Uroczystości trwały dwa dni: 5 i 6 lipca. W sobotę burmistrz Robert Bondyra dziękował plantatorom za trud włożony w uprawę fasoli i podkreślał potrzebę poprawy opłacalności produkcji.
Czytaj też: Tomaszów Lubelski: Srebrne Gryfy dla lokalnych ambasadorów Roztocza [ZDJĘCIA]
Fasolowe rarytasy
Na scenie nie zabrakło konkursów i koncertów. W kulinarnych zmaganiach najlepsze danie – krem z fasoli z chipsem z boczku – przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Czartowca „Czartowianki”. Drugie miejsce zdobyły „Tyszowianki” z Tyszowiec za kiszkę fasolową z sosem, a trzecie – „Melodia” z Klątw za brownie z fasolą. Jury tworzyli: burmistrz Robert Bondyra, kucharz Grzegorz Kornas oraz Małgorzata Mielniczuk – prezes Spółdzielni Socjalnej „Tyszowianka”.
Po konkursie odbył się spektakl plenerowy zespołu „Dominanta” z Zamłynia, a później koncerty zespołów disco polo: „Skynova”, „Czadoman” i „Gentleman”.
Ćwierć wieku miasta
Niedzielne obchody rozpoczęła msza polowa odprawiona przez ks. Piotra Kaweckiego. W części oficjalnej burmistrz przypomniał, że Tyszowce otrzymały prawa miejskie w 1419 roku, a utraciły je ponad 450 lat później. Uroczyste ich przywrócenie nastąpiło 25 stycznia 2000 roku. Akt, z rąk ówczesnego premiera Jerzego Buzka, odebrał wówczas wójt i burmistrz Józef Bondyra, ojciec obecnego burmistrza. Kolejnymi burmistrzami byli: Ryszard Bartosz (2002-2006), Mariusz Zając (2006-2018) oraz Andrzej Podgórski (2018-2024).
Przeczytaj: Wójt wśród niemowlaków! Tak w Gminie Tomaszów Lubelski witają najmłodszych mieszkańców [ZDJĘCIA]
Oprawę muzyczną mszy i otwarcia zapewniła Tyszowiecka Orkiestra Dęta. Na scenie wystąpili również młodzi artyści: Oliwia Bartosiewicz z Tyszowiec i Artur Nadłonek z Przewala. Odbyły się także wybory Miss Tyszowiec, prowadzone przez Miss Województwa Lubelskiego Karolinę Józwę. Koronę i tytuł zdobyła Zuzanna Zabroń. Kandydatki oceniali: burmistrz Robert Bondyra, Monika Aleksandrowicz z Urzędu Miejskiego oraz Irena Łasocha-Hucz – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Tyszowcach.
W konkursie poetyckim o Tyszowcach zwyciężyła Maja Radom, drugie miejsce zajęła Maria Józwa, a trzecie – Koło Gospodyń Wiejskich Tyszowce.
Na zakończenie wystąpił Andrzej Rosiewicz, a potem na scenie znów zagościła muzyka disco polo. Publiczność bawiły zespoły: „Skorusa”, „Lejdi M”, „Malibu”, „MIG” i „Meffis”.
![Fasola, disco polo i wybory miss. Dwudniowa feta w Tyszowcach [ZDJĘCIA] Fasola, disco polo i wybory miss. Dwudniowa feta w Tyszowcach [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xl-fasola-disco-polo-i-wybory-miss-dwudniowa-feta-w-tyszowcach-zdjecia-1752171889.jpg)
![Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA] Kierujący toyotą dachował. Świadkami wypadku byli policjanci, pierwsi ruszyli na ratunek [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/14/sm-4x3-kierujacy-toyota-dachowal-swiadkami-wypadku-byli-policjanci-pierwsi-ruszyli-na-ratunek-zdjecia-1778755383-0.jpg)
![Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA] Oto nasi bohaterzy. Kobiety i mężczyźni z OSP, którzy ratowali Puszczę Solską [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/13/sm-4x3-oto-nasi-bohaterzy-kobiety-i-mezczyzni-z-osp-ktorzy-ratowali-puszcze-solska-zdjecia-1778676560-21.jpg)
![Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA] Zamość: Zderzenie karetki z osobówką [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/05/12/sm-4x3-zamosc-ambulans-na-sygnale-zderzyl-sie-z-osobowka-4-osoby-zabrano-na-badania-zdjecia-1778592351-2.jpg)














Napisz komentarz
Komentarze