Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 04:01
Reklama

Ulhówek umie dobrze lokować pieniądze

Modernizacja, bieżące remonty oraz budowa nowych odcinków infrastruktury drogowej to jedne z najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych sukcesywnie przez gminę Ulhówek od kilku lat. Nie brakuje tu jednak innych, bardzo ważnych inwestycji, takich jak reaktywacja posterunku policji czy otwarcie zakładu rehabilitacyjnego.
Ulhówek umie dobrze lokować pieniądze

Ostatnie lata były dla gminy Ulhówek, pod względem budowania, przebudowywania i remontowania infrastruktury drogowej, bardzo udane.

Drogi są dla wszystkich

– Ulhówek to gmina typowo rolnicza, ale trzeba przyznać, że mamy szczęście do inwestorów, których jest tu naprawdę wielu. Gmina ciągle się rozwija, pozyskuje nowych inwestorów, ostatnio: pizzerię „Valentino”, sklep „Stokrotka”, stację diagnostyczną, zabudowywane są nowe obszary, dlatego też modernizacja dróg jest jednym z naszych priorytetów – tłumaczy wójt gminy Ulhówek Łukasz Kłębek.

Nowe nawierzchnie dróg znacznie poprawiają komfort dojazdu do punktów użyteczności publicznej i do domostw, ponadto pozytywnie wpływają na wizerunek gminy. W ostatnich latach niemal w każdej miejscowości gmina rozbudowała sieć dróg. Przebudowana została m.in. droga w miejscowości Rzeczyca i Tarnoszyn o dł. 5,104 km (wartość projektu ponad 1 mln zł). Gmina zadbała też o drogi wewnętrzne (m.in. w Ulhówku) i ważne dla rolników drogi dojazdowe do gruntów rolnych (w Machnówku, Dyniskach, Korczminie, Wasylowie Wielkim). W 2017 r. przebudowie i modernizacji zostały poddane drogi gminne w miejscowościach: Ulhówek – Żerniki, Wasylów Wielki, Machnówek, Ulhówek, Magdalenka, Szczepiatyn, Budynin, Krzewica. Za wszystkie prace gmina zapłaciła wykonawcom ponad 3 mln zł.

 

 

Roboty drogowe w miejscowości Rzeczyca

Rok 2018 to przedłużenie passy roku poprzedniego. Gmina po modernizacji lub przebudowie odda (część inwestycji jest już zakończona) do użytku ponad pięć kilometrów dróg gminnych (głównie w Ulhówku). Koszt, jaki poniesie, sięgnie prawie 5 mln zł.

Oprócz przebudowy dróg gminnych rokrocznie wójt Łukasz Kłębek przeznacza 1 mln zł z własnego budżetu na modernizację dróg powiatowych na terenie gminy. Jeszcze na ten rok planowana jest rozbudowa i przebudowa drogi powiatowej Tomaszów Lubelski - Ulhówek w miejscowościach Przewłoka, Wierszczyca, Łubcze, Hubinek i Podlodów o łącznej długości 12,685 km. Poza nową nawierzchnią, pojawi się tam ścieżka rowerowa i m.in. oświetlenie przejścia dla pieszych w Wierszczycy (zadanie obejmuje obszar gmin Jarczów i Ulhówek).

Cieszę się bardzo, że Rada Gminy przychylna jest tematom drogowym i w każdym corocznym budżecie zabezpiecza niezbędne środki finansowe na realizację tych zadań. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się w dotychczasowej kadencji zmodernizować prawie 20 km dróg gminnych – mówi Wójt Gminy Ulhówek Łukasz Kłębek.

Miliony w słusznych celach

Choć wśród gminnych inwestycji prace w zakresie infrastruktury drogowej dominują, to samorząd podejmuje wiele innych działań. Obecnie stara się o pieniądze na termomodernizację 5 budynków użyteczności publicznej. Wniosek przeszedł już pierwszą wstępną weryfikację. Realizacja zadania planowana jest na 2019 r., plan wydatków to 3 730 730 zł. Termomodernizacją zostaną objęte budynki Szkoły Podstawowej w Hubinku, Szkoły Podstawowej w Tarnoszynie, Zespołu Szkół Publicznych w Ulhówku, Gminnego Przedszkola w Ulhówku i Urzędu Gminy.

W Ulhówku reaktywowano posterunek policji. 

Od października rusza realizacja projektu „Gmina dla seniora”, na który to projekt gmina pozyskała prawie 1 mln zł. Projekt zakłada utworzenie na terenie gminy Ulhówek 3 Klubów Seniora w miejscowościach Ulhówek, Tarnoszyn i Żerniki. Kluby Seniora będą miejscem spotkań osób starszych, w nieformalnej atmosferze, z jak największym spontanicznym zaangażowaniem samych seniorów. Działania klubów będą integrować seniorów i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo, w pobliżu miejsca zamieszkania.

Wśród zakończonych już inwestycji wymienić warto: reaktywowanie posterunku policji, otwarcie zakładu rehabilitacyjnego, przeniesienie placówki poczty polskiej do nowo wyremontowanego budynku, remonty świetlic, budowy placów zabaw, budowy parkingów i chodników. Tylko w tym roku ułożono ponad 2 tys. m2 kostki brukowej na chodnikach i placach przy budynkach użyteczności publicznej (do końca roku będzie to już 3 tys. m2).

Część zadań została zrealizowana dzięki środkom zewnętrznym, o które samorząd skutecznie aplikuje. W kadencji 2006-2010 nasza gmina z Unii Europejskiej pozyskała aż 4 872 982 zł. W kadencji 2010-2014 udało się pozyskać prawie dwukrotnie więcej – 9 800 000 zł.

Przekazanie nowych wozów strażackich OSP w Ulhówku

 

Gmina Ulhówek to przede wszystkim aktywni i inspirujący mieszkańcy, którzy tworzą różne organizacje. Działają tutaj:

  • 16 Kół Gospodyń Wiejskich

  • 11 jednostek OSP (Wasylów i Ulhówek włączone są do KSG)

  • Gminny Klub Sportowy „Szyszła” Tarnoszyn

  • Ulhówiecki Ludowy Klub Sportowy „Zryw”

  • Koło Pszczelarskie (z 40-letnim stażem)

  • Klub Seniora

Corocznie organizowane są imprezy i uroczystości nie tylko o charakterze gminnym. Wspomnieć tutaj należy chociażby uroczystości patriotyczne związane z wymordowaniem miejscowej ludności przez bandy UPA, uroczystości transgraniczne i inne.
 

Gmina Ulhówek jest coraz częściej odkrywana jako doskonały teren do wypoczynku. Szlak turystyczny Bełżec – Bełz – Bełżec, który częściowo przebiega przez obszar gminy, pozwala zapoznać się między innymi z architekturą sakralną, w tym z najstarszą cerkwią na Lubelszczyźnie w miejscowości Korczmin. Z cerkwi tej wyruszają pielgrzymki do Staj w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Wart obejrzenia jest również kościół rzymskokatolicki w Rzeplinie i kościół filialny w Żernikach. Jako kolejną atrakcję turystyczną wymienić należy tzw. Ścieżkę Grottgerowską w Dyniskach, prowadzącą śladami pobytu Artura Grottgera na dworze u Skolimowskich oraz odbywające się w czerwcu piesze pielgrzymki do Uhnowa. Bardzo ciekawy cerkiewny szlak rowerowy wiedzie od Dołhobyczowa do Lubyczy Królewskiej przez Budynin, Machnówek, Korczmin, Szczepiatyn, Tarnoszyn i Dyniska.

Materiał powstał przy współpracy z Gminą Ulhówek


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Może pora na inny zespół? To jakiś obowiązek gość z pracownikami TVP? Zbierano na jakoś cel charytatywny czy to była impreza dla Mili, Zewłakai i roboli z tvp?Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Imprezowy początek wakacji. Mecz z TVP Sport i koncert Zagrobelnego
Reklama
Reklama