Wypalenie zawodowe – Jak je rozpoznać?

  • 01.11.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wypalenie zawodowe – Jak je rozpoznać?
Wymarzona praca przestała być przyjemnością, pojawiły się problemy z koncentracją, a ciągłe zmęczenie odbiera chęci do jakiekolwiek działania? Sprawdź, czy przypadkiem nie dopadło Cię wypalenie zawodowe. Jak je rozpozna i nie doprowadzić do poważnego pogorszenia się zdrowia? Zlekceważenie objawów może skutkować dolegliwościami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Wymarzona praca też może zmęczyć

Odpowiadając na oferty pracy na wymarzonym stanowisku nie bierzesz pod uwagę, że pewnego dnia obowiązki zaczną Cię przytłaczać, a satysfakcjonująca do tej pory praca stanie się przysłowiową kulą u nogi. Na Pracuj.pl i w innych, podobnych serwisach internetowych znajdziesz wiele ogłoszeń odpowiadających Twoim pasjom i aspiracjom, ale w każdym przypadku grozi Ci wypalenie zawodowe. Co ciekawe – z im większą pasją oddajesz się swoim obowiązkom zawodowym, tym większe masz szanse, że zderzysz się z tym problemem.

Wypalenie zawodowe to nic innego, jak zmęczenie. Brak urlopu, praca po godzinach lub w domu podczas weekendów to najkrótsza droga do pogarszającego się z dnia na dzień samopoczucia i spadającej samooceny. Zachwiane zostaje poczucie własnej wartości, pojawiają się problemy z opanowaniem emocji i brak sukcesów.

 

Słuchaj swojego organizmu

Wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na przepracowanie. Zachowanie czujności pozwoli dostrzec pierwsze symptomy i dolegliwości sugerujące, że przyszedł czas na odpoczynek. Zadbaj o niego, gdy pojawi się chroniczne zmęczenie i spadek sił witalnych. Alarmującym sygnałem jest też rozdrażnienie i chwiejność nastroju. Niepokój powinny też wzbudzić problemy z koncentracją i unikanie kontaktu z ludźmi.

 

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Osobom, które zauważyły u siebie oznaki wypalenia zawodowego zaleca się wprowadzenie równowagi pomiędzy prace, a czas wolny od związanych z nią obowiązków. Konieczny jest urlop, weekend spędzony z bliskimi i czas poświęcony na realizację swoich potrzeb.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: