Kilka lat temu ks. Krzysztof Antczak postanowił uporządkować teren wielowyznaniowego cmentarza w Grodysławicach, w gminie Rachanie. Zdobył odpowiednie pozwolenia i utworzył lapidarium. Zrównanie grobów do ogrodzenia nie wszystkim się podoba.
Cmentarz parafialny w Grodysławicach, pierwotnie prawosławny znajduje się poza wsią. Ma kształt kwadratu o pow. ponad 50 arów. Podzielony był na dwie części. W zachodniej założono cmentarz rzymskokatolicki, we wschodniej prawosławny z ok. 70 nagrobkami sprzed 1945 r. Były to m.in. murowane grobowce, obeliski i krzyże na postumentach. Po części zniszczone lub nadgryzione zębem czasu. Najstarszy zachowany nagrobek ks. Michała Bratkiewicza, greckokatolickiego proboszcza i dziekana pochodzi z 1858 r. Cmentarz porastał starodrzew i niekoszona trawa.
Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)
![Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA] Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-belzec-powiatowy-przeglad-piesni-pasyjnej-2026-zdjecia-1773661228-4.jpg)









![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze