obsadę, ale jej reprezentanci sięgnęli tylko po trzy medale. Ewa Wiatrzyk wygrała wyścig dwóch seniorek na 5 km, zaś Robert Wiatrzyk był najszybszy w biegu czterech seniorów na tym samym dystansie. Drugie miejsce w biegu chłopców z rocznika 2010 na dystansie 1 km zajął Mateusz Krasny.

Jedyny medal dla Agrosu Zamość zdobyła Roksana Lachawiec, która zajęła trzecie miejsce w biegu juniorek młodszych na 2 km.

W mistrzostwach startowało niewiele ponad 200 zawodniczek i zawodników. Im „starsza” kategoria, tym frekwencja była niższa. Startowały tylko dwie juniorki i dwie seniorki, zaś w wyścigach juniorów i seniorów ścigało się po czterech biegaczy.

– Od przerwy spowodowanej pandemią obserwujemy drastyczny spadek liczby uczestników zawodów w biegach przełajowych. Kiedyś kluby posyłały na takie mistrzostwa po 50, czy nawet 60 zawodniczek i zawodników, dziś przywożą średnio osiemnaście, dwadzieścia osób. Młodzież nie garnie się do biegów wytrzymałościowych. I to jest problem. Ja pozostałem jedynym w klubie trenerem, specjalizującym się w szkoleniu w biegach przełajowych i wytrzymałościowych. Inni szkoleniowcy teraz bardziej skupiają się na sprintach lub konkurencjach skokowych – mówi Marek Kucharski, trener lekkoatletów zamojskiego Agrosu.

Klasyfikacja klubowa mistrzostw woj. lubelskiego w biegach przełajowych: 1. Znicz Biłgoraj (76 punktów), 2. Agros Chełm (48), 3. Unia Hrubieszów (46), 4. Agros Zamość (40), 5. AZS UMCS Lublin (30), 6. Żak Biała Podlaska (19), 7. Tomasovia Tomaszów Lubelski (7), 8. Flis Leszkowice (3).

W sobotę, 1 kwietnia najlepsi przełajowcy w wieku do 16 lat z woj. lubelskiego wystartują w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików Under-16. Zawody odbędą się na trasach biegowych na terenie Lasu Pietrasze, za Szkołą Podstawową nr 323 w Białymstoku. Młodziczki pobiegną na dystansach 1,5 i 2,5 km, zaś młodziki będą mieli do pokonania trasy o długości 2 i 3 km. Młodzi sportowców z woj. lubelskiego i podlaskiego czeka tam rywalizacja o punkty w ministerialnym systemie sportu młodzieżowego.