Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 06:24

Jak napisać testament? Przygotuj z wyprzedzeniem ten ważny dokument

Moment śmierci kogoś z najbliższego otoczenia to stres i szok. Rodzina musi wtedy poradzić sobie z różnymi kwestiami. Sama organizacja pogrzebu to już duże wyzwanie. Jednak to często dopiero początek drogi w nowej rzeczywistości. Równie trudny może być podział majątku. Żeby moment ten nie był kłopotliwy dla spadkobierców najlepszym wyjściem jest sporządzenie z dużym wyprzedzeniem testamentu. Spisanie ostatniej woli odnośnie podziału dóbr materialnych oraz innych kluczowych kwestii to zdecydowane ułatwienie, z którego warto skorzystać. Nie ma wtedy wątpliwości, kto będzie dysponował majątkiem na wypadek śmierci.
  • 20.06.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak napisać testament? Przygotuj z wyprzedzeniem ten ważny dokument

Czego będziesz potrzebować do sporządzenia testamentu? 

Testament jest coraz częściej sporządzany przez osoby młode. Nawet jeśli na nic nie chorujesz, jesteś w sile wieku warto o tym pomyśleć. W ten sposób możesz zabezpieczyć finansowo bliskich i zadecydować o przyszłości całej rodziny. Dlatego warto go zrobić nawet jeśli uważasz, że nie istnieje obawa rychłej śmierci. Nie jest też prawdą, że ostatnią wolę spisują tylko osoby, którym udało się zgromadzić pokaźny majątek. Nawet jeśli nie masz zbyt wiele, to co po Tobie zostaje trzeba będzie sprawiedliwie podzielić. Spisując testament na każdy krok masz realny wpływ i niczego nie pozostawiasz przypadkowi. Wystarczy, że jesteś osobą pełnoletnią, które ma pełnię czynności prawnych, a będziesz mógł to bez problemu zrobić. 

Uważasz, że spisanie tego dokumentu jest drogie lub czasochłonne? Tutaj także masz wybór, ponieważ możesz dopasować formę do swoich potrzeb i możliwości. Nie zawsze oświadczenie spadkodawcy musi być stworzony w formie aktu notarialnego. Jego najbardziej podstawowa forma to spisanie woli i opatrzenie własnoręcznym podpisem. Ważne jest, aby całość była napisana odręcznie, czyli bez pomocy komputera, czy innych rozwiązań technologicznych. Jest to istotne, żeby z czasem nie doszło do podważenia wiarygodności oraz spowodowało nieważność testamentu. Taka szczególna sytuacja może mieć miejsce, gdy osoba, która go sporządzała cierpiała na chorobę psychiczną lub popełniła ewidentny błąd i nie był świadoma konsekwencji, związanych z ostatnią wolą. 

Czy podczas przygotowania testamentu konieczna jest obecność świadków takich, jak kierownika urzędu stanu cywilnego? 

W różnych publikacjach można się często spotkać z informacją, że do ważności testamentu potrzebna jest obecność dwóch niezależnych świadków. Osoby, które tak twierdzą powołują się na zapis z kodeksu:

§ 1 Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Taka procedura jest konieczna tylko w jednym i to dosyć szczególnym przypadku. Mowa tu o tzw. testamencie allograficznym. Jest to ostatnia wola przekazywana w formie ustnej w obecności świadków. Obecnie jest ona dosyć rzadko praktykowana. Spotkać się można z nią, gdy osoba jest w złym stanie fizycznym i sporządzenie innej formy mogłoby budzić kontrowersje do kogo mają trafić tak naprawdę spadki. Można wtedy zdecydować się na testament ustny. W każdych innych okolicznościach testament własnoręczny lub sporządzony przed notariuszem będzie wystarczający. 

Najważniejsze jest, aby nie było żadnych wątpliwości odnośnie zdolności spadkodawcy do podejmowania świadomych decyzji w sprawie tego, co ma się stać z jego majątkiem po śmierci. Wtedy bez względu na to, czy zostanie zawarty testament ustny, czy też będzie miał on formę pisemną będzie tak samo ważny. Wbrew pozorom nie jest tak łatwo ustalić nieważność testamentu własnoręcznego i muszą być ku temu konkretne przesłanki. Warto jednak zadbać o to, aby dokument ten spełniał wszystkie wymogi formalne i stanowił realne zabezpieczenie zgromadzonych dóbr. 

Skutki sporządzenia nowego testamentu. Co musisz o nich wiedzieć? 

Jeśli testament jest tworzony na pewnym etapie życia może zdarzyć się sytuacja, w której zmienią się pewne uwarunkowania. Na szczęście oświadczenie spadkodawcy można zmodyfikować. Najlepiej jest zrobić z pomocą prawnika, aby żadne z postanowień nie budziło wątpliwości. Jest to tym bardziej istotne, że jeśli spadkodawca w nowym dokumencie nie zaznaczy, że odwołuje postanowienia poprzedniego testamentu, to kwestie, których nie zmieni będą nadal obowiązywać. Kontrowersje rodzą się w momencie, gdy nie ma wyraźnego odwołania, a zmian nie można pogodzić z treścią nowego testamentu. Aby uniknąć takich sytuacji, warto jest do sporządzenia testamentu zasięgnąć porady kogoś, kto się w tym specjalizuje. 

Masz już sporządzony dokument, czy to samodzielnie, czy przez prawnika? Pomyśl o tym jak go zabezpieczyć. Wygodną i bardzo wiarygodną formą jest notarialny rejestr testamentów. Jeśli spadkodawca sporządził nowy testament może przekazać go tego rejestru. Ma wtedy pewność, że po jego poszczególne postanowienia będzie można sięgnąć, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. 

 

--- Artykuł sponsorowany ---