Tarnogród: Pamiętają o górniku

  • 18.12.2020, 08:00
  • lew
Tarnogród: Pamiętają o górniku
13 grudnia w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające pochodzącego stąd Józefa Krzysztofa Gizy i jego kolegów, górników zabitych podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Niech to będzie okazja do modlitwy za wszystkich cierpiących w tamtym czasie, odważnych, walczących o wolną Polskę, zatroskanych o jej suwerenność, ale także zatroskanych o obronę wiary i wartości chrześcijańskich – powiedział podczas nabożeństwa w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie ks. dziekan Jerzy Tworek.

W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego górnicy z KWK „Wujek” rozpoczęli 39 lat temu strajk okupacyjny. Wśród protestujących był pochodzący z Tarnogrodu 24-letni Józef Krzysztof Giza. Władze komunistyczne postanowiły 16 grudnia 1981 r. stłumić bunt. Użyto broni. Zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Wśród zabitych był Józef Krzysztof Giza.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kowalski
Kowalski 23.12.2020, 19:25
Nie wiem co napisać ale nie chcę milczeć. Tan młody chłopak oddał życie za nas i naszym obowiązkiem jest teraz żyć w pokoju i nie gryźć się o pierdoły.

Pozostałe