Gmina Mircze jest jedną z największych gmin rolniczych w powiecie hrubieszowskim. Wschodnia jej część leży w granicach Dołhobyczowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz łączącego się z nim, również chronionego, obszaru nadbużańskiego. Gminę tworzy 29 sołectw, a siedzibą władz jest miejscowość Mircze. Od 2014 roku urząd wójta sprawuje Marta Małyszek.
Ostatnie lata to dla gminy Mircze czas realizacji wielu inwestycji, które w znacznym stopniu poprawiły jakość i standard życia mieszkańców. Wśród nich znalazły się m.in. remonty dróg, modernizacje budynków użyteczności publicznej czy utworzenie Gminnej Spółki Wodnej.
Dzieci i młodzież są naszą przyszłością – przekonuje wójt Marta Małyszek. W związku z tym gminny samorząd ma szczególnie na uwadze ich dobro oraz zdrowy i harmonijny rozwój.
Historia gminy Mircze jest niezwykle bogata, a samorządowi zależy na tym, by młode pokolenie ją znało.
Rozwój życia kulturalnego mieszkańców i zacieśnianie międzysąsiedzkich więzi to ważne zadanie dla samorządu gminy Mircze.
W gminie Sułów kwitnie życie kulturalne. Kontynuowane są m.in. tradycje obchodów dnia św. Floriana - patrona strażaków czy dożynek, ale też organizowane są nowe imprezy cykliczne: Piknik Archeologiczny w Sąsiadce, Festiwal Twórczości Patriotyczno-Chrześcijańskiej w Tworyczowie czy Memoriał im. Feliksy Poździk.
W gminie Sułów sporo się inwestuje. W ostatnich latach wyremontowano wiele remizo-świetlic, w trakcie remontu jest budynek poszkolny w Deszkowicach Drugich, w którym powstanie Centrum Społeczno-Kulturalne. Modernizowane są budynki szkół w Tworyczowie i Michalowie. Wkrótce mieszkańcy będą mogli korzystać z trzech siłowni zewnętrznych.
Gmina Nielisz to miejsce przyjazne mieszkańcom, otwarte na turystów i inwestorów, wykorzystujące swoje walory przyrodnicze i potencjał gospodarczy oraz położenie geograficzne dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Z włodarzem gminy Nielisz wójtem Adamem Walem rozmawialiśmy m.in. o udanych inwestycjach i planach na przyszłość.
Rozmowa z Martą Małyszek, wójtem gminy Mircze.
W Gminie Mircze kwitnie życie kulturalne, działają Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły artystyczne, swój klub mają seniorzy.
Gmina Mircze wspiera placówki oświatowe, motywuje uczniów do wytężonej pracy. Stara się zapewnić młodszym i starszym mieszkańcom dobre warunki do uprawiania sportu.
Aby zachęcić turystów do wypoczynku nad nieliskim zalewem, postanowiono zagospodarować ten teren. Realizację inwestycji rozpoczęto jesienią 2013 roku. W czerwcu 2014 r. oddano ją do użytku.
Z rozwojem infrastruktury drogowej, turystyki i edukacji samorząd wiąże nadzieje na postęp gospodarczy i impuls do rozwoju całej gminy. W tym roku oddano do użytku halę sportową – największą inwestycję w historii gminy Nielisz.
Rozmowa z Adamem Walem, wójtem Gminy Nielisz.
Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców gminy, ale też potrzebami turystów w latach 2015-2016 samorząd Gminy Nielisz realizował wypracowany podczas społecznych konsultacji społecznych plan remontów dróg. Zainwestowano również w budowę łącznika hali sportowej z budynkiem szkoły.