Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 13:45
Reklama

Gm. Susiec: Patriotyczne uroczystości w Błudku

Na sobotę (3 października) w Błudku w gminie Susiec zaplanowano doroczne uroczystości patriotyczne upamiętniające likwidację działającego tutaj obozu NKWD i UB. 
Gm. Susiec: Patriotyczne uroczystości w Błudku

Ten obóz nazywa się czasami "Małym Katyniem". Został założony w Błudku (gm. Susiec) w 1944 r. Więziono w nim podobno ok. 180 schwytanych przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa członków polskiego podziemia niepodległościowego, głównie z AK. Byli tam głodzeni i zmuszani do katorżniczej pracy. W końcu polskie podziemie podjęło decyzję o rozbiciu tego obozu. 

Akcję przeprowadzono 26 marca 1945 r. Niestety, więźniów nie udało się uwolnić (zostali dzień wcześniej wyprowadzeni z obozu do stacji kolejowej i gdzieś wywiezieni). Partyzanci dopadli jednak m.in. komendanta i prokuratora przebywającego w obozie. Obaj dostali wyroki śmierci. 

O tych wydarzeniach w czasach PRL-u zapomniano. Jednak pod koniec lat 90. ub. wieku Bronisław Malec, jeden z byłych partyzantów (twierdził, że brał udział w akcji wyzwolenia obozu) postawił w Błudku dwa pomniki oraz kilka pamiątkowych tablic. W ten sposób przywrócił pamięć o obozie. 

Szczegóły tegorocznych obchodów, które rozpocząć się mają o godz. 10 na plakacie.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: DokładnieData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:37Źródło komentarza: Hrubieszów: Remontują strategiczny oddział szpitala powiatowegoAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: "karać kierowców." - łżecie towarzyszeData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:31Źródło komentarza: Uwaga kierowcy! Jeszcze więcej punktów karnychAutor komentarza: hurtTreść komentarza: podobno poradnia dziecięca też już się kończyData dodania komentarza: 18.08.2022, 12:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: HrubieszowianinTreść komentarza: Jak dzwonisz na SOR że potrzebujesz pomocy to mówią że karetki nie ma proszę przyjechać a tu takie pieniążki sa wypłacane.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Sytuacja finansowa miasta jest nieciekawa nie wiem skat taki pesymist przecierz miasto wyludnia się a w mieście dochodowego przemysłu brakData dodania komentarza: 18.08.2022, 07:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ja palę gazem i tylko tym !!! , Chyba mam dostać 500 dopłaty do gazu a w sumie to gazownia a nie ja gotówkę otrzyma i co będę siedział w domu w futrze z jutro i czapką uszatka.A sąsiad biznesmen ma kominek i łapy wyciągnie po kasę 😀a tak nazeka???Data dodania komentarza: 18.08.2022, 07:15Źródło komentarza: 3 tysiące złotych na węgiel. Już można składać wnioski [WZÓR]
Reklama
Reklama